Dům se zeleným srdcem je domem, který si majitelé opravdu přáli

Dům se zeleným srdcem je domem, který si majitelé opravdu přáli

Lucie Němcová | Pátek, 11. prosinec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Dobrý projekt zraje jako víno. Dostatek času umožní důkladně si rozmyslet, jak chceme vlastně žít, jaký prostor je vzhledem k našemu životnímu rytmu ideální a v neposlední řadě jakou konstrukci a materiály by měl náš dům mít. Výsledkem je pak ideální bydlení. Jak mohou potvrdit majitelé nezaměnitelné dřevostavby uprostřed malebné krajiny Vysočiny.

Dřevostavba byla konstrukcí, která mne vždy lákala. Za svůj život jsem si vyzkoušel řadu forem bydlení a tato v mých vizích o novém domě měla první místo. Svoji roli sehrálo také to, že pracuji ve výrobě masivních dřevěných panelů, které jsou zároveň nosnou konstrukcí našeho domu.

CLT panely vnímám jako velmi kvalitní výrobek, současně vím, že je o něj zájem v západních zemích a cítím, že má budoucnost mimo jiné díky své flexibilitě. Vyhovovalo nám také to, že stavba domu z takové konstrukce je krátká. Nechtěli jsme stavbu zděnou, s převahou mokrých procesů.


Výhled z dřevostavby jako určující prvek

Námi vybraný pozemek byl mírně svažitý a toho jsme chtěli využít i pro náš dům a zahradu. Je zde tedy více výškových úrovní a v zahradě několik teras. Naším přáním byla dispozice ve tvaru U. Pozemek má výjimečnou kvalitu – krásný výhled do krajiny, který v budoucnu nemůže narušit další výstavba vzhledem k záplavovému území kolem nedaleké řeky.

Tento pohled je pro nás natolik důležitý, že ovlivnil koncept domu i zahrady – aby nic nepřekáželo a nerušilo toto panorama. Směrem k jihu je dům maximálně prosklen a propojen s exteriérem. Zahrada tvořená několika terasami zůstane otevřená, minimalisticky osázená a na jižní straně nebude plot.

Tvaru domu do písmene U umožňuje dispozici nejen otevřít směrem na jih a využít krásný výhled, ale zároveň oddělit denní a noční část, což je velmi praktické. Obývací prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem využíváme přes den a zároveň nerušíme spící děti v druhé části domu.

Pokud je třeba ubytovat hosty, lze využít prostornou pracovnu ve druhém podlaží nad hlavním obytným prostorem, kde je zároveň k dispozici i samostatná koupelna s toaletou. Ve druhé noční části je ložnice, dětský pokoj a zázemí. Díky prostorovému oddělení ji prozatím také méně vytápíme, stačí nám kolem 18 stupňů.

Ve středu stavby vzniká unikátní místo kryté před větrem a zraky sousedů. Patio – „zelené srdce" našeho domu s krásnou jabloní – má tři výškové úrovně: krytou terasu, zeleň a nekrytou sluneční terasu. Okna všech obytných místností jsou orientována právě sem. Patio poskytuje úžasný klid, soukromí, diskrétnost, svobodu a pocit samoty uprostřed satelitu, aniž bychom dům museli obhánět vysokým oplocením.

moderni-drevostavba-Archcon-nocni-pohled

Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-nocni-terasa

obr.: V zahradě se snoubí nasvícené terasy s pískovcovým obkladem a přírodním sibiřským modřínem. Doplňují tak strohou bílo-šedou barevnost domu akcentovanou pouze tmavošedými okny a přiznanými krycími plechy žaluzií. Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-pozemek

obr.: Dům je navržen ve třech výškových úrovních, které sledují sklon terénu. Hlavní obytný prostor díky tomu získává na velkorysosti a venkovní terasa nenásilně kaskádovitě vplouvá do zahrady. Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-zahrada

Foto: Martin Zeman

Komentář majitele

Dům, který jsme společně s architektonickou kanceláří ARCHCON a inženýrkou Truhlářovou a jejím týmem vytvořili, je přesnou kopií našich myšlenek. Vždy se to nepodaří, a tak jsme na to náležitě pyšní. Základ ke spokojenosti je nespěchat. Diskuze, hledání variant, přepracování návrhů a opět diskuze. Měli jsme jasno, že typové projekty pro nás nejsou a prostory, kde budeme mnoho let žít, si chceme vytvořit sami s odbornou pomocí. Pozemek je unikátní svoji otevřeností do krajiny a pracovat s budoucími pohledy ze všech možných úhlů jednotlivých pokojů, to byla radost, kterou nyní prožíváme každý den, když sedíme na terase nebo se jen tak díváme z okna obývacího pokoje. Rozhodnutí, že si pořídíme dřevostavbu ze Stora Enso CLT panelů, nelitujeme a jsme maximálně spokojeni s kvalitou života v našem domě. Všechny teoretické přednosti se nám potvrdily v reálném každodenním životě.

moderni-drevostavba-Archcon-garaz

obr.: Vstupní partie je akcentována šedou omítkou a zapuštěním do přízemí hmoty. Zapuštění vytváří přesah kryjící vstup, přesah je ze spodního líce obložen smrkovými spárovkami a z předního líce jej lemují světlešedé cementovláknité desky v dokonalém spárořezu. Vstup do garáže je od vstupu do domu oddělen svislým modřínovým obkladem, za kterým se ukrývá okno do technické místnosti. Foto: Martin Zeman

vyhled-z-drevostavby

obr.: Tvaru domu do písmene U umožňuje dispozici nejen otevřít směrem na jih a využít krásný výhled, ale zároveň oddělit denní a noční část, což je velmi praktické.  Foto: Martin Zeman


Rok na plánování, pět měsíců na stavbu

Zcela záměrně jsme s realizací stavby nespěchali a dopřáli si klid na přemýšlení v projektové fázi. Projekt domu jsme s paní architektkou Irenou Truhlářovou z ateliéru ARCHCON připravovali rok, zatímco stavba samotná trvala pět měsíců. Scházeli jsme se, diskutovali a snažili se vžít do budoucího domu.

Řešili jsme například, pro kolik lidí bude jídelní stůl, jak bude přesně vypadat kuchyně. Vůbec tohoto času nelitujeme. Stejným způsobem přistupujeme i k interiéru a dokončujeme vše postupně. Je příjemnější o řadě detailů rozhodovat až ve chvíli, kdy člověk cítí konkrétní prostor.

Materiálové řešení koresponduje s nosnou konstrukcí stavby – v obvodových stěnách je využita dřevovláknitá izolace. Je použito kolem 120 kubíků dřeva, fasáda je obložena palubkami z neošetřeného sibiřského modřínu s černě probarvenými spárami, díky nimž fasáda působí plastičtěji.

Nakonec jsme se rozhodli ji neolejovat, ani ničím natírat – fasáda bude přirozeně stárnout s námi. Uvnitř domu jsou smrkové CLT panely ošetřeny UV voskem, aby si zachovali svoji elegantní světlou barvu, která nám koresponduje s barevným řešením interiéru.

Dům je v nízkoenergetickém standardu a náklady na vytápění a ohřev vody se pohybují kolem patnácti tisíc korun za rok. Zdrojem tepla je plynový kondenzační kotel doplněný o solární panely – tím je zajištěn ohřev teplé užitkové vody i vody pro vytápění. Zvolili jsme teplovodní podlahové vytápění doplněné o malé radiátory v horním podlaží.

Nezbytným doplňkem pro chladné měsíce je krb v hlavní obytné místnosti, který dokresluje atmosféru a denní část domu pohodlně vytopí. Vzduchotechniku a rekuperaci jsme odmítli, pravidelné a intenzivní větrání okny je pro nás přirozenější. Přes zimu stačí třikrát denně na deset minut naplno vyvětrat – ráno, v poledne, a deset minut před spaním. Po zbytek roku jsme často venku, většinu času trávíme na terase a v zahradě.

Co se týče vlhkosti, vnitřní prostředí funguje skvěle – dřevo absorbuje vlhkost, a když je sucho, zase ji uvolňuje. Každý den pozoruji procenta vlhkosti a neustále se pohybují v rozmezí od 45 až 50 procent, což je úplně ideální.

Myslím, že jsme opravdu postavili dům, který jsme si přáli a nesetkáváme se s tím, že bychom někde viděli chybu, nebo něco znovu řešili jinak. Našli jsme také výbornou architektonickou kancelář, která nám maximálně pomohla. Nezbývá, než dolaďovat poslední úpravy a užívat si příjemného bydlení v těsném kontaktu s nádhernou přírodou Vysočiny.

moderni-drevostavba-Archcon-obyvaci-pokoj

obr.: Barevný koncept: Smrk v přírodní barevnosti (s UV voskem), bělený dub a barvy bílá a černá spolu s akcenty fialové se prolínají celým interiérem domu. Jádro obytného prostoru, oboustranný krb, směřuje jak do obýváku, tak do jídelny. Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-kuchyn

obr.: Otevřený prostor galerie nad jídelnou je prosvětlen střešním oknem a je opatřen pouze nenápadným proskleným zábradlím. Nosná konstrukce střechy je tvořena CLT panely v pohledové kvalitě. Foto: Martin Zeman

Komentář architektky

Děkuji Zdeňce a Františkovi za krásné zadání a velmi otevřený přístup během celého procesu. Prožili jsme spolu mnoho dlouhých konzultací od studie, přes projekt až k detailům interiéru. S radostí na tyto chvíle dnes vzpomínám. Velmi oceňuji, jakým způsobem se majitelé při zařizování domu drží konceptu interiéru a s rozmyslem a citem jej dále rozvíjejí. Dům je zajímavý i ze statického pohledu – díky pohledovým CLT stropům a CLT krovu jsme museli volit nestandardní řešení, proto je dům takový malý konstrukční hlavolam.

ing-irena-truhlarova-architektka-archcon
Ing. Irena Truhlářová
ARCHCON atelier s.r.o.

moderni-drevostavba-Archcon-kuchynska-linka

obr.: Prakticky řešená kuchyně je součástí velkého otevřeného prostoru s jídelnou a galerií. Zajímavostí je designová digestoř zabudovaná do podhledu. Smrkové dřevo se zde pohledově uplatní jako obklad stěny za skříňkami, v místech namáhaných vodou jej zastupuje skleněný obklad s lehkým modrým nádechem. Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-koupelna

obr.: Stejnou elegantní barevnou kombinaci najdeme také v koupelně, kterou opticky zvětšuje zrcadlo po celé šířce místnosti. Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Je vždy velmi příjemné pracovat na projektu, kde investoři znají své požadavky a kdy se k celému procesu od samého začátku přistupuje velmi zodpovědně a s rozvahou. Pečlivá příprava v projektu se vždy velmi pozitivně projeví na vlastní realizaci. Jsem velice rád, že jsme se mohli podílet na vzniku tak pěkného domu z masivních dřevěných panelů, kde vynikne krása dřeva. Zvolené kvalitní materiály zaručují investorům jistotu dlouhodobé spokojenosti. Nelze nic jiného než Zdeňce a Františkovi poděkovat za velmi příjemnou spolupráci a popřát jim velmi mnoho krásných chvil v jejich krásném domě v malebném prostředí Vysočiny.

Jaroslav-Jiruška-Dřevostavby-Biskup
Ing. Jaroslav Jiruška
Dřevostavby Biskup s.r.o.

moderni-drevostavba-Archcon-schodiste

Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-Archcon-loznice

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1016 m2
 • Zastavěná plocha: 219,3 m2
 • Užitná plocha: 229,7 m2
 • Spodní stavba: základové betonové pasy v nezámrzné hloubce a základová deska
 • Stavební systém: masivní třívrstvé panely CLT Stora Enso
 • Tepelné izolace: dřevovláknité izolace
 • Fasáda: difuzně otevřená omítka/modřínový obklad
 • Střecha: sedlová s přesahy, plochá zelená a plochá s PVC fólií
 • Střešní krytina: hliníková falcovaná krytina, zelená střecha, PVC fólie
 • Okna: dřevohliníková, INTERNORM
 • Podlahová krytina: třívrstvá dřevěná podlaha, keramická dlažba
 • Vytápění: plynový kondenzační kotel doplněný o solární panely 1NP – podlahové teplovodní vytápění, 2NP – otopná teplovodní tělesa
 • Skladba stěny směrem dovnitř: Difuzně otevřená omítka STO / modřínový obklad na latích
 • Dřevovláknitá izolace (200 mm)
 • Masivní dřevěný třívrstvý panel CLT (97 mm)
 • Sádrovláknitá předstěna s dřevovláknitou izolací (97 mm)
 • Celková tloušťka stěny: 400 mm/450 mm
 • Hodnota U: 0,140 W/m2K
 • Projekt: ARCHCON atelier s.r.o
 • Realizace: Dřevostavby Biskup s.r.o.

mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato moderní dřevostavba a chystáte se stavět? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Historie firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP se začala psát již před více než 25 lety. Zabývá se převážně individuální výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Díky nasbíraným zkušenostem tak kromě standardních domů realizuje i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty z ARCHCON atelier tvoří sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 6-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop