Časopis DŘEVO&stavby 2/2012
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Srub s květinovými sloupy

Srub s květinovými sloupy

Redakce | Pátek, 05. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Stojí v jihočeské vesnici obklopené lesy a remízky, na prosluněné stráni, s vysokými listnatými stromy za zády. Přívětivý srub s leckdy nenápadnými, ale zato nápaditými detaily. O to, že krásné dřevo v mnoha předmětech žije dále, se zasloužil i pán domu, který nám celý příběh tohoto srubu vypráví.

Někdy před sedmi lety nás s manželkou v časopisu zaujal krásný dům z kulatiny – pravý kanadský srub. V reálu ještě tehdy u nás tyhle stavby nebyly tolik vidět, alespoň ne v našem okolí. Začali jsme kontaktovat různé výrobce srubů a postupně jsme nějaké domy i navštívili. A na základě toho jsme se pro srub pevně rozhodli, i když vlastně – když o tom tak přemýšlím – o jinému druhu stavby jsme moc neuvažovali ani předtím. Vybrali jsme si beskydskou firmu Sruby Pacák. Měla už zkušenosti z delšího působení na trhu, líbily se nám jejich domy a vstřícný, profesionální přístup k nám coby zákazníkům nás mile překvapil. Realizace domu začala kolem Vánoc 2007 a po Novém roce už se stavba převážela a sestavovala na připravené podsklepení domu. Dodávka od Pacáků zahrnovala hrubou stavbu, schodiště a některý zahradní nábytek. Zbytek jsme dodělávali sami s pomocí rodiny a místních řemeslníků. Celý proces realizace probíhal hladce a do domu jsme se stěhovali o dva roky později, opět kolem Vánoc. Dům ještě sedal, ale větší komplikace nenastaly, takže jsme si začali užívat všech příjemných chvil v domě z masivního dřeva. Byl tady najednou klidnější život, kolem nás jakoby větší ticho, vůně dřeva, příjemný vzduch i méně alergenů...

srub2939

Efektní symbióza různých dřev

Dům je postaven z dobře izolujícího smrkového dřeva, stropní podhledy jsou z borovice a jinde vidíme  hezké spojení smrku, douglasky a borovice. Například schodiště má sloup ze smrku, stupnice v kombinaci smrk – douglaska a svislé šprušle jsou z douglasky a borovice. Máme vlastně dvoje schody a ani jedny z nich nejsou právě obvyklé. Šroubovité srubové schodiště je sice standardní, ale jeho trochu zvláštní zábradlí z něj dělá originál. A druhé schody? To je takový dřevěný masivní žebřík, jakési pohotovostní schodiště na galerii nad kuchyní, kde časem bude pracovna. Zatímco hlavní schodiště pochází z dílny firmy Sruby Pacák, druhé rovné schody vyrobil spolu s jídelním stolem a postelemi místní truhlář, specialista na srubový nábytek.

Volný prostor se cení

Interiér jsme chtěli ponechat volný a dosáhnout toho, aby působil klidně a přirozeně. Někde se nám podařilo zopakovat tentýž materiál na dvou místech, což místnost sjednocuje. Například imitací  pískovce jsou obložena krbová kamna a zároveň kuchyňský pult mezi pracovní částí a jídelním stolem.  

srub2969

Možná máme něco docela atypického. Jsou to otevřené dveřní oblouky v přízemí; oblý průchod z fošen vede z velké obytné místnosti od paty schodiště do chodby a druhý do zádveří. Prostor to ozvláštňuje a otevírá. Zima dovnitř nejde, netáhne (pokud v mrazu samozřejmě nejsou otevřené dveře ven) – návštěvy se prostě nesmějí zdržovat mezi dveřmi. Říkáme jim, že musejí buď ještě posedět, nebo odejít, jinak by šel do obýváku mráz.

 

Letošní mrazy bez úhony

I když zpočátku občas někdo nevěřil, s teplem ve srubu není žádný problém. Všechny mrazy včetně  extrémních letošních jsme v pořádku přežili, srub není problém vytopit. Za dlouhých mrazů jsme prostě topili nepřetržitě, jindy v zimě to nutné není. Osvědčuje se nám zvolená kombinace topení: krbová vložka s výměníkem, zplynovací kotel na dřevo i uhlí, to vše doplněno akumulačními nádržemi (2x1000 litrů). V přízemí máme topení podlahové, zatímco v patře, ve sklepě a v koupelnách jsou radiátory. Roční náklady na topení nás vyjdou asi na 20 000 korun, tolik dáme za uhlí a palivové dřevo.

Spousta dřevěných nápadů

Motiv vybroušených květin, jejichž středy tvoří suky, nás nejprve zaujal na venkovních korytech a květináčích, které nám také vyrobila firma Sruby Pacák. Tak nás napadlo využít tenhle motiv i v interiéru a ozdobit tak třeba sloup schodiště.

srub3020

Narušilo to strohost a přece jen poměrnou jednotvárnost dřeva stěn. Stolečky u pohovky jsme si vyrobily sami, využili jsme přitom krásné masivní zbytky sloupů zvenku. Mělo to být provizorní řešení, ale zalíbily se návštěvám i nám samotným, takže si „pařezové“ stolky necháme na trvalo. Na hraně srubové příčky leckoho zaujmou dřevěné hodiny, které jakoby byly součástí trámu stěny. Ale je to jen náhoda; je to první dárek, který jsme do domu dostali a jejich umístění se nabízelo samo. Hodiny se mohou klidně posunovat na nižší kružnice nebo zase výš.

Staré stromy z parku žijí dál

Při výrobě domu jsme si přáli, aby venkovní sloupy podpírající protaženou střechu a terasu byly něčím zajímavé. Bohužel sloupy, které nám přivezli, se ukázaly být celkem fádní. Začali jsme pátrat v okolí, ale nemohli jsme na nic výrazného narazit. Pak přišel můj otec s tím, že viděl, jak se v nedaleké vesnici prořezává park a že by se tam mohlo něco sehnat. Dojeli jsme tam a spatřili pokácené staré sukovaté stromy; hned jsme je koupili na obecním úřadě a přivezli. Když se zbavily kůry, ještě více vynikla jejich krása, a tak jsme se definitivně rozhodli je zakomponovat do stavby. Neprohloupili jsme – jsou ozdobou domu a navíc máme dobrý pocit, že je nerozřezali nebo nespálili, ale jejich krásu tady mohou lidi ještě dlouhé roky obdivovat.

Připravila Alena Gembalová, Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop