Tisk
Život s vůní cedru

Život s vůní cedru

Dagmar Šimonová | Úterý, 30. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Vladimír strávil celý život v paneláku a sen o stavbě nového domu si chtěl splnit už léta. Když zakoupil pozemek a chtěl začít s výstavbou klasického zděného domu, poznal lásku svého života – cedrové dřevo. Jeho vůně a struktura ho dnes provází na každém kroku. Postavil si z něj totiž téměř celý dům.

 

Nikdy jsem si nebyl jistý, jestli chci pryč z města, nebo ne. Když se ale naskytl ke koupi tento pozemek, nebylo co řešit. Žiju sice na vesnici, ale tři kilometry od města – to považuji za zdařilý kompromis. I když jsem byl pevně rozhodnutý pro klasickou zděnou technologii, návštěva u pana Bartoše mi naprosto převrátila hodnoty. Poté, co jsem se seznámil s vůní a vzhledem cedrového dřeva, bylo o stavebním materiálu mého domu pevně rozhodnuto.

Roubenku ano, ale ne klasickou

Pak nastalo samozřejmě dilema týkající se výrazu domu. Chtěl jsem sice masivní dřevostavbu, ale rozhodně ne tradičního vzhledu. Naopak jsem upřednostňoval moderní architekturu, a tak jsem začal pátrat, jak by se dala podobná záležitost řešit. Domy podle mého gusta jsem nakonec objevil na kanadských serverech a částečně jsem se nechal inspirovat i různými typovými projekty. Projektant Radislav Sonntag mi tedy podle mého přání zhotovil projekt na dům s masivně proskleným štítem, který klade důraz především na maximální propojení s přírodou. Prováděcí dokumentaci a technické i estetické detaily jsme už řešili přímo s firmou Dřevostavby Bartoš. Do bytu bych se dnes už za žádnou cenu nevrátil.
Na stavbu nového domu jsem se připravoval systematicky – především tak, že jsem si dlouho dopředu kupoval časopisy o bydlení a hledal neustále novou a novou inspiraci. Nedá se tedy říct, že bych při svém návrhu vycházel z nějakého typového projektu, výsledek je spíš souborem inspirací a prvků z různých jiných domů.

Moderní roubenka

 

Za čtyři dny hotovo!

Pro firmu Bartoš Dřevostavby jsem se rozhodl i kvůli speciální technologii výroby, kterou pro dřevěné komponenty používají. Celá stavba se zadá do počítače, kde se ve 3D modelu všechno kontroluje a schvaluje, tato dokumentace se pak pošle do CNC stroje, který jednotlivé trámy přesně obrábí. Dům se pak skládá jako stavebnice, je to velice rychlé a na to, že se jedná o stavařinu, i velice přesné. Firma, která mi potom montovala kuchyni, si nemohla vynachválit, jak je všechno přesně do pravého úhlu a v rovině.

Spolupráce s panem Bartošem nikde nezadrhla, proběhla přesně podle původní úmluvy. Pokud se vyskytla nějaká odchylka od projektu – například jsem se až později rozhodl, že chci cedrové i příčky, nejen obvodové stěny – nebyl s tím z jeho strany žádný problém. Z technologického hlediska ani žádné výhrady mít nemůžu, protože se veškeré komponenty vyráběly v numerickém centru rychle a přesně. Časově to bylo neuvěřitelné – po vyhloubení sklepů a provedení spodní stavby přijeli montéři s trámy a celou hrubou stavbu měli za čtyři dny práce hotovou. A cena byla přesně taková, na jaké jsme se domluvili!

Moderní roubenka interiér

 

Postel, kterou nikdo neukradne

Interiéry jsem částečně zařizoval sám, částečně s nimi pomáhal architekt. Ten vstoupil do projektu až po ukončení hrubé stavby a vybíral například dlažbu a některé zařízení. Jeho dílem je i originální dřevěná knihovna v prvním patře. Mým nápadem, inspirovaným jedním švýcarským časopisem, byla masivní dřevěná postel, o jejíž výrobu jsem požádal pana Bartoše. Okamžitě zadal do stroje parametry a druhý den mi ji přivezl domů. Je skutečně krádeži-odolná, protože se skládá z pěti velkých a čtyř malých trámů a ve složeném stavu s ní nehnete ani o milimetr.

Proměna pozemku

Pozemek byl původně pozvolně svažitou loukou, nijak dramaticky členěnou. Mým představám ale v takovém stavu neodpovídal, proto jsem si vymyslel poměrně velké změny. Se stavební firmou Gapa jsme s pomocí těžké technologie stěhovali tuny půdy sem a tam a pozemek se tak oproti původnímu stavu významně proměnil. Na zútulnění a zkulturnění překopané zahrady jsem si pozval architekta Leoše Plašila, který přivezl skalničky, keříky a stromky, naplánoval cestičky a vysadil trávník. Dům je tak usazený nahoře, na obří skalce v zadní části pozemku. Ve spodní části, u vstupu, je umístěna prostorná garáž se zelenou střechou, která tak neruší výhled z domu. Jsou zde také zahloubené velké akumulační nádrže na dešťovou vodu s kapacitou 34 000 litrů a solární panely, které by se podle mého názoru na střechu z břidlice nehodily.

Moderní roubenka interiér podkroví

 

Vytápění (částečně) svépomocí

Podlahové vytápění je zásobováno vodou z akumulační nádrže s objemem 200 000 litrů. Ta se nahřívá pomocí krbu s výkonem 24 kW nebo pomocí tepelného čerpadla země-voda a solárních panelů, které slouží i pro přípravu teplé vody. Pokud venku není pod nulou, zatopím tak jednou za týden, k udržení pak bohatě stačí tepelné čerpadlo. Pokud je podzim slunečný jako letos, solární panely pracují na plné obrátky. Díky masivní akumulační podlaze, ve které je zabudováno podlahové vytápění, mi ani nepřijde, že by stavba nějak rychle vychladla. Rozvody vytápění jsem si dělal sám, je to takový můj koníček. Stejně tak tepelné čerpadlo jsem koupil jako stavebnici a sám ho nainstaloval. Podal jsem si i žádost na Zelenou úsporám, zatím ale nepadlo vyjádření.

Dřevo? Tvrdé, nebo měkké. Ne jiné

Celkovou energetickou náročnost domu jsme samozřejmě řešili, vyskytl se ale problém v tom, že české normy rozlišují dřevo pouze na tvrdé a měkké, jednotlivé druhy nezohledňují. Cedrové dřevo by podle různých měření mělo mít až o 30 procent lepší tepelně-izolační parametry než jiné dřeviny, výpočtem to ale ověřit nelze, a proto je těžké stanovit jakoukoliv skutečnou hodnotu součinitele prostupu tepla. Jediným směrodatným údajem mohou být energetické ztráty domu, jež dosahují hodnoty 13 kW.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop