Tisk
POJĎTE DÁL: <small>I dům umí být inteligentní</small>

POJĎTE DÁL: I dům umí být inteligentní

Administrator | Pátek, 10. říjen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Pro Markétu a Zdeňka to byl vstup do nového života. Do dřevostavby se sestěhovali ze zděných domů, kde žili se svými původními rodinami. O technologii stavby měli jasno - zatímco na okolních pozemcích zděné domky rostou pomalu, oni už půl roku bydlí v dalším ze soutěžních domů 5. kola Dřevostavby roku 2014. 

inteligentní dřevostavbaJednou z priorit byla rychlost výstavby. Technologií dřevostavby už měli postavenou chatu, takže věděli, do čeho jdou. Se 4 dětmi bylo obtížné vybrat typový projekt, každá změna oproti katalogu znamenala velký finanční nárůst, takže nakonec vybírali mezi firmami střední velikosti, které byly na individuální projekt lépe připravené.

Výstavba bez zálohy

inteligentní dřevostavbaS firmou WOOD SYSTEM zafungovala sympatie na první pohled. Při první neformální schůzce při obědě jim poskytla několik kontaktů na své bývalé zákazníky, navíc nepožadovala žádnou zálohu, což ukazovalo, že se netopí v dluzích a má dostatek kapitálu.

inteligentní dřevostavbaStavebníci měli jasnou představu o tom, jak má být dům dispozičně řešen, kontakt na projektanta jim opět poskytl na základě předchozí spolupráce WOOD SYSTEM. Zjednali si nezávislý stavební dozor, který byl při výstavbě domu nadmíru spokojený. Když už poněkolikáté hlásil, že všechno probíhá, jak má, sami požádali firmu o první fakturu.

Příjemné klima v dřevostavbě

I dům umí být inteligentníDřevostavby jako takové znali a netrpěli klasickými předsudky, vlastní realizace je v jejich smýšlení jen utvrdila. Rychlost, jakou dům rostl, byla neuvěřitelná, sledování vlastní konstrukce domu odbouralo i Zdeňkovy pochyby o „subtilnosti" a možné nestabilitě domu ze dřeva. Podlahy už firma realizuje pouze betonové, protože to přispívá k dobrým akustickým vlastnostem i celkové prostorové tuhosti domu. I oproti novému dobře zateplenému zděnému domu je zde lepší teplená pohoda a velmi příjemné klima. V srpnu se začala realizovat základová deska a v prosinci, přesně ve smluvený termín, se mohli stěhovat.

Inteligentní elektroinstalace

POJĎTE DÁL: I dům umí být inteligentníPo konzultaci se rozhodli pro teplovzdušné vytápění s rekuperací, tepelným čerpadlem a dodatečnou funkcí chlazení v létě. Interiér se však díky venkovním žaluziím nepřehřívá, a tak řízené větrání v letních měsících vypínají.

Dubové schodiště Dočetli se, že v Německu už se 40% domů realizuje s inteligentní elektroinstalací. Chtěli stavět v souladu se současnými trendy, rozhodli se tedy pro její integraci. Do systému je zapojena veškerá elektronika od alarmu, přes žaluzie, topení, vstupní bránu až po multimédia. Server umožňuje ze kteréhokoliv místa v domě přístup ke všem datům i médiím, audio systém zase pouštět v každém pokoji jinou muziku. Velmi jim vyhovuje i dálková správa domu, jako je zapínání topení, předehřev sauny nebo vpouštění kurýra vstupní bránou na pozemek.

09 Interiéry jsou navržené v přírodních materiálech a teplých odstínech Pár týdnů se museli učit systém ovládat – zvláště proto, že mají i klasické vypínače. Třeba vypínačem světla v kuchyni se při dvojitém zmáčknutí odemkne vstupní brána a vypínač v ložnici zase dokáže zhasnout světla v celém domě. Teď už jsou ale se systémem sžití a nadmíru spokojení.

Připravila Dagmar Šimonová, foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v aktuálním čísle 5/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop