Časopis sruby&roubenky 3/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Dřevostavba plná překvapení</small>

POJĎTE DÁL: Dřevostavba plná překvapení

Helena Petáková | Středa, 15. říjen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Jan s Kateřinou čekali s povolením na srub v zástavbě obce problém. Názor, že dřevostavby z masivní kulatiny patří k lesu nebo do hor, je stále hodně zakořeněný. Nesetkali se ale s jedinou překážkou ze strany sousedů či úřadů. Snad proto, že zahrada, na níž další soutěžní srub opravdu vyrostl, je až na samém konci vesnice.

03 DSC4244Janova rodina odtud pochází, od rodičů dostali zahradu a rozhodli se postavit na ní vlastní bydlení. O dřevostavbách moc nevěděli, uvažovali o typovém nízkoenergetickém domě z betonu, pak o cihlovém, ale když přespali na horách v roubence, bylo rozhodnuto. Nakonec skončili u srubu.

Ruční práce

06 DSC4260Dům si sami vymysleli a namalovali. Respektovali půdorys 8 x 10m, který vyplývá z přirozeného růstu stromů. Stavitel Pavel Haniš jim vysvětlil, že pokud by se klády musely nastavovat, stavbu to prodraží, a doporučil průměr kulatin 30 - 35 cm.

07 DSC4211Mnohé je ohledně srubů překvapilo. Že se dřevo zpracovává ručně, včetně pokácení a odkornění v lese. Že tesaři ručně řežou kmeny na danou délku, vytesávají podélné drážky, přenášejí tvary kulatin pomocí tesařského kružítka a pravítka... 
Že stěny drží pohromadě bez jediného hřebíku, teprve záklopy stropních trámů se jimi protloukají. Že se okna a dveře pohybují kluzně ve stavebních otvorech zároveň se sesycháním stěn. Že pod nosnými sloupy jsou rektifikační šrouby, které se čas od času musí povolovat.

Dostavba svépomocí

08 DSC4308Srub si z velké části sami realizovali, čímž ušetřili dost peněz. Převzali hrubou stavbu po střešní fólii, laťování a střešní krytinu už pokládali sami. Také venkovní podbití, na které si sehnali levnější materiál. O plastových oknech rozhodla opět cena a Janovo rozhodnutí, že v životě nechce okna natírat.

09 DSC4333Srub z českého smrku firma přebrousila a impregnovala proti škůdcům, Jan s otcem ho potom natřeli. Zvenku to přírodním olejem šlo dobře. Uvnitř je přírodní včelí vosk – to je jako práce s medem. Musíte hodně roztírat, jinak bude nátěr třeba 2 roky lepit. To nebylo příjemné. V interiéru je jeden nátěr základový a jeden vrchní, obnovit by se měl až za 10 let. Zvenku už natírali dvakrát, ve dvou je to však otázka víkendu.

10 DSC4328Pod dlažbou v přízemí je teplovodní topení, které se skoro nezapíná, stačí jednoduchá krbová kamna bez výměníku a rozvodů. Srub není velký, kamna stojí přímo u schodiště, komínovým efektem jde teplo nahoru, vytopí se tak přízemí i horní patro.

Jan říká: „Člověk má své sny a za nimi si má jít. Bydlí se nám tady krásně – dřevostavby se nemusí nikdo bát, bude stát stejně dlouho jako zděný dům. Navíc se nám podařilo, že jsme se kvůli ní nezadlužili na velkou část života!"


Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Zaujal vás tento srub? Celý příběh a více fotografií naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 3. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop