Časopis DŘEVO&stavby 5/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Stavebníkova vize ztvárněná odborníky</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Stavebníkova vize ztvárněná odborníky

Lucie Němcová | Pátek, 20. září 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Majitelé domu na otázku, jak jsou spokojeni v novém bydlení, odpovídají jednoduše: „Je to nádhera!". Není divu. Nikam totiž nespěchali a s pomocí odborníků projekt vyladili téměř k dokonalosti. Autorem konceptu je sám pán domu, proto je stavba opravdu šitá na míru a celá rodina si teď užívá bydlení podle svých představ.

02 DSC6168Dlouhá léta jsme bydleli v původní zděné zástavbě blízko náměstí. Malý domek ještě s klenutými stropy měl sice své kouzlo, ale funkčně nevyhovoval. V přízemí byly pouhé dvě místnosti a dlouhá chodba. Nejprve se přistavělo další patro, kde jsme žili s naším prvním synem Vojtou. Byl to v podstatě byt 2+1. Jakmile jsme se dozvěděli, že čekáme Aničku, vybudovali jsme ještě obytné podkroví. Postupem času jsme si ale čím dál více uvědomovali, že do domu neustále investujeme (zateplení, nová okna), ale přitom pořád není podle našich představ. Třeba zahrada byla od domu odříznutá a díky tomu jsme ji téměř vůbec nevyužívali. Na základě těchto úvah jsme se nakonec rozhodli pro nový dům a začali hledat vhodný pozemek. Prvně jsme koupili parcelu ve vesnici asi dva kilometry od města a první návrhy domu vznikaly tam. Když jsme se ale dozvěděli o dalším přírůstku do naší rodiny, rozhodli jsme se zůstat blíž městu a plány ještě změnili.

Požadavky na nový dům

03 DSC6173První představy ani nebyly o dřevostavbě, ale o klasickém zděném domě. Začali jsme sbírat inspiraci z časopisů a internetu a postupně dospěli k názoru, že dřevostavba bude lepší. Úplně na začátku nás oslovily masivní dřevěné panely, od těch jsme ale později ustoupili kvůli vzhledu – chtěli jsme spíše neutrální bílý interiér. Konstrukce je nakonec sloupková vyplněná dřevovláknitou izolací. Hned po rozhodnutí o stavbě nového domu, jsem nadšeně začal vymýšlet koncept. Je to totiž můj koníček, dokonce uvažuji, že bych si tento obor ještě vystudoval. Vytvářel jsem jednu variantu za druhou a vždycky hned konzultoval se ženou, která do návrhu vnášela zase svoje představy a praktické požadavky. Naším cílem byl maximálně účelný a praktický dům, nemáme rádi přeplácané prostory. V žádném případě jsme po zkušenosti s předchozím domem nechtěli schody. Nosnou myšlenkou celého návrhu byla oddělená část ložnic a hlavní obytné místnosti, která přinesla výsledný půdorysný tvar písmene „L". Ruch z obývacího prostoru neruší děti v pokojích a každý má svoje soukromí. Dalším důležitým prvkem bylo propojení interiéru se zahradou. To se myslím podařilo velmi dobře, s obývacího pokoje lze přímo vstoupit na terasu, stejně jako ze všech dětských pokojů.

Odborný dohled

04 DSC6135Jakmile se naše představa o výsledné podobně domu stala konkrétnější, začali jsme s hledáním firmy, která by nám ji pomohla zrealizovat. Po několika setkáních jednoznačně zvítězila společnost Dřevostavby Biskup, jednání s panem Jaroslavem Jiruškou si až do dnešních dnů nemůžeme vynachválit. Spolupráce s touto firmou nás přivedla také k paní architektce Ireně Truhlářové a Ateliéru ARCHCON, jehož úkolem bylo zpracovat nám projekt ke stavebnímu povolení. Tehdy jsme paní architektce dodali variantu číslo dvacet jedna. Nebýt jí, možná dnes chrlíme další a další varianty s číselným označením v řádu stovek, pořád jsme totiž něco zvažovali, předělávali a tak trošku se motali do kolečka. V jednu chvíli jsme dokonce chtěli celý koncept měnit a dům udělat jen v čistě obdélníkovém tvaru. To se naštěstí nestalo. Paní Truhlářovánám pomohla si řadu věcí znovu ujasnit a přišla ještě s dalšími skvělými nápady, které si pochvalujeme hlavně teď, když v domě bydlíme. Zásah odborníka je prostě k nezaplacení.
Vlastní fantazii jsme znovu dali prostor při vytváření interiéru, který jsme si navrhli zcela minimalisticky, přesně podle našich představ.

08 DSC509711 DSC5091

 

 

 

 

 

Úsporný dům

06 DSC5177

05 DSC5142

Dům je v nízkoenergetickém standardu. Skladba obvodových stěn je difuzně otevřená, máme zde vzduchotechniku s rekuperací tepla a vytápíme pomocí elektřiny. V technické místnosti máme tak-zvanou kompaktní jednotku, která obsahuje zásobník na vodu, rekuperační jednotku a tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které má účinnost 114 procent. V místech, kde je na podlaze použito marmoleum, je topná folie a tam, kde je dlažba, jsou využity elektrické rohože. Každá místnost má svůj vlastní termostat a je možné nastavovat teplotu podle potřeby. Doplňkovým zdrojem tepla je velký krb v obýváku, který v zimě místnost krásně vytopí. Do budoucna je také možnost stát se méně závislými na zdroji elektřiny pomocí fotovoltaických panelů. Orientace domu je pro to ideální. Důležitým prvkem pro tepelnou pohodu zejména v létě, bude stínění pergoly na jižní straně, které zatím nemáme dořešené. V plánu jsou popínavé rostliny jako vistárie, ale možná i nějaká bílá plachta, která by ostré letní slunce alespoň částečně odstínila.

07 DSC5157 kopie10 DSC511109 DSC5125

 

 

Zahrada, která slouží

Zahradu nám pomáhala navrhovat kamarádka ve stylu feng shui. Dokonce jsme měli mít jezírko, ale nakonec z něj dočasně sešlo kvůli bezpečnosti. Náš nejmladší František je živé dítě a riziko, že se něco stane, bylo přece jenom velké. Celkové rozvržení zahrady zjemňuje ostré linie domu a terasy, aby energie mohly přirozeněji proudit. Rostliny jsou vybrány tak, aby kvetly průběžně během celého roku. Chtěli jsme zahrádku co nejméně údržbovou, ale zároveň užitečnou jak pro děti, tak pro nás. Děti si zde vyhrají a my si můžeme odpočinout. Nejraději bychom zde ani nebudovali plot, ale jelikož jsou místní zvyklí si zkracovat cestu přes sousední louku a venčit na volno svoje psy, je pro nás lepší zde plot vybudovat, hlavně kvůli malému.
Celé léto jsme se synem strávili na zahradě, to si opravdu moc užíváme. Mysleli jsme si, jak nám bude náš původní dům chybět, ale to se vůbec neděje. S novým domem začala nová krásná životní etapa.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v čísle 5/2013. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

LÍBÍ SE VÁM TENTO DŮM? HLASUJTE PRO NĚJ V SOUTĚŽI DŘEVOSTAVBA ROKU 2013 A VYHRAJTE HODNOTNÉ CENY!

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop