Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Z dřevostavby do srubu

Z dřevostavby do srubu

Michal Babor | Čtvrtek, 18. srpen 2016 |

Nedaleko Českomoravské vrchoviny, na okraji lesa, u malého potoka a mezi třemi rybníky najdete schovaný srub. Ze silnice k němu vede úzká cesta lemovaná čerstvě vysazenými smrčky, které statečně odolávaly adventní nadílce sněhu. Vítejte u dvou Vašků – otce a jeho syna.

 

Před několika lety jsme se s partnerkou a synem přestěhovali do staršího okálu. Už ani nevím, kdo tenkrát na tenhle bláznivý nápad přišel, snad jen kvůli dobré poloze v blízkosti města. Kromě obvodových stěn a základů jsme postupně zrekonstruovali, opravili nebo vyměnili snad všechny části tehdy třicetileté stavby, ale vlastně jsme pořád bydleli ve starém domě. Přesto je zajímavé, že jsme na dřevostavby nezanevřeli – moje sestra bydlí nyní v domě postaveném technologií Two by Four, já jsem se nakonec rozhodl pro srub.

Rychlé rozhodnutí

Část zemědělské usedlosti, kterou prarodiče darovali mým rodičům a ti po letech zase nám, jsme využili pro podnikání. Množství pozemků včetně rybníku, lesa a luk uprostřed nádherné krajiny přímo vybízelo k tomu vybudovat tady rekreační domek, který bychom třeba později mohli využít k trvalému bydlení. Nemělo jít o žádnou chatku o několika metrech čtverečních – už tehdy jsem věděl, že to musí být srub: má blízko k přírodě a na vybrané místo se dobře hodí.

03 DSC3116

 

Už ani nevím, kde jsem poprvé uviděl srub od firmy OK Pyrus, který mě okamžitě zaujal. Výlet na Šumavu se vyplatil – mohl jsem si ho prohlédnout přímo na místě a domů už jsem odjížděl s tím, že přesně takový dům chci také.

A pak už šlo všechno hodně rychle – na jaře roku 2007 jsme vybudovali základovou desku, na začátku prosince přijeli srubaři postavit obvodové stěny a po Novém roce dokončili hrubou stavbu. Další rok probíhaly dokončovací práce, osazovala se okna, dokončovaly terasy, zábradlí a štíty a v zimě se budovalo podkroví. Koncem roku 2009 jsme začali hotový srub užívat a letos tady budeme slavit druhé Vánoce.

Spánek bez rušení

S odstupem času dnes musím říct, že stavba proběhla naprosto hladce a bez větších problémů. Díky tomu, že jsem se rozhodoval jen sám za sebe, nevznikaly ani žádné průtahy při dokončovacích pracích a výběru zařizovacích předmětů, jak tomu obvykle bývá, když se dva nemohou dohodnout.

06 DSC3175

Bydlení ve srubu, byť jen víkendové a příležitostné, si dnes se synem dokonale užíváme. Do podlah jsme instalovali podlahové topení, aby byl interiér v době naší nepřítomnosti temperován a v zimě jsme po příjezdu nemuseli dlouho topit, než se dům vyhřeje. Stačí zatopit v kachlových kamnech a za slabé dvě hodiny už je uvnitř příjemných 22 °C. Loni jsme navíc topili zadarmo, protože jsme pálili jen zbytky stavebního dřeva.
A ještě zajímavost nakonec: srub si ještě několik měsíců bude sedat, ale asi tak činí v době, kdy tady nejsme. Na rozdíl od starého okálu, kde nás každou chvíli probudily obrovské rány praskajícího dřeva, tady totiž spíme naprosto klidně.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Velkorysost v kompaktním balení

  Velkorysost v kompaktním balení

  Představa majitelů o novém bydlení vyžadovala architekturu vedenou v čistých liniích, která by byla nadčasová a bez kompromisů. Inspiraci našli na veletrhu Dřevostavby v podobě…

 • Velmi funkční prémiovka

  Velmi funkční prémiovka

  Prorazit zeď projektové recyklace a vyniknout v segmentu typových domů je skoro nemožné. O to větší zájem vzbudí každý, kdo se o nějaký ten prémiový kousek pokusí. Upřímně –…

 • Přehledný, velkorysý, kultivovaný

  Přehledný, velkorysý, kultivovaný

  Lucie a Lukáš měli o novém bydlení jasnou představu. Pěkná lokalita na okraji Moravského krasu. Malá obec s domy schovanými v zeleni starých zahrad. Velká, členitá parcela na jejím…

 • Jeden mikrosvět bez bariér

  Jeden mikrosvět bez bariér

  Ještě před pár lety nic nenasvědčovalo tomu, že by tahle dřevostavba měla vzniknout, ale život píše příběhy po svém a úplně jinak, než bychom očekávali. Vplula do světa Jana a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner