Bydlení v dřevostavbě na pouhých 90 metrech čtverečních

Bydlení v dřevostavbě na pouhých 90 metrech čtverečních

Lucie Němcová | Středa, 30. prosinec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Ideální dům pro každého z nás je ten, který odpovídá našim potřebám. Není však samozřejmostí, že přesně víme, co chceme, mnohdy je nutná zkušenost s tím, co nám nesedí, abychom poznali to pravé. Své o tom vědí majitelé přízemní dřevostavby na hranici Moravského krasu.

Realizace této malé praktické dřevostavby je důsledkem předchozího ponaučení s velkým zděným domem, který jsme si postavili před patnácti lety. Přehnaně prostorný obývací pokoj, dvě nadzemní podlaží, sauna, bazén, fitness, lezecká stěna... Když jsme dům stavěli, chtěli jsme maximální komfort, brzy se však ukázalo, že je objekt náročný na údržbu a stojí každý měsíc spoustu peněz.

Navíc jsme jeho luxusní vybavení využívali čím dál méně. Když se dcera rozhodla žít v cizině, zjistili jsme, že je pro nás dvougenerační dům příliš velký, a tak se zrodila myšlenka na malý, jednopodlažní, praktický domek s minimální údržbou a spotřebou.


Jednoduchý koncept dřevostavby = maximální komfort

Náročná zkušenost se stavbou předešlého domu nás poučila, proto jsme chtěli zadat projekt a realizaci jedné firmě s jednou smlouvou na vše. Po obhlídce několika vzorových domů padla naše volba na společnost Atrium a od první chvíle nás spolupráce s nimi nadchla. Koncept domu vychází z typového projektu Laguna a je upraven podle našich požadavků.

Minimální dispozice 3+kk na pouhých 90 metrech čtverečních bohatě stačí. Dostatečný obývací prostor i dvě ložnice jsou otevřeny přímo na terasu a do zahrady. Každý máme svoji koupelnu a nechybí zejména kvalitní úložný prostor – velká šatna. Pozemek umožňuje orientaci půdorysu „na šířku" – delší stranou do zahrady, což jsme velmi uvítali.

Jsme v místě na kopci s krásnými výhledy, kde je ale větrno, takže nešlo využívat venkovní prostor s terasou tak, jak bychom si přáli. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro mobilní zastřešení terasy, což se ukázalo jako geniální a dům pozvedlo o dalších sto procent. Obytný prostor se tím významně zvětšil, od jara do podzimu žijeme vlastně na terase, kde snídáme, obědváme i relaxujeme. Při špatném počasí terasu jednoduše zavřeme.

V interiéru jsme se z důvodu jednoduchosti rozhodli pro černobílou kombinaci a hliník. V předchozí stavbě jsme se do sytosti nabažili pohledového dřeva, navíc také údržby různých dřevěných teras. Nyní jsme zvolili chladnější odstíny barev a pro nás nadčasové amodernější pojetí interiéru doplněné černobílými fotografiemi.

prizemni-drevostavba-ATRIUM-terasa

obr.: Velmi praktickým doplňkem je posuvné zastřešení terasy, které v případě potřeby ochrání před nepřízní počasí a zároveň zvětší obytný prostor domu. Foto: Martin Zeman

prizemni-drevostavba-ATRIUM-vyhled

Foto: Martin Zeman


Když je v dřevostavbě potřeba teplo

Stavba domu probíhala velmi rychle a dokonce v době, kdy jsme pobývali v zahraničí. Pan stavbyvedoucí nás zásoboval aktuálními fotografiemi a po návratu do Brna jsme obdrželi klíče od připraveného domu. Pravda, chyběla zatím kuchyň a koupelny, které jsme si nechali zhotovit od jiných dodavatelů na doporučení firmy Atrium, ale dům byl jinak připraven k obývání. Spolupráce se společností Atrium tedy probíhala na jedničku.

Díky orientaci domu na jihovýchod, velkému prosklení a vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem domu máme malou spotřebu elektrické energie. Vynikající je systém řízeného větrání s rekuperací a lokálními jednotkami v každé místnosti. Odpadá větrání okny a v domě je stále čerstvý vzduch. Vytápění zajišťuje elektrokotel, teplo do místností přivádí konvektory a designové radiátory.

Když se po pár dnech vrátíme domů, kde bylo topení nastaveno na „eko režim", dům se velmi rychle temperuje. To považujeme za velkou výhodu. Teplou užitkovou vodu ohřívá slunce pomocí střešního solárního kolektoru. Okna s trojskly efektivně brání únikům tepla, netrápí nás žádné rosení a příjemným překvapením jsou také jejich akustické parametry. Kousek odtud pod kopcem je motokrosový areál, kde dvakrát týdně probíhají tréninky a občas také závody a díky kvalitním oknům je téměř neslyšíme.

Lokalita je úžasná, přímo od kuchyňské linky se kocháme výhledem na Moravský kras, z obývacího pokoje a ložnic potom na klášter paulánů a kostel. Na zahradě máme ovocné stromy a záhon, takže si pro svoji potřebu produkujeme biozeleninu a ovoce. Je zde božský klid, za humny les a přitom v centru Brna jsme autem za dvacet minut. Jsme zde zkrátka velice spokojeni.

prizemni-drevostavba-ATRIUM-zastreseni

obr.: Jednoduchý přízemní bungalov vychází z typového domu Laguna společnosti Atrium. Dispozice objektu je otevřená směrem do zahrady, která je pohodlně přístupná z velkého obytného prostoru, stejně jako ze dvou dalších ložnic. Foto: Martin Zeman

prizemni-drevostavba-ATRIUM-stit-domu

obr.: Barvy fasády snoubí tóny šedé s červenou. V menší hmotě domu je ukryta garáž. Její obvodové stěny mají jiné parametry, jelikož zde není třeba tak vysoká ochrana proti tepelným ztrátám. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Malý dům poblíž Brna je další z řady staveb, které dokazují, kolik různých pojetí může konstrukce na bázi dřeva mít – nejen ty ryze přírodní s pohledovým dřevem, ale také ty v modernějším duchu, kde dominuje bílá omítka, sklo a hliník. Dvouletá zkušenost majitelů z obývání stavby jen potvrdila skvěle odvedenou práci řemeslníků. Nejkrásnější na domě ovšem byla atmosféra, kterou vytvořili sami majitelé svým spokojeným a optimistickým přístupem k životu a také připomenutí, že to nejsou luxusní domy, které nás činí v životě šťastnými.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

prizemni-drevostavba-ATRIUM-kuchyne

obr.: Svoje místo v interiéru má také sklo, moderní umění a černobílé fotografie. Velkým oknem v kuchyni se můžeme kochat krajinou Moravského krasu. Foto: Martin Zeman

prizemni-drevostavba-ATRIUM-bar

Foto: Martin Zeman

prizemni-drevostavba-ATRIUM-obytny-prostor

obr.: Interiéru dominuje moderní kombinace černé a bílé s hliníkovými detaily na oknech a nábytku. Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Majitelé domu si nás získali svým praktickým a nesmírně optimistickým přístupem k životu. Brzy bylo jasné, jaký dům jim musíme navrhnout: praktický, nekomplikovaný, perfektně v každém detailu funkční a v jednoduchosti krásný. Oceněný typový dům Laguna má k tomu vynikající předpoklady. Díky účelně a úsporně řešené dispozici domu mohli majitelé s radostí investovat prostředky do komfortního vybavení – francouzská posuvně zdvižná okna v hliníku, předokenní žaluzie, luxusní vnitřní dveře s posuvem do stěn, propracované osvětlení a kvalitní design interiérů. Když od nich slyším: „Máme se výborně, barák se o sebe stará tak nějak sám a my si užíváme každý den," odpovídám jen: „Děkujeme za šanci postavit vám takový dům."

Jana-Hromcikova-ATRIUM
Ing. Jana Hromčíková
ATRIUM s.r.o.

prizemni-drevostavba-ATRIUM-vstup-na-terasu

obr.: Světlé barvy, dostatečně velké prosklené plochy a vhodná orientace domu zajišťují dostatek světla uvnitř. Foto: Martin Zeman

prizemni-drevostavba-ATRIUM-koupelna

obr.: V koupelně je také využita příjemná a praktická kombinace šedivé, bílé a červené. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 829 m2
 • Zastavěná plocha: 136 m2
 • Užitná plocha: 94 m2
 • Spodní stavba: základová deska
 • Stavební systém: montovaná dřevostavba
 • Tepelné izolace: polystyren
 • Fasáda: strukturní omítka
 • Střecha: sedlová
 • Střešní krytina: alpská taška Bramac
 • Okna: hliníková s trojskly
 • Podlahová krytina: dlažba, koberec, marmoleum (nebylo součástí dodávky ATRIUM)
 • Vytápění: elektrokotel
 • Ostatní: solární systém pro ohřev TUV, decentrální větrání se zpětným ziskem tepla
 • Skladba stěny směrem dovnitř: strukturní omítka, fasádní tepelná izolace, sádrovláknitá deska, dřevěná konstrukce s tepelnou izolací, sádrovláknitá deska, instalační předstěna s tepelnou izolací zakončena sádrovláknitou deskou, tapeta
 • Celková tloušťka stěny: 308mm
 • Hodnota U: 0,16 W/m2K (hodnota v řezu tepelnou izolací)
 • Realizace: ATRIUM s.r.o.

prizemni-drevostavba-ATRIUM-pudorys


mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato jednoduchá dřevostavba a chtěli byste k ní znát více informací? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost ATRIUM, s.r.o. je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních dřevostaveb s unikátní technologií DifuTech® - difuzně otevřený konstrukční systém, kterým staví moderních energeticky úsporné dřevostavby po celé republice, na Slovensku a také v Rakousku. Specializací firmy je zejména výstavba individuálních domů podle architektonických studií klientů, případně individuální úpravy typových domů. V současné době dosahuje roční výstavba 60–90 rodinných domů. Firma je členem Asociace dodavatelů montovaných domů.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 5-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop