Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
POJĎTE DÁL: <small>Proměna do černé a bílé</small>

POJĎTE DÁL: Proměna do černé a bílé

Lucie Němcová | Středa, 10. únor 2016 |

Zděná stodola zahalená do kabátu z dřevěné konstrukce je víkendovým sídlem Radky a Jakuba Valových, jejichž architektonické studio je na poli interiéru známou ikonou s nezaměnitelným rukopisem. Celá jejich tvorba, a tato realizace není výjimkou, je prodchnuta severskou inspirací a zdá se, že tento minimalistický přístup si rozumí i s tradičními českými venkovskými stavbami. Pojďme si na chvilku odpočinout od ruchu velkoměsta a nasát trošku čerstvého horského vzduchu…

Náš pražský podkrovní byt umí v horkých dnech pěkně potrápit teplem. Rozhodli jsme se tedy, že si vytvoříme místo, kam v těchto letních obdobích unikneme a současně načerpáme blízkost přírody. Určující bylo najít vhodné místo. Když už to vypadalo téměř na finální výběr pozemku v horách, kde nás to opravdu vzalo za srdce, z koupě v poslední chvíli sešlo. Vymýšleli jsme nejrůznější krkolomné varianty, jak v dané lokalitě postavit alespoň malou chatu, až nás kamarádi přivedli na myšlenku koupit starou stodolu poblíž.

přeměna stodoly na dům

 

Nápad to byl skvělý. Ukázalo se, že je na perfektním místě s ještě lepším výhledem do krajiny, navíc jednoznačně určila charakter celého budoucího víkendového příbytku. Rozhodli jsme se totiž zachovat původní ráz stavby, použít původní postupy a co nejvíce předmětů, které v sobě již mají vepsaný nějaký příběh. Strhnout stavbu a vytvořit něco úplně jiného by byla zkrátka škoda.

přeměna stodoly na dům - extpřeměna stodoly na dům - int1

 

V průběhu vyklízení se ukázalo, že objekt není v tak dobrém stavu, jak jsme čekali. I tak to ale šlo zvládnout – konstrukce je zajištěna ocelovými prvky a některé dřevěné komponenty jsou nahrazeny zdravými. Paralelně jsme pracovali na jiných rekonstrukcích našich klientů a díky výměnám některých konstrukcí za nové jsme mohli použít například zdravé části krovu nebo kvalitní cihly z bourané příčky.

přeměna stodoly na dům - int2

Radka a Jakub Valovi: Do staré vesnické stavby nemůžete najet bagrem

Kde jste hledali inspiraci?

Nechali jsme se vést charakterem stavby. Padlo rozhodnutí, že objekt se prostě bude tvářit jako stodola a nebudeme dělat žádnou moderní přestavbu. Využijeme také původní techniky, jako třeba přelištovanou dřevěnou fasádu, a zkrátka ponecháme původní ráz stodoly. Velkou inspirací nám byl jeden australsko-americký tým architektů, který se zabývá záchranami stodol. Přivedl nás k myšlence ponechat původní konstrukci v interiéru přiznanou a nový vnější plášť nalepit zvenčí, což se ukázalo i v průběhu realizace jako velmi praktické a jednodušší. Současně nás dovedl ke konceptu – černá zvenku, bílá zevnitř.

Není komplikované transformovat zemědělskou stavbu na bydlení?

Dispozice stodoly je pro rekonstrukci kupodivu lepší než například dispozice roubenky – ta má nízké stropy, nelze posouvat příčkami a dispozice je prostě jasně daná. V případě vesnických staveb má smysl je nastudovat a aplikovat používané principy. Ne do nich vjet bagrem a narušit je. Takové věci se nově postavit nedají.

Jaká je nová konstrukce domu?

Původní konstrukce je zděná z cihel, kolem dokola jsme přidali klasickou skladbu dřevostavby – sloupkovou dřevěnou konstrukci vyplněnou minerální vatou. Vzhledem k tomu, že jde o víkendový dům, nemá parametry nízkoenergetické stavby. Je použito pouze dvacet centimetrů izolace v podlaze i stěnách. Nemáme zde ani trojskla, která by do příkrého kopce stejně nešla dopravit. Překvapila nás snad jediná věc – díky tomu, že je fasáda vzduchotěsná, dochází ve chvíli, kdy se o ní opře vítr, k mírným tvarovým změnám. Dřív by vítr zkrátka prošel skulinami v konstrukci, zatímco teď se do plochy opře. Nemá to vliv na funkčnost, jen je to určité specifikum, na které jsme si museli zvyknout.


Technické parametry

Zastavěná plocha: 56 m2
Užitná plocha: 80 m2
Spodní stavba: ztracené bednění
Konstrukční systém: dřevěná trámová konstrukce
Tepelná izolace: minerální vata
Fasáda: smrková prkna s lištováním
Střešní krytina: asfaltové pásy
Okna: dřevěná okna s dvojsklem
Podlahy: cihelná dlažba, OSB desky
Teplo: infra panely, krbová kamna
Skladba stěny (směrem zevnitř): prkna, difuzní fólie, tepelná izolace (minerální vata), OSB záklop, dřevěná nosná konstrukce
Celková tloušťka stěny: 250 mm

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

 • FORUM DŘEVOSTAVBY 2019
  28. 11. 2019 - 29. 11. 2019
  / Kongresové centrum Jezerka, Ústupky 278, 538 07 Seč /
 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?