Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Černobílá inspirace</small>

POJĎTE DÁL: Černobílá inspirace

Dagmar Šimonová | Pondělí, 10. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

I když to není zdaleka tak časté, jak by mohlo být, existují i stavebníci, kteří přímo vyhledávají starší pozemek ve stávající zástavbě, kterému by mohli vdechnout nový život. Návštěva v moderní dřevostavbě obalené plechem byla velmi příjemným zpestřením jednoho horkého letního dne. Stavbou nás provedl její majitel a zároveň projektant Michal Grošup.

Hledali jsme pozemek ve staré zástavbě s malou výměrou, protože jsme se nechtěli starat o velkou zahradu. Satelitní pole nových domů nás neoslovovala, chtěli jsme také město s funkční infrastrukturou. Neměli jsme štěstí s hledáním, rozhodli jsme se proto zadat si poptávku. Na tu nás kontaktovala realitní agentka, která prodávala dům, jehož majitelka nechtěla údaje o prodeji dát na internet. Tak jsme přišli k sice do poslední chvíle obývanému, ale hrozně zchátralému maličkému domečku v neuvěřitelně zarostlé zahradě. Na pozemek jsme se jeli podívat poprvé v listopadu, za čtyři dny jsem měl hotový návrh, který se už pak významně neměnil. Další Vánoce už jsme slavili v novém. Zkrátka klasický příběh dřevostavby.

[Group 1]- DSC4807  DSC4810-4 images[Group 2]- DSC4844  DSC4847-3 images DSC4859

Dřevostavba a záludné financování

Pro dřevěnou technologii jsem se rozhodl téměř okamžitě. Zaprvé jsem na úzkém pozemku potřeboval efektivně využít každý centimetr (přineslo mi to 15 cm na každé straně domu, užitná plocha narostla o deset procent) a také jsem chtěl postavit rychle.

Dřevostavba se v létě rychleji vyhřeje. Pomohlo by nucené větrání s rekuperací, na které ale při stavbě nezbyly peníze. Dnes bych ho chtěl za každou cenu.

Starý dům byl ve špatném stavu, navíc prostorově nevyhovoval, rozhodli jsme se ho proto odstranit. Brali jsme si hypotéku na pozemek se stavbou, kterou jsme vzápětí zbořili a zničili tak zástavu. S tím banka souhlasila, další peníze měla uvolnit až po začátku stavby nového domu. Když jim však dorazila dokumentace, odpověděli, že podle jejich měřítek se u rekonstrukce musí zachovat minimálně 30 procent původní stavby, což u nás neplatí, a potřebují tak od nás platné stavební povolení na novostavbu. Kolečko s úřady tak začalo nanovo, a i když všechno proběhlo bez problému v nejkratším možném termínu, stavba se zdržela o celý měsíc.

 DSC4708 DSC4772 DSC4780 kopie

Důležité jsou detaily a provedení konstrukce

Stavební firmu jsem vybíral pečlivě. Hlavně jsem se u každého kandidáta jel vždy podívat na probíhající stavbu. Prohlídka hotového domu podle mě u dřevostavby nemá smysl. To důležité, konstrukce a detaily, je zaklopené sádrokartonem a kvalita provedení je u této technologie alfou a omegou. U Tesařství Tůma jsem byl příjemně překvapen, na stavbě měli čisto, detaily precizně provedené, byla s nimi dobrá domluva. Nikdy za celou dobu výstavby jsem neslyšel, že by něco nešlo, nebo že si vymýšlím hlouposti. I záludná přání brali jako výzvu a vždy se k nim postavili čelem, za celou dobu si nevzpomínám na nějaký větší zádrhel. Velmi odvážně se pustili i do mého zadání instalovat plechový obklad na čelní fasádu v jednom kuse, tedy v délce 11 metrů, a to byla zrovna jedna z věcí, u kterých si museli trochu zanadávat. Fasáda obecně procházela hodně materiálovými variantami, od neošetřeného dřeva přes cembonitové desky až nakonec zakotvila na černém ocelovém plechu.

Ocelová fasáda je dokonale bezúdržbová -  rohy označkované od psů stačí jen občas ostříkat hadicí.

 DSC4728 DSC4737 DSC4746

Za rok bylo hotovo

Nový dům se začal stavět na konci května technologií lehkého dřevěného skeletu. Na místo se tak přivezly dlouhé KVH profily a konstrukce domu vyrostla za neuvěřitelných pět dní. I když mi bylo jedno, zda se bude stavět na místě nebo z předpřipravených panelů, na KVH řezivu jsem trval. Surové dřevo se kroutí a praská a jen těžko dosáhnete zamýšleného výsledku. Díky takto připraveným trámům a sloupkům bylo možné překonávat i větší rozpětí a udělat tak celou stavbu vzdušnější. V polovině prosince bylo kompletně hotovo, a to i s měsíčním neplánovaným zdržením, a 17. prosince jsme se stěhovali do nového. Podle plánu jsme tak v novém domě oslavili první Vánoce.

  DSC4763 DSC4776 DSC4785

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop