Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Za trnkovým sadem</small>

POJĎTE DÁL: Za trnkovým sadem

Redakce | Středa, 20. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Členitost a kontrast reliéfu valašské krajiny podmiňují její malebnost. Uvědomíte si to už při průjezdu údolím říčky Rokytenky. Mezi Hostýnskými vrchy a Vizovickou hornatinou oči přeskakují z vrchu na kopec i z kotliny na stráň. Dům manželů Noskových v tom kaleidoskopu ale nepřehlédnete. A to ani přesto, že „zapadá“ do jižního svahu podhůří vysoko nad obcí Lhota u Vsetína. Z takového výhledu je člověk nadšený, i kdyby měl být tím posledním.

 

O svém domově jsme měli od počátku jasnou představu. Chtěli jsme dům jednoduchý, energeticky úsporný, relativně malý, ale s dostatečným množstvím ložnic a velkou jídelnou. Hodně důležitým atributem volby byla i rychlost výstavby. Stavěli jsme na dálku a nechtěli udržovat dlouho dvě domácnosti. Kromě toho preferujeme dřevo jako tradiční prověřený stavební materiál a místní obnovitelný zdroj. Pasivní dřevostavba byla tedy jasnou volbou od počátku.

dřevostavba pasivní dům panorama

 

Máme tři děti, a ty – stejně jako my – toužily po větším prostoru a volnosti. Vybraný pozemek naše očekávání splnil. Byl dost velký, abychom nebyli stísněni sousedy, a umožňoval i zemědělskou činnost, pro kterou jsme se rozhodli. Občanská vybavenost v obci byla přijatelná, do města jen kousek, takže zbývalo už jen svést boj s úřady. Příprava dokumentace a získávání povolení ke stavbě trvalo totiž déle než stavba samotná.

dřevostavba - pasivní dům - interiér

 

Spolupráce s architektkou byla od první skici výborná – naslouchala nám a dokázala naše požadavky přesně vtělit do návrhu domu. Například preferovanou jídelnu pojala jako vzdušnou místnost s krásným výhledem, do které, oproti obvyklým řešením, umístila krb na dřevo. Nescházíme se totiž klasicky v obýváku, ale ohně si užíváme právě u jídelního stolu, který je středem domu, místem jídla, práce, návštěv i her.

dřevostavba - pasivní dům - interiér 2

 

Prostor, vzduch, teplo a dřevo, to všechno dohromady utváří atmosféru domu. Podstatou našeho domova je pak jednoduchost, útulnost, klid, soukromí, kontakt s přírodou, se zvířaty a volnost.

dřevostavba - pasivní dům - interiér 3dřevostavba - pasivní dům - interiér 4

Technické parametry domu:

Zastavěná plocha: 125 m2
Užitná plocha: 143 m2
Konstrukční systém: konstrukční systém ATREA optimalizovaný pro pasivní domy, dřevěný skelet z řeziva KVH, sendvičová difuzně otevřená skladba obvodových konstrukcí
Tepelná izolace: foukaná celulóza, dřevovláknité desky
Fasáda: tenkovrstvá difuzně otevřená omítka v kombinaci s dřevěným provětrávaným obkladem ze sibiřského modřínu
Střešní krytina: vláknocementová šablona Eternit Dacora, čtverec 40×40 cm v odstínu šedé
Okna: dřevěná eurookna Slavona Solid Comfort SC 92, průměrné Uw 0,79 W/m2K
Podlahy: dřevěné parkety, dlažba
Teplo: teplovodní sálavé panely Gabotherm integrované do stěny, v koupelnách otopné žebříky
Zdroje tepla pro vytápění a přípravu TUV: krbová vložka s výměníkem, ploché solární teplovodní kolektory ThermoSolar TS 300 integrované do střešní krytiny, integrovaný zásobník tepla IZT ATREA 600 l (akumulace energie, záložní zdroj tepla – elektropatrona, zajištění průtočného ohřevu vody)
Komín: CIKO TEC s externím přívodem vzduchu ke krbové vložce
Větrání: řízené větrání s rekuperací, větrací jednotka ATREA DUPLEX 390 ECV4, rozvody vzduchu v podhledu pod stropem
Skladba stěny (směrem zevnitř): instalační předstěna – sádrovláknité desky, vzduchotěsná rovina – OSB desky, celulóza, dřevovláknitá deska, fasáda
Celková tloušťka stěny: 45 cm
Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,11 W/m2K

Autorka: Dana Jakoubková, foto Martin Zeman

Realizace: INTOZA s.r.o. v licenci společnosti ATREA s.r.o.

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop