Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 2/2012
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 2/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Dřevostavba na louce</small>

POJĎTE DÁL: Dřevostavba na louce

Lucie Němcová | Pátek, 16. květen 2014 |

Už pátý rok má louka nedaleko Semil zajímavou ozdobu. Za svůj dům na louce získalo architektonické studio ARCHTEAM mimo jiné ocenění Gran Prix české architektury. Během pěti let se v domě vystřídali již dva majitelé - stejně jako ti minulí, i současní jej využívají k rekreačnímu bydlení, ke kterému byl půvdoně navržen.

00 Untitled Panorama1Ačkoli žiju s rodinou již dlouhá léta v cizině, pravidelně se s manželem i dětmi vracím domů za rodiči a dbám na to, aby děti nezapomínaly nejen na mou rodnou zem, ale i řeč. Protože v Čechách trávíme nepravidelně zhruba tři měsíce v roce, rozhodli jsme se pořídit si dům, ve kterém bychom zde mohli přebývat. Manžel tedy hledal na internetu tak dlouho, až narazil na tuto již zabydlenou stavbu, která byla nabízena k prodeji. Kromě jejího atypického prostoru manžela zaujal také zdejší výhled do údolí a na hory v dálce. Oslovil proto majitele a zhruba dva roky trvalo, než byl prodej vyřízen.
02 DSC2009Já jsem si pro nás představovala spíše roubenku a manželův výběr mne zaskočil. Ani rodině a známým se jeho volba nezamlouvala a ironicky začali dům nazývat kravínem, plechovkou či krabičkou z plechu... Můj pohled se však změnil ve chvíli, kdy jsem do domu poprvé vstoupila a pocítila volnost a vzdušnost z otevřeného prostoru. Nakonec jsem si tady zvykla a dnes bych už neměnila. Z vyprávění původních majitelů, kteří dali po několika letech zde přednost divočejším Beskydům, jsme se dozvěděli, jak náš dům vlastně vznikal a proč získal právě tuhle podobu. Zkusím tedy jejich příběh co nejvěrněji převyprávět:

Venkovský ateliér

03 DSC2024 kopie05 DSC1994„Jako profesionální fotografové jsme byli nuceni trávit většinu času v Praze. Protože jsme však toužili po životě v přírodě a v souladu s přírodou, rozhodli jsme se postavit dům v dojezdové vzdálenosti od Prahy, který by sloužil jako ateliér a zároveň umožňoval příležitostné bydlení.
Od začátku jsme měli zájem o dřevostavbu, která se do přírody ideálně hodí a jejíž stavba by nezabrala dlouhý čas. Následoval tedy výběr architektonického studia, které by naši dřevostavbu navrhlo. Na výstavách moderní architektury nás zaujala kancelář ARCHTEAM, jejíž práce se nám velice zamlouvala. Právě jí jsme tedy celý projekt svěřili.
Asi hodinu jízdy od Prahy se naskytl velký pozemek s krásným výhledem na Ještěd i Sněžku. Parcela na louce – zkrátka ideální místo pro nás. Jelikož nám koupi pozemku doporučil i architekt Milan Rak, který se projektu zhostil, neváhali jsme.
Ve svém návrhu architekt navázal na roztroušenou místní zástavbu tak, že umístil stavbu v horní části pozemku, kde se stala součástí malé osady starších domů. Navíc byl odtud skvělý výhled na všechny strany. Kromě umístění stavby navázal architekt na stávající zástavbu také tím, že převzal tvar starého sousedního domu a dal mu novou, moderní podobu. Nezbývalo než začít stavět.

Plášť z plechu

04 DSC198510 DSC1965Stavba byla založena na betonových patkách a ocelových rámech. Na těch byla po několikaměsíčním vysušení dřeva postavena sloupková konstrukce opláštěná sendvičovými hliníkovými panely, které se využívají převážně na průmyslové haly. Z vnější části včetně střechy byl použit kovově šedý plech, z vnitřní pak plech bílý. Konstrukce byla opláštěna včetně podlahy, což zabraňuje prorůstání zeleně a pronikání vlhkosti. Finální vrstvu v interiéru vytvořila dřevěná podlaha.
Z hlediska úspornosti bývá zvykem orientovat hlavní prosklení domu na jižní stranu. V případě našeho domu byl však jih na opačné straně než výhled do krajiny. Architekt proto ponechal větší prosklení na obou stranách domu, přičemž otevřené části jsou v jeho obvodu rozmístěny střídavě, takže je v celém interiéru dostatek světla.
Během stavby už nedošlo k žádným změnám. Projekt byl dobře naplánován a stavební firma se svého úkolu zhostila na jedničku.

Nábytek na kolečkách

06 DSC197411 DSC1981Přestože se jedná o individuální projekt, byl celý koncept vymyšlen tak, aby mohl být stejný dům postaven ve více velikostech a sloužit pro standardní rodinné bydlení. V případě našeho domu byl celý interiér ponechán jako jeden velký otevřený prostor. Nad obytnou halou, která zároveň fungovala jako ateliér, se rozkládá otevřená galerie. Na obytnou halu v přízemí dále navazuje kuchyně a za ní oddělená koupelna s WC a technická místnost, ve které je umístěna rekuperační jednotka. Technickou místnost lze v případě potřeby upravit na samostatný pokoj. Aby mohla konstrukce domu v interiéru působit, zvolil architekt v návaznosti na venkovskou tradici pohledovou variantu. Toto řešení se pro nás ukázalo jako velice praktické. Konstrukci jsme totiž mohli využívat na zavěšení svítidel při focení. Aby bylo možné prostor rychle uvolnit pro práci, zařídili jsme interiér nábytkem na kolečkách."

Zpět do přítomnosti

Tento nábytek původních majitelů v domě zůstal a my jej používáme dodnes. Chybějící světla v budoucnu doplníme několika stropními bodovkami, jinak nám nezastavěný prostor, vybavený pouze několika doplňky v matných barvách, zcela vyhovuje. I my využíváme dům pouze rekreačně, takže nám jeho netradiční pojetí ani trochu nevadí.
Pravdou je, že jeho „loftové řešení" se hodí spíše pro dvě osoby. Ve čtyřech musíme spát pouze na matracích, ale to k zdejšímu bydlení zkrátka patří. Stejně jako to, že vodu čerpáme ze studny a pro mléko posílám syny k sousedovi, farmáři, který chová krávy a má pronajatou většinu okolních luk. Kdyby se si tuace v budoucnu změnila, měli bychom o tyto louky velký zájem.
Při hezkém počasí si nejvíc užíváme posezení na terase před domem, odkud máme výhled do daleké krajiny. Pak ani nevnímáme, že k nám z nedalekého reproduktoru doléhá hlášení místního rozhlasu.

Připravil Ondřej Zaorálek
Foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v čísle 2/2012. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Slaměný hi-tech

  Slaměný hi-tech

  Nejprve vás zláká nevinný sen o útulném domečku se sedlovou střechou z přírodních materiálů. Řeknete si, že by nebylo špatné, kdyby byl energeticky úsporný a poskytoval komfort…

 • Iniciováno životem

  Iniciováno životem

  Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svou vlastní dřevostavbu přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor k bydlení. Spolu s láskou k přírodě a potřebou…

 • Sláma v moderním kabátě

  Sláma v moderním kabátě

  Nikdy by mě nenapadlo, že bych na stavební parcele o rozloze 640 metrů čtverečních uprostřed zástavby zděných domů našel dům ze slámy. A když, tak ve stylu chalupy s doškovou…

 • Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jsme národem chalupářů, v posledních letech si ale stále více lidí, pokud mají tu možnost, pořizuje takzvané víkendové domy – novostavby nebo rekonstruované objekty v moderním…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner