Časopis DŘEVO&stavby 6/2012
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Sólo pro vrstvené dřevo

Sólo pro vrstvené dřevo

Redakce | Úterý, 26. červenec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Už rok bydlí mladý pár s dvěma dětmi ve svém jednopodlažním domě, který stojí na konci nové zástavby jen půl hodiny jízdy od Brna. Typový dům, který si majitelé upravili podle svých potřeb, se nachází v místě vskutku ideálním. Půl kilometru od něj se rozkládá Chráněná krajinná oblast Moravský kras, která je protkána mnohakilometrovými cyklostezkami, po nichž lze bez problému dojet například k Macoše.

 

S přítelkyní jsme žili v podnájmu v jednom brněnském bytě. Časem jsme však zatoužili po vlastním bydlení, nejlépe ve starším domě, který bychom si zrekonstruovali. Po několika prohlídkách nám bylo jasné, že domy jsou v natolik špatném stavu, že by se rekonstrukce vůbec nevyplatila. Nakonec jsme tedy došli k závěru, že nejlepším řešením bude stavba vlastního domu. Začali jsme proto objíždět okolí Brna a v okruhu dvaceti kilometrů hledali vhodný pozemek. Najít ten pravý nám pomohl můj kolega z práce, který sám bydlí v této lokalitě a vřele nám toto místo doporučil.

 Inspirace z USA

Protože pocházím ze severní Moravy, zdejší kopcovitá krajina se mi, stejně jako mé přítelkyni z Jeseníku, zamlouvala více než rovinatá oblast jižní Moravy. S místem jsme tedy byli spokojeni a mohli jsme začít řešit, co vlastně chceme stavět. Měli jsme pouze neurčitou představu jednopatrového domu, který by byl nejlépe v nízkoenergetickém standardu. To nás přivedlo na myšlenku dřevostavby, která se zdála výhodnější i proto, že jsem poměrně zručný v práci se dřevem, a tak jsme mohli u mnoha dodělávek počítat se svépomocí.

06 Moderní dřevostavba

 

 

S dřevostavbami jsem se setkal již dříve během svého devítiletého pobytu ve Spojených státech amerických, kde je tato ekologická varianta bydlení daleko rozšířenější. Většina dřevostaveb je tam postavena systémem Two by four, mě však lákala spíše masivní dřevostavba. Proto mě velice zaujalo, když jsem se od známého dozvěděl o systému NOVATOP využívajícím velkoplošné panely z vrstveného dřeva.

Protože jsme však neměli vypracovaný projekt, podle kterého bychom mohli začít stavět, nakoupili jsme si nejrůznější katalogy a vybírali mezi typovými domy. U toho, který nám vyhovoval nejvíce, jsme provedli pouze drobnou úpravu, kterou jsme zvětšili prostor obývacího pokoje na úkor terasy. Na základě našich požadavků architekt vypracoval projekt a pak už nic nebránilo samotné realizaci.

Za čtrnáct dní pod střechou

Samotná stavba probíhala velice rychle. V dubnu roku 2009 se zhotovila betonová základová deska a po technologické pauze se na ní v červnu začala sestavovat hrubá stavba. Firma Dřevostavby MC, která staví systémem NOVATOP, poskládala za pomoci jeřábu během dvou dnů obvodové stěny domu, následovaly krovy a střecha a po čtrnácti dnech byla hrubá stavba zastřešena. Další práce pak prováděli firmou doporučení řemeslníci, velice precizně se provádělo hlavně dokonalé zateplení domu. Z venkovní strany byl použit šedý polystyren, mezi nímž a dřevěnou stěnou byla ponechána vzduchová mezera. Na polystyren pak byla nanesena omítka, kterou na některých místech doplňuje dřevěné obložení.

Protože panely NOVATOP lze dodat i v pohledové kvalitě, nechali jsme konstrukci domu v každé místnosti na jedné stěně přiznanou. Dřevo jsme pouze přebrousili a ve třech vrstvách natřeli lazurou. Zbylé stěny jsme nechali zakrýt sádrokartonem, pod kterým jsou vedeny veškeré instalace. Na izolaci stropu byla v šikminách použita celulóza v kombinaci s minerální vatou v celkové tloušťce 45 centimetrů. Rovné části stropu pak byly zafoukány 60 centimetry izolace. Toto kvalitní zaizolování zajišťuje domu jeho nízkoenergetický standard.

08 Moderní dřevostavba

 

 

Stavební dozor jsme si prováděli sami. Práci jsme měli od začátku jasně rozdělenou. Zatímco přítelkyně vyřizovala veškerou administrativu spojenou se stavbou, já jsem řešil čistě technickou stránku stavby. Řemeslníci však měli s dřevostavbami tak bohaté zkušenosti, že se za celou dobu nevyskytly žádné výraznější komplikace. Během stavby jsme se po konzultaci s architektem rozhodli doplnit ještě malé WC u vstupu do domu, které využíváme zvláště při práci na zahradě.

Pohodlí bez sklepa i schodiště

Ačkoli hlavní prosklení obývací části směřuje na východ, menší orientované na jih je dostatečné na to, aby zimní slunce pohodlně vyhřálo celý prostor. Přesah střechy na jižní straně domu pak chrání pokoje před přehříváním. Tepelné zisky ze slunce doplňuje podlahové topení a elektrické přímotopy, v budoucnu se k nim přidá ještě krb nebo krbová kamna s venkovním komínem. Dům je připraven také na rekuperaci, díky které nebudeme muset v budoucnu větrat, a solární kolektory, které budou sloužit na ohřev vody. Cena za provoz domu se tak ze stávajících 30 000 Kč za rok ještě více sníží.

Celkově jsme s fungováním domu velmi spokojeni. Kdybychom měli stavět znovu, zvolili bychom experimentálně dřevostavbu ve tvaru kostky, která by byla nejlépe pasivní. Náš nízkoenergetický dům, ve kterém jsme se sotva zabydleli, nám však zcela vyhovuje. Kromě dodělávek v interiéru domu nás čeká budování terasy na jižní straně domu a také práce na rozvíjející se zahradě.

Připravil Ondřej Zaorálek, Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop