Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Nekonečný příběh</small>

POJĎTE DÁL: Nekonečný příběh

Administrator | Úterý, 21. říjen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Krásná roubenka Vítězslava a Daniely je jejich druhou stavbou. Ačkoliv i zde platí, že teprve při té další by dokázali dovést dům k dokonalosti, jsou přesvědčeni, že už stavět nikdy nebudou. Představujeme další soutěžní dům 3. kola Dřevostavby roku 2014 v kategorii masivní dřevostavby.

Slunce ve štítu je typické pro beskydské roubenky. Majitel, původem z Valašska, si je proto prosadil na všechny tři štíty své roubenky na Hané Život a práce Vítězslava přivedly na Hanou, kde s přítelkyní objevili stráň pod lesem, naproti jediné sjezdovce na Olomoucku. V zimě, když se při nočním lyžování kopec rozsvítí, připadají si jako v Alpách, v létě při pohledu na pasoucí se ovce jako na rodném Valašsku.

Slunce ve štítu je typické pro beskydské roubenky. Majitel, původem z Valašska, si je proto prosadil na všechny tři štíty své roubenky na Hané Stráň byla kompletně zasíťovaná, ani se stavebním povolením velké problémy neměli, přestože obec nechtěla zpočátku roubenku do navržené zástavby povolit. Respektovali tedy všechny její regulativy – výšku domu, vzdálenost od silnice, barvu střechy... a nakonec jim vyšla vstříc.

Hrubá stavba

Garážové stání pod domem sice omezuje výhled z ložnice, jiné řešení při dodržení vzdálenosti stavby dva metry od hranice pozemku se ale nenabízeloVytipovali si stavební firmy, jejichž majitelé působili jako nadšenci pro dřevostavby, a vyrazili na objížďku referenčních domů. Z osobního jednání vyšla vítězně firma Sruby Pacák, kde byli ochotni i udělat určité úlevy v ceně. Jejich montážní parta byla skvělá, takže hrubá stavba proběhla velmi rychle.

Vždy je něco za něco. Roubenka patří do stráně, proto majitelům přibyly práce s řešením teras. Musíme dodat, že s velmi pěkným výsledkem. Malý dřevěný domek, první stavba na pozemku, poskytoval zázemí všem řemeslníkům Výběr firmy ovlivnila také aktuální akce na konstrukci z beskydské jedle, kterou využili. O jedlovém dřevě se v našem časopise dočetli, že je trvanlivé, zato jeho omamně vonící silici nemusí každý snášet, což sami potvrzují. Druhou věcí, se kterou nejsou spokojeni, je kročejová hlučnost.

Nepříjemné kapitoly

Na rovinatou Hanou se dostal i krkonošský Krakonoš z lipového dřeva. Zábradlí je řešené podle východočeského vzoruNa další vývoj stavby vzpomínají neradi. Střechu jim firma pokládala 4 měsíce a stejně teď stavebníci čekají, až bude mít místní pokrývač čas ji opravit. Okna museli nechat dobrousit a dobarvit a zvlášť těžkou situaci zažili ve chvíli, kdy byla stavba hotova a firma, která dělala vodotop, systém napustila. Z radiátorů v podkroví dole po stěnách crčela voda, protože všechny T-díly měly výrobní vadu! Znovu povolali řemeslníky, zpřístupnili rozvody nejen v dřevěných stěnách, ale i v těch z lisované slámy v podkroví, vybourali vanu... a to měli už i vymalováno!

Hmyzí podnájemníci

Při troše představivosti nás výhled z terasy přemístí z Hané na kopcovité ValašskoKdyž už bydleli, nastěhovaly se v létě do roubenky vosy, prokousaly se zvenku dřevem. První hnízdo objevil na garážovém stání klempíř, který právě lemoval komín. Vosy si ale pod převisem střechy vytvořily další a dostávaly se přes stěnu i do obytného prostoru. Specializovaná firma je musela otrávit, a jak postupně umíraly, padaly po desítkách do obýváku.

Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu, v podkroví z lisované slámy. Volba padla na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní Skončilo léto, způsobené škody byly opraveny... v lednu v podkroví přestal fungovat radiátor. Vosy při prožírání se k hnízdu porušily izolaci a do konstrukce foukal studený vzduch. V lednových vánicích se v potrubí vytvořil ledový špunt, přes který nemohla teplá voda proudit, dokud se izolace neopravila a topení znovu nerozběhlo.

Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu, v podkroví z lisované slámy. Volba padla na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu, v podkroví z lisované slámy. Volba padla na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu, v podkroví z lisované slámy. Volba padla na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní

Konec dobrý...

Elegantní vybavení interiéru je dílem majitelky domu. Ze stavebního hlediska doplňují dřevěné stěny v přízemí příčky vyzděné z plynosilikátu, v podkroví z lisované slámy. Volba padla na další přírodní materiál, který navíc příjemně voní I přes všechny maléry, které je při stavbě potkaly, mají roubenku rádi. Je to splnění společného snu, pro většinu místních obyvatel jediné vhodné do travnatého svahu pod lesem. V roubence se dýchá zcela jinak než ve zděných stavbách a Vítězslav s Danielou mají opravdu pocit návratu k přírodě.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Líbí se vám tato roubenka? Celý příběh a více fotografií naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 3. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop