Domov v kraji vinařském

Domov v kraji vinařském

Lucie Němcová | Pátek, 26. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Cílem naší návštěvy byl tentokrát nenápadný domek uprostřed řadové zástavby malé moravské vesničky. Když byl před lety postaven, asi málokdo pod barevnou omítkou hádal dřevostavbu – předsudků o stavění ze dřeva panovalo víc než dost a zasvěcených mezi laiky mnoho nebylo. I přes tuto pověst si majitelé našli ty správné informace, rozhodli se pro konstrukci ze dřeva a z vlastní zkušenosti několikaletého užívání mohou s klidným svědomím říct, že zděný dům jim opravdu nechybí

Když jsme jako mnoho jiných mladých rodin dospěli k rozhodnutí stavět si vysněný domek, dřevostavba nám na mysl vůbec nepřišla. Oba s manželem jsme vyrůstali v klasických zděných domech s obvyklou dispozicí – minimálně dvě podlaží, schodiště, hodně chodeb, oddělený obývací pokoj od kuchyně a velká zahrada, na které se dá pracovat do úmoru po celý rok.

Pod pojmem dřevostavba jsme si dokázali představit maximálně dříve tolik rozšířené chaty. První informace o tom, že ze dřeva se dá stavět i jinak, jsme získali díky bratranci mého manžela, který pracoval ve společnosti Avanta Systeme.

Nadšeně nám o těchto stavbách vyprávěl, až jsme se jednoho dne jeli podívat na vzorový dům v Modřicích. Nejen, že nás nadchl samotný objekt, ale zejména představa bydlení zhotoveného za pouhé tři měsíce. Oba jsme již s manželem pracovali a neměli jsme partu lidí, kteří by nám se stavbou zděného domu pomáhali tak, jak tomu bylo dříve.

Tento časový bonus byl tedy pro naše rozhodnutí zásadní. Zbývalo už jen ukázat vzorový dům také rodičům a přesvědčit je, že si postavíme plnohodnotný a kvalitní dům a ne nějakou chatu.


Do dřevostavby patří dřevěná okna

Jižní Morava byla jasnou volbou. Jsem zdejší rodačkou, na chvíli jsem zkusila žít v severních Čechách a ráda se zase vrátila zpět. Tady je během celého roku mnohem větší teplo, což je rozhodně velké plus. Pozemek pod naším domem má navíc rodinnou historiidříve zde bývala zahrada dědečka mého muže.

Domek manželových rodičů stojí hned vedle toho našeho a zahrady jsou propojené. Nedobré sousedské vztahy nás tedy rozhodně netrápí. Ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto pro dřevostavbu, jsme již měli hotový projekt na zděný dům, a dokonce i platné stavební povolení.

Spolupracovali jsme s projektantem, který do něj zanesl všechny naše požadavky – propojení obývacího pokoje s kuchyní, přímý kontakt obytného prostoru se zahradou, dva dětské pokoje ale třeba i jídelnu u televize. Vizuálně jsme si přáli tradiční dům podobný takovým, v jakých jsme vyrůstali.

Konzervativnější vzhled domu také více korespondoval s objekty v okolí. Firma Avanta Systeme tedy vzala náš projekt a rozkreslila jej jako dřevostavbu. Dům jsme si od nich nechali zhotovit do fáze hrubé stavby a další řemeslníky jako sádrokartonáře, elektrikáře nebo topenáře si již objednávali sami.

Je pravdou, že nás to stálo spoustu času, shánění a domlouvání. Přestože jsme možná něco málo ušetřili, nechat si udělat dům na klíč se vším všudy od jedné firmy je mnohonásobně pohodlnější. Během spolupráce s firmou Avanta Systeme nenastaly žádné komplikace.

Když jsme například požadovali výrobky mimo jejich nabízený sortiment, vše vyřešily dodatky ke smlouvám. To se týkalo třeba dřevěných oken, která nahradila původní plastová v projektu. Ta do dřevostavby prostě nepatří.

navsteva-domu-Avanta-Systeme-vstupni-dvere

Komentář majitelky domu

Popravdě řečeno, zaskočil mě zájem prezentovat náš dům v časopise, protože už není nejmladší, ale pokud někdo váhá, jestli stavět dřevostavbu, můžu to jen vřele doporučit. Toto doporučení mám podloženo deseti lety strávenými v dřevostavbě, a kdybych se měla rozhodnout znovu, určitě bych volila stejně.

navsteva-domu-Avanta-Systeme-majitelka-domu
Ilona
majitelka rodinného domu


Bydlení na míru

Dům jsme nestavěli s žádnými ambicemi na energetickou úspornost, přesto jsou účty za spotřebované energie velmi příjemným bonusem. Stavba je zateplena minerální vatou doplněnou zvenku vrstvou polystyrenu. Klima v domě je příjemné i v létě, tedy až na podkrovní prostor, kde teplota během horkých letních dní šplhá nepříjemně vysoko.

Časem jsme sem pro lepší komfort nainstalovali klimatizaci. Dispozičně se nám dům krásně osvědčil – pro rodinu s dvěma dětmi je akorát. Spojení kuchyně s obývákem je velmi příjemné, často máme návštěvy a člověk je i během přípravy jídla s nimi, bez nutnosti někam odbíhat.

Když chceme být všichni pohromadě, trávíme čas v obývací části, a když si děti třeba potřebují dělat úkoly, nebo chtějí svoje soukromí, využívají vlastní pokoj v podkroví. Mám v domě i kancelář, která je umístěna hned u vchodu, okny do ulice.

V případě schůzek je tak pracovní prostor oddělen od soukromého. Velikost domu nám naprosto vyhovuje, větší plochy by byly nejen zbytečné, ale také náročné na údržbu. Z praktického hlediska jsem nechtěla ani příliš koberců – podlahy jsou tedy laminátové, dřevěné, nebo dlážděné.

Velkým pomocníkem při úklidu je centrální vysavač. Topíme plynem, v každé místnosti jsou klasické radiátory. Pro pohodu v zimních měsících máme i krbová kamna. Když interiér v zimě kamna vytopí až příliš, radiátory díky termohlavicím přestanou topit.

Dům nám slouží hezky. Měli jsme třeba obavy, že budou problémy s vlhkostí, což se vůbec nenaplnilo. Nepochybně i díky tomu, že neustále větráme. Užíváme si třeba i to, že stěny nejsou tak chladné na dotek.

Mnoho věcí se dodělávalo průběžně během let, až když se ukázalo, jaké řešení je nejvhodnější. Některé detaily bychom dnes udělali jinak, což není nic neobvyklého. Důležité pro nás je, že se nám zde žije pohodlně.

navsteva-domu-Avanta-Systeme-interier-obyvaci-pokoj

obr.: Pro zpříjemnění dlouhých zimních večerů slouží krbová kamna v obývacím pokoj. Vyšplhá-li se teplota příliš vysoko, radiátory v místnosti se vypnou. Foto: Martin Zeman

navsteva-domu-Avanta-Systeme-obytny-prostor-jidelna-obyvaci-pokoj

obr.: Jídelna poblíž televize byla přáním pána domu. Od stolu máte výhled nejen po celém obývacím pokoji, ale i do kuchyně a krásné zahrady. V létě se rodinné stolování přesouvá na terasu krytou přesahem střechy. Foto: Martin Zeman

navsteva-domu-Avanta-Systeme-vstup-na-terasu


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

navsteva-domu-Avanta-Systeme-kuchyn

obr.: Kuchyně je v těsném sousedství jídelny, má přímý vstup do zahrady, takže není problém v létě během chvíle natrhat čerstvé bylinky do polévky. Nechybí zde praktická spíž a také otvor centrálního vysavače pro zametení nečistot z podlahy. Foto: Martin Zeman

navsteva-domu-Avanta-Systeme-detsky-pokoj

obr.: V současnosti mají děti jeden velký dětský pokoj, který je připraven na rozdělení příčkou, bude-li třeba. K němu však možná vůbec nedojde a další obytnou místností se stane půdní prostor, který v současnosti slouží k ukládání věcí. Foto: Martin Zeman


Zahrada pro potěchu, ne pro práci

Naším přáním byla z větší části okrasná zahrada – bohatě stačí, má-li člověk dům a děti, i tak je pořád co dělat. Z původní vinice jsme si tedy ponechali jen část a ve zbytku parcely využili rad zahradního architekta a vytvořili oázu, kterou můžeme užívat po celý rok – v létě přímým pobytem, v zimě za okny obývacího pokoje.

Během léta snídáme a obědváme na terase téměř každý den. Vzrostlá zahrada nám vytvořila příjemné soukromí, časem jsme doplnili pergolu, abychom mohli grilovat i za deště. V části zahrady máme zeleninu a ovoce, takže nechybí ani sezónní úroda. Až na sucha, která nás v létě často sužují, si zahradu moc užíváme.

navsteva-domu-Avanta-Systeme-skalka

obr.: Dům s polovalbovou střechou nenápadně doplňuje stávající zástavbu. Dřevěnou konstrukci uvnitř by hádal málokdo. Foto: Martin Zeman

navsteva-domu-Avanta-Systeme-zahrada

obr.: Zahrada domu je ze dvou třetin okrasná a z jedné třetiny užitková. Majitelům tak poskytuje odpočinek, ale občas také sezónní úrodu. Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

S klienty se znám již z dob, kdy ještě neřešili, z čeho si jednou postaví dům pro svoji rodinu. Jsem ale rád, že se rozhodli pro realizaci dřevostavby se společností Avanta Systeme, i když jejich prvotní záměr byl realizovat stavbu mokrým procesem.

Věřím, že kvalitní firmu nedělá pouhé použití kvalitních materiálů a technologií, ale zejména férový a osobní přístup ke každé zakázce, který je založen na rovnocenném partnerství a vzájemné důvěře. Zejména proto jsem i po mnoha letech s investory stále v kontaktu a z povzdálí sleduji, jak se šťastné rodině v domě žije.

Já osobně jim přeji ještě spoustu spokojených dní v naší dřevostavbě a stejně tak všem klientům, kteří bydlí v domě od společnosti Avanta Systeme.

Vladimír Hanek, Avanta Systeme, s.r.o.

navsteva-domu-Avanta-Systeme-altan

obr.: Zahradní pergola původně v projektu chyběla. Úkryt před letním děštěm se však ukázal nadmíru praktickým doplňkem, a tak přístřešek majitelé postavili dodatečně. Nyní si užívají grilování, ať už prší, nebo ne. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Útulné a zabydlené prostředí spolu s nefalšovanou moravskou pohostinností způsobilo, že se nám ani nechtělo odcházet. Není lepšího důkazu kvality domu, než je spokojenost obyvatel po mnoha letech jeho užívání, které jsme zde byli svědky. Domek v zástavbě vypadá, jako by sem patřil odjakživa a krásně navržená zahrada dotváří příjemné prostředí a soukromí, kde může rodina trávit společné chvíle.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 630 m2
 • Zastavěná plocha: 118 m2
 • Užitná plocha: 194,27 m2 (včetně garáže a půdy)
 • Spodní stavba: systém ztraceného bednění, nepodsklepeno
 • Stavební systém: sloupkový systém difuzně uzavřené konstrukce
 • Tepelné izolace: 50 mm EPS + 140 mm v nosné konstrukci
 • Fasáda: minerální omítka
 • Střecha: sedlová s minerální izolací
 • Střešní krytina: betonová taška
 • Okna: dřevěná Euro, dvojité zasklení
 • Podlahová krytina: lamino, keramická dlažba
 • Vytápění: plynový kotel s ústředním vytápěním (obývací pokoj teplovodní podlahové)
 • Skladba stěny: Směrem dovnitř: strukturovaná omítka, fasádní polystyren EPS, dřevěná nosná konstrukce s izolací, parotěsná zábrana, sádrokartonová konstrukce
 • Celková tloušťka stěny: 295 mm
 • Hodnota U: U = 0,21 W/m2K
 • Realizace: Avanta Systeme

navsteva-domu-Avanta-Systeme-pudorys-1NP

navsteva-domu-Avanta-Systeme-pudorys-2NP

Foto: Martin Zeman


mail-ico-poptavka

Chcete si také postavit dům podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost Avanta Systeme působí na trhu od roku 1990. Původně projekční firma se však postupným vývojem vypracovala od menších zakázek charakteru rekonstrukcí, dostaveb, obnovy střešních konstrukcí a půdních vestaveb, ke kompletním realizacím rodinných domů, administrativních či průmyslových objektů.

Do současnosti realizovala po celé České republice více než 400 staveb. Své domy staví podle potřeb a přání zákazníka. Domy nízkoenergetické i pasivní, s klasickými i nejmodernějšími způsoby vytápění, ohřevu teplé vody, klimatizace či větrání.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 6-2013

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop