Díky své důslednosti Miroslav dokázal svou dřevostavbu postavit za velmi krátkou dobu

Díky své důslednosti Miroslav dokázal svou dřevostavbu postavit za velmi krátkou dobu

Redakce | Neděle, 13. září 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Filozofie blízkého východu ovlivnila Miroslava jak v přístupu ke konstrukci domu, tak i při zařizování interiéru. Z pracovny na galerii se sice otevírá výhled na středočeská panoramata v okolí Slap, vůně orientu přesto jemně prostupuje celým domem.

Života v Praze jsem se za celý život nabažil dostatečně. Když jsem začal uvažovat o dalším kroku a rozhodoval se mezi stavbou vlastního domu a koupí bytu, zasáhl osud. Zdědil jsem pozemek s chatou v krásné krajině kousek od Slapské přehrady a definitivně jsem se rozhodl, že se na stará kolena přesuneme z města pryč. I když dojíždím do práce prakticky každý den, zpátky už bych se nevrátil.


Realizace dřevostavby

Při hledání vhodného partnera k výstavbě jsem začal hledáním inspirace. Na internetu se mi zalíbily realizace atypických dřevostaveb architekta Tomáše Klance, takže jsem si s ním domluvil schůzku a začali jsme spolu jednat. Původní záměry a představy se po konfrontaci s architektem transformovaly a nakonec jsme po několika variantních řešeních přistoupili k realizaci domu v této podobě. Protože se ve své profesi pohybuji ve stavebnictví, jedním z mých hlavních požadavků byla realizace svépomocnou koordinací subdodavatelů.

O domě na klíč jsem neuvažoval z důvodu nereálnosti nabízených cen ze strany oslovených firem, také scházela variabilita při realizaci. Jen těžko se dokázaly vypořádat s atypickými prvky dřevostavby a nebylo jisté, zda dokáží realizovat dílo v takové kvalitě a rychlosti, jakou jsem požadoval. Architekt Tomáš Klanc tak na stavbě fungoval nejen jako autor idey dřevostavby, ale také jako autorský dozor a částečně i jako technický dozor. Já jsem si zajišťoval veškeré dodavatelské práce a díky své důslednosti se mi podařilo stavbu dokončit ve velmi krátké době (kolaudace proběhla za 12 měsíců od počátku stavby).

drevostavba-castecne-svepomoci-cela-terasa

obr.: Zastřešený vstup slouží současně jako obytná terasa, která je propojena posuvnými dveřmi s hlavními obytnými místnostmi domu. Foto: Vavřinec Menšl

drevostavba-castecne-svepomoci-cely-dum


"Asi nikdo by při pohledu na moderní dřevěnou stavbu neřekl, že prvotním záměrem investora bylo vybudovat na místě původní malé chaty srub."


drevostavba-castecne-svepomoci-terasa

obr.: Terasa je na patkách a vznáší se několik centrimetrů nad terénem. Foto: Vavřinec Menšl

drevostavba-castecne-svepomoci-zadni-cast-domu

obr.: Ze zadního pohledu na dům je patrný sochařský přístup k celkové siluetě domu, což umožňuje trámová dřevostavba zpracovaná na místě stavby. Vegetační pultové střechy celého domu se důmyslně stékají do jednoho místa. Foto: Vavřinec Menšl


Idea dřevostavby

Protože děti už mám odrostlé, dřevostavba má primárně sloužit dvěma lidem a příležitostným hostům. Původní zděnou chatu jsme strhli, na jejích základech ale stojí levá jednopodlažní podsklepená část domu. Pravá patrová část domu je založená na patkách a pilířích, konstrukce podlahy a vstupní terasy je asi metr nad úrovní svažitého terénu. Charakteristickým rysem dřevostavby je jeho celková silueta, která je podpořená lomeným půdorysem a postupně gradujícími rovinami pultových vegetačních střech, z nichž se dešťová voda slévá do jednoho místa okapu.

Dispozici tvoří hlavní ložnice se šatnou a koupelnou, ložnice pro hosty s malou šatnou a koupelnou a hlavní obytný prostor s kuchyní, ze kterého se po schodech dostaneme na otevřenou galerii v podkroví, kde je umístěná pracovna. Hlavním tématem interiéru je přiznaná trámová konstrukce nosného skeletu dřevostavby, stropní trámy se záklopem z biodesek a hrázděné akumulační stěny z režného zdiva.

drevostavba-castecne-svepomoci-obyvaci-pokoj

obr.: Na galerii vede schodiště, ve kterém je schovaný krb s výměníkem, celé schodiště je obklopeno rozsáhlou knihovnou. Foto: Vavřinec Menšl


Kombinované vytápění v dřevostavbě

Velmi spokojený jsem se systémem vytápění. Máme solární panely, které ohřívají vodu užitkovou i na vytápění, krbovou vložku se stejným zapojením a když nefunguje jedno ani druhé, nastupuje tepelné čerpadlo. Když je i to ve velké zimě neefektivní, spíná elektrokotel. Systém je to poměrně sofistikovaný a náročný na nastavení, což je asi jeho jediná nevýhoda.

Jinak ale funguje sám, sám se reguluje a udržuje požadovanou teplotu. Hlavním požadavkem byl tlak na nízký finanční provoz celé soustavy a to se beze zbytku podařilo naplnit. V domě bydlíme už pět let a průměrné náklady na jeho provoz jsou velmi nízké.

drevostavba-castecne-svepomoci-chodba

obr.: Dominantou interiéru je otevřená patrová galerie v obývacím pokoji a ve vstupní hale tvořená příznaným skeletem nosné trámové konstrukce. Foto: Vavřinec Menšl

drevostavba-castecne-svepomoci-obtyny-prostor

Foto: Vavřinec Menšl


Výstavba dřevostavby pokračuje

Interiér zařizujeme postupně, po letech nám například stále ještě chybí některé interiérové dveře. Taky potřebuji vybudovat další knihovnu, protože všechny mé knihy ještě stále nenašly své pevné místo. Loni jsem se pustil do budování perské zahrady s jezírkem, jejíž stavbu jsem začal letos v létě, a proto ještě není zdokumentovaná na fotkách.

Kdybych měl stavět znovu, nebylo by toho moc, co bych udělal jinak. Asi bychom o metr rozšířili obývák, ale není to nijak zásadní. Samozřejmě že za šest let se člověk zase někam posunul a viděl spoustu nových věcí, ale s domem tak, jak ho architekt Klanc vymyslel a jak jsem ho před pěti lety postavil, jsem dnes maximálně spokojený.

drevostavba-castecne-svepomoci-posezeni

obr.: Na galerii v podkroví je pracovna a čítárna s knihovnou, otevřený prostor umožňuje nečekané průhledy. Foto: Vavřinec Menšl

Komentář architekta

Zkušenosti architekta získané přímo na stavbách, empatie ke klientovi a nezaměnitelná idea domu jsou podmínkou pro poctivou architekturu, jež vytváří díky autentickému příběhu přidanou hodnotu pro investory a jejich nemovitosti, a odlišuje tak běžnou výstavbu od té jedinečné. To je i příklad tohoto atypického domu, který mám velmi rád a jehož přívětivá a zabydlená atmosféra mě vždy při každé návštěvě nabije tak, že mám zase chuť do další práce.

Již více než 12 let u nás v atelieru navrhujeme a pomáháme realizovat atypické rodinné domy. Projektem pro nás práce nekončí, ale teprve začíná, snažíme se s klienty spolupracovat v průběhu celé realizace, do domů navrhujeme i interiéry.

Ing-arch-Tomas-Klanc
Ing. arch. Tomáš Klanc
atelier KLANC


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1 020 m2
 • Zastavěná plocha: 120 m2
 • Podlahová plocha: 160 m2
 • Spodní stavba: částečně podsklepený, zbytek konstrukce založený na patkách a pilířích
 • Stavební systém: těžký dřevěný skelet, obvodové stěny jsou řešené jako sendvič
 • Tepelná izolace: minerální vata, dřevovláknitá izolace
 • Fasáda: provětrávaná fasáda z palubek ze sibiřského modřínu v termowood úpravě
 • Střecha: pultová
 • Střešní krytina: vegetační střecha
 • Okna: eurookna
 • Zasklení: izolační dvojsklo
 • Podlahy: dřevěné masivní, keramická dlažba
 • Vytápění: solární panely, krbová vložka, tepelné čerpadlo, elektrokotel
 • Topení: teplovodní podlahové doplněné žebříčkem v koupelně
 • Skladba stěny od interiéru: sádrokarton, instalační mezera vyplněná minerální vatou tl. 5 cm, OSB deska s přelepenými spoji, trámová konstrukce vyplněná minerální vatou tl. 150 cm, vnější záklop z dřevovláknitých desek tl. 60 cm, provětrávaná dřevěná fasáda na latích
 • Celková tloušťka stěny: 350mm
 • Energetická náročnost domu: nízkoenergetický standard A

drevostavba-castecne-svepomoci-pudorys

DaS 6-2014
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop