Jednoduchý a energeticky úsporný dům postavili na svažitém a obtížně přístupném pozemku

Jednoduchý a energeticky úsporný dům postavili na svažitém a obtížně přístupném pozemku

Dana Jakoubková | Pondělí, 26. červenec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Členitost a kontrast reliéfu valašské krajiny podmiňují její malebnost. Uvědomíte si to už při průjezdu údolím říčky Rokytenky. Mezi Hostýnskými vrchy a Vizovickou hornatinou oči přeskakují z vrchu na kopec i z kotliny na stráň. Dům manželů Noskových v tom kaleidoskopu ale nepřehlédnete. A to ani přesto, že „zapadá“ do jižního svahu podhůří vysoko nad obcí Lhota u Vsetína. Z takového výhledu je člověk nadšený, i kdyby měl být tím posledním.


Malá pasivní dřevostavba

O svém domově jsme měli od počátku jasnou představu. Chtěli jsme dům jednoduchý, energeticky úsporný, relativně malý, ale s dostatečným množstvím ložnic a velkou jídelnou. Hodně důležitým atributem volby byla i rychlost výstavby.

Stavěli jsme na dálku a nechtěli udržovat dlouho dvě domácnosti. Kromě toho preferujeme dřevo jako tradiční prověřený stavební materiál a místní obnovitelný zdroj. Pasivní dřevostavba byla tedy jasnou volbou od počátku.

pasivni-drevostavba-na-kopci-pozemek

obr.: Pasivní dřevostavba vyrostla za trnkový sadem. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-na-kopci

Soulad: Usadit dům na pozemek tak, aby do krajiny "patřil", je pro architekta vždy výzvou. Foto: Martin Zeman


"Zajímavou hrou bylo začlenění domu do bezmála hektarového, svažitého a obtížně přístupného pozemku bez vodovodu a kanalizace."


pasivni-drevostavba-na-kopci-zadni-strana

Minimalismus: Na oknech severní a východní stěny je patrné minimalistické řešení pasivního domu. Hlavní vchod kryje závětří pro odložení věcí před vstupem. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-na-kopci-vyhled

Okolí: V západním průčelí přiléhá k domu altán s terasou k posezení, na dohled je sklad pro venkovní nábytek, potřeby dětí a zahrady. Foto: Martin Zeman


Jednoduchost a útulnost prostoru v dřevostavbě

Máme tři děti, a ty – stejně jako my – toužily po větším prostoru a volnosti. Vybraný pozemek naše očekávání splnil. Byl dost velký, abychom nebyli stísněni sousedy, a umožňoval i zemědělskou činnost, pro kterou jsme se rozhodli.

Občanská vybavenost v obci byla přijatelná, do města jen kousek, takže zbývalo už jen svést boj s úřady. Příprava dokumentace a získávání povolení ke stavbě trvalo totiž déle než stavba samotná. Spolupráce s architektkou byla od první skici výborná – naslouchala nám a dokázala naše požadavky přesně vtělit do návrhu domu.

Například preferovanou jídelnu pojala jako vzdušnou místnost s krásným výhledem, do které, oproti obvyklým řešením, umístila krb na dřevo. Nescházíme se totiž klasicky v obýváku, ale ohně si užíváme právě u jídelního stolu, který je středem domu, místem jídla, práce, návštěv i her.

Prostor, vzduch, teplo a dřevo, to všechno dohromady utváří atmosféru domu. Podstatou našeho domova je pak jednoduchost, útulnost, klid, soukromí, kontakt s přírodou, se zvířaty a volnost.

pasivni-drevostavba-na-kopci-kuchyne

Dřevěné detaily: Dřevěné prvky kuchyňského koutu a vnitřní parapety oken korespondují s charakterem podlah a dveří v celém domě. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-na-kopci-jidelna

Loft: Přízemí je vlastně jedním velkým prostorem, který vertikálně dělí pouze komín krbu. Foto: Martin Zeman

Uznání majitelů dřevostavby


Náš velký dík patří projektantovi Miroslavu Koreckému, který byl neuvěřitelně pečlivý a precizní. Díky němu nebylo třeba během stavby cokoliv řešit. Ocenil ho i odborník na pasivní stavby, který dohlížel na správnost a kvalitu provedení. Se stavební firmou to tak jednoduché nebylo – opozdili se v termínu dokončení a nebyli úplně zdatní v dokončovacích pracích. Ale celkově stavba proběhla dobře a co je hlavní – dům funguje, jak má, a je skutečně velmi úsporný.

pasivni-drevostavba-na-kopci-knihovna

Útulnost: Obývací „pokoj" je pouze malým koutem na čtení nebo promítání. Na útulnosti mu přidává originální tapeta a knihovna. Foto: Martin Zeman

pasivni-drevostavba-na-kopci-loznice

Klid: V patře je umístěna ložnice rodičů, dětské pokoje a koupelna. Foto: Martin Zeman

Otázky pro architektku


Bylo v požadavcích stavebníků něco zajímavého nebo netypického?

Atypický byl především pozemek, který stavebníci plánovali využívat k pěstování bio produktů, k chovu domácích zvířat a chtěli na něm založit trnkový sad. Pozemek, velký téměř osm tisíc metrů čtverečních, byl ale velmi svažitý a obtížně přístupný, bez vodovodu a kanalizace. Hledat optimální začlenění domu a doplňkových staveb do krajiny se stalo zajímavou hrou, která měla zohlednit krásný výhled, orientaci ke světovým stranám i užívání zahrady.

Nestandardní byla ochota stavebníků parkovat auto bez garáže či garážového stání daleko od domu a omezit tím budování příjezdových zpevněných ploch. V dispozici pak bylo zajímavé a osvěžující utvářet dominantní prostor pro jídelní stůl s kuchyňským koutem, a ne pro obývací pokoj s televizí, jak je zvykem.

Měl projekt tohoto domu nějaký návrhový oříšek, konstrukční zajímavost?

Zasadit novostavbu na krásnou louku je tím největším oříškem. Nakonec je dům umístěn v severovýchodním rohu pozemku, aby se stavebníkům otevřel výhled do krajiny i na budoucí zahradu a sad. Dispozice domu je pak navázána na toto umístění.

Cílem návrhu fasád bylo také upozadit hmotu domu tak, aby z dálkového pohledu splynul se zahradou. Proto je navržena šedá barva fasády, střechy a dalších prvků. Vše je doplněno pouze dřevěnými konstrukcemi nebo kamennými prvky.

Dá se o tomto domě říci, že je „chytrý"?

Pasivní dům umožňuje s minimálním otopným systémem zajistit kvalitní tepelný komfort. Navíc proti běžným domům pasivní dům obsahuje řízené větrání, což je ale velmi jednoduchá technologie dvou ventilátorů. „Chytrost" je především v koncepčním přístupu.

Vhodné umístění domu na pozemek a orientace ke světovým stranám (pustit slunce do domu), návrh hmotového řešení a promyšlená praktická dispozice umožňují zásadně ovlivnit kvalitu a komfort bydlení nejen z pohledu energetické náročnosti. Něčím navíc jsou pouze zkušenosti architekta, projektanta a realizační firmy.

Jsou řízeným větráním uživatelé domu nějak omezeni?

V tomto ohledu panují mezi lidmi největší předsudky a téma vyžaduje největší vysvětlování. Těším se na dobu, kdy rekuperace bude standardní součástí domů, podobně jako je tomu dnes u rozvodu vody. Systém řízeného větrání zajišťuje odvod škodlivin z interiéru a přívod optimálního množství čerstvého vzduchu bez ztrát tepla větráním a průvanu. Zařízení je v principu velmi jednoduché, ve vzduchotechnické jednotce jsou dva ventilátory, rekuperační výměník a filtry.

Jako omezení, v souvislosti s tím, že se domy utěsňují a používají se těsná okna, vnímám spíše to, že pokud chci dostatečně vyměnit vzduch v místnosti, bez řízeného větrání musím přibližně každou hodinu (i v noci) otevřít okna a na několik minut zajistit průvan, což je nepohodlné či spíše nereálné a energeticky náročné.

To, že lidé nevětrají, má za důsledek sníženou kvalitu vnitřního prostředí, zvýšené koncentrace CO2 a škodlivin uvolňujících se z nábytku, oblečení, domácí chemie a podobně. Ve výsledku to může vést od nedostatečné regenerace organismu ke zdravotním potížím, nehledě na zvýšenou vlhkost, která může mít na svědomí vznik plísní v domě.

Většina majitelů výhody řízeného větrání využívá převážně v topné sezoně, v posledních letech ale také v období tropických teplot, kdy se nabízí možnost provětrání interiéru chladnějším vzduchem v nočních hodinách. Mimo tato období větrají klasicky okny.

Myslíte si, že tento dům jde ruku v ruce se založením jeho uživatelů ohledně nezávislosti a vztahu k prostředí?

Ano, energeticky úsporné domy poskytují zdravé a komfortní bydlení s minimálními nároky na energii a vysokou mírou nezávislosti i ohleduplnosti k životnímu prostředí. Osobně nevidím jediný racionální důvod navrhovat domy jinak. Tím spíš, že aktuálně je možné na stavbu úsporného domu získat téměř půl milionu korun z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Ing-arch-Zuzana-Novosadova
Ing. arch. Zuzana Novosadová
architektka

Technické parametry domu


 • Realizace: INTOZA s.r.o. v licenci společnosti ATREA s.r.o.
 • Zastavěná plocha: 125 m2
 • Užitná plocha: 143 m2
 • Konstrukční systém: konstrukční systém ATREA optimalizovaný pro pasivní domy, dřevěný skelet z řeziva KVH, sendvičová difuzně otevřená skladba obvodových konstrukcí
 • Tepelná izolace: foukaná celulóza, dřevovláknité desky
 • Fasáda: tenkovrstvá difuzně otevřená omítka v kombinaci s dřevěným provětrávaným obkladem ze sibiřského modřínu
 • Střešní krytina: vláknocementová šablona Eternit Dacora, čtverec 40×40 cm v odstínu šedé
 • Okna: dřevěná eurookna Slavona Solid Comfort SC 92, průměrné Uw 0,79 W/m2K
 • Podlahy: dřevěné parkety, dlažba
 • Teplo: teplovodní sálavé panely Gabotherm integrované do stěny, v koupelnách otopné žebříky
 • Zdroje tepla pro vytápění a přípravu TUV: krbová vložka s výměníkem, ploché solární teplovodní kolektory ThermoSolar TS 300 integrované do střešní krytiny, integrovaný zásobník tepla IZT ATREA 600 l (akumulace energie, záložní zdroj tepla – elektropatrona, zajištění průtočného ohřevu vody)
 • Komín: CIKO TEC s externím přívodem vzduchu ke krbové vložce
 • Větrání: řízené větrání s rekuperací, větrací jednotka ATREA DUPLEX 390 ECV4, rozvody vzduchu v podhledu pod stropem
 • Skladba stěny (směrem zevnitř): instalační předstěna – sádrovláknité desky, vzduchotěsná rovina – OSB desky, celulóza, dřevovláknitá deska, fasáda
 • Celková tloušťka stěny: 45 cm
 • Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,11 W/m2K
DaS 2-2016

pasivni-drevostavba-na-kopci-pudorys-1NP

pasivni-drevostavba-na-kopci-pudorys-2NP

Vizualizace půdorysů: Dana Jakoubková, Autor všech fotografií: Martin Zeman

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop