Tisk
Domov utkaný ze dřeva

Domov utkaný ze dřeva

Lucie Němcová | Čtvrtek, 30. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Někdy je vize našeho budoucího bydlení naprosto jasná, jindy se nám tvoří a proměňuje pod rukama v závislosti na dílčích rozhodnutích, která jsou ovlivněna radami odborníků nebo třeba financemi. Obě cesty však mohou vést k příjemnému bydlení šitému na míru, jak může potvrdit Tomáš, který se vydal po druhé z nich...

Koncept našeho domu se začal výrazně formovat ve chvíli, když jsme začali spolupracovat s architekty ze studia 3AE. Jeden z jeho zakladatelů je mým švagrem a vzhledem k tomu, že je mi jejich přístup blízký a měl jsem chuť si dům částečně zrealizovat svépomocí, spolupráce se přímo nabízela. Měl jsem tak jistotu, že budu mít po ruce někoho, o kom vím, že se v oboru vyzná a komu můžu věřit.

 DSC7290 DSC8301 DSC7325

Vize se mění v realitu

 DSC8288Úplně na počátku jsme měli představy o klasickém domě se sedlovou střechou, terasou a balkónem. Čím více jsme však probírali energetické zákonitosti, jevil se jako výhodnější a praktičtější jednoduchý kvádr. Rychle jsme pochopili, že bez některých věcí se snadno obejdeme, a změny jsme vnímali spíše jako posuny k lepšímu. Navíc nás se ženou více zajímalo, jak se v domě budeme cítit, nežli to, jak bude vypadat pro kolemjdoucí. Výsledkem je tedy jednoduchý dvojpodlažní objekt s plochou střechou, jehož nosnou konstrukcí jsou panely z vrstveného masivního dřeva Novatop a masivní trámy.

Realizace vlastními silami

Tým 3AE se postaral o realizaci základové desky a nosné konstrukce. Do týdne stála hrubá stavba včetně střechy. Další činnosti už byly na nás, samozřejmě s neustálými odbornými konzultacemi. Celou realizaci jsme pak kontrolovali pomocí termokamery, abychom měli jistotu, že jsou všechny detaily provedeny správně.

Po dvou letech obývání domu již máme nějaké zkušenosti s jeho fungováním. Stavba během roku neustále pracuje. Masivní panely jsou velmi stabilní, ale použité velké trámy z masivního dřeva jsou stále živá hmota a reagují na změny v teplotě a vnější vlhkosti. Je to přirozený proces, čas od času je ale doprovázen zvuky nebo mikropohyby a zpočátku, když jsme ještě nevěděli, o co jde, nás to občas překvapilo.

 DSC7244 DSC7251 DSC8281

Technologie – investice do pohodlí

Dům je vybaven tepelným čerpadlem vzduch-voda a ve všech místnostech je teplovodní podlahové vytápění. Stavba není pasivní, takže do vzduchotechniky s rekuperací jsme nešli. Vodu ohřívají solární kolektory na střeše (o ploše přibližně devět metrů čtverečních), nesvítí-li slunce, přijde na řadu tepelné čerpadlo, a když je na něj příliš zima, je v záloze ještě topná spirála přímo v akumulační nádrži s vodou. V kolektorech cirkuluje médium, které přenáší teplo do vody v bojleru. Ve chvíli, kdy je v horní části nádrže příliš vysoká teplota, médium v kolektorech se stáhne do expanzní nádrže a teplo dál nepředává. I přesto, že je nádrž kvalitně izolovaná a voda dosahuje pouze určitého teplotního maxima, je někdy v letních měsících technická místnost slušným zdrojem tepla. V létě obecně musíme dodržovat přísný režim větrání, aby v domě bylo příjemně. Je důležité přes den zavřít okna a zatáhnout vnější žaluzie, které efektivně odrazí teplo a nepustí jej do interiéru. V noci je naopak nutné dobře vyvětrat a dostat dovnitř chlad. Nepřetržité větrání je celoročně důležitou každodenní nutností, abychom si uvnitř nedrželi nekvalitní vzduch. Hojně využíváme i mikroventilaci.

Technologie samozřejmě obnášejí vstupní investici a nikde není zaručeno, že zařízení bude funkční po celou dobu deklarované životnosti. V konkrétních položkách se kolektory pohybovaly okolo 80 tisíc a tepelné čerpadlo kolem čtyřiceti. Můžeme se sice zaobírat návratností, která je zhruba deset let, ale pro nás je důležitý zejména komfort, který tyto technologie přinášejí. Na základě jednoduchého nastavení a pomocí termostatu dům vše řídí automaticky. Roční náklady se pohybují kolem 24 tisíc korun a zahrnují veškerou spotřebu v domě, což je také velmi příjemné.

 DSC7263 DSC7274 DSC7277

Stále je co zlepšovat

Čeká nás ještě spousta dolaďování jak uvnitř, tak venku. Přibude prostorná terasa navazující na obývací pokoj, velká okrasná zahrada, parkovací stání s pergolou a taky místo pro dětské hry. Na severní stěně domu dokončíme započatou lezeckou stěnu, kde bych rád rozvíjel svůj koníček.

Bydlení v dřevostavbě mi přijde krásně „měkké", nebo, jak říká naše známá, „hebké". Na celou rodinu působí dům uklidňujícím dojmem a je nám zde zkrátka fajn. Stavba funguje jako náš domov. A být doma, to už něco znamená.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop