Městský byt vyměnil za dřevostavbu s vůní cedru

Městský byt vyměnil za dřevostavbu s vůní cedru

Dagmar Šimonová | Úterý, 11. leden 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Bydlení v paneláku nemusí být špatnou volbou, nicméně když vám byt začne být těsný a rozhodnete se pro dům, obvykle už není cesty zpět. A jestliže zvolíte masivní dřevostavbu, navíc z voňavého cedru, nemusíte se těšit na vůni dřeva pouze o Vánocích...

Rozhodnutí přestěhovat se do masivní dřevostavby znamená obvykle tak trochu i změnu životního stylu. Zvláště pokud bydlíte ve městě. Roubenky ani sruby do urbanistických studií městských aglomerací obvykle nepatří, jejich místo je blíže přírodě. Vladimír výměnu města za venkov tak úplně neplánoval, ale když se naskytla možnost koupit pozemek ve vesnici vzdálené od města tři kilometry, rozhodl se poměrně rychle. Postaví si dům!

Dřevěný, roubený, moderní


Původně o jiném než zděném domě ani nepřemýšlel, pak ale okusil vůni cedrového dřeva a zcela mu propadl. Zpočátku neměl konkrétní představu o vzhledu či dispozicích stavby, věděl pouze, že bude z masivního (cedrového) dřeva a roubená. A také moderní.

Tak začal kupovat časopisy a vyhledávat informace o možnostech masivních dřevostaveb. Nakonec se rozhodl pro dům s velkoryse proskleným štítem, který opticky propojuje interiér s exteriérem a ve spojení s masivním dřevem umocňuje vnímání okolní přírody.

Stejně zodpovědně přistupoval pak i ke konkrétnímu návrhu domu, plánování i realizaci věnoval velké množství času i energie. A když pak došlo během stavby k několika změnám oproti projektu, díky fungující spolupráci s dodavatelem bylo vše bez problému vyřešeno.

drevostavba-z-cedru-detail-konstrukce-domu

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-zahrada

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-konstrukce

obr.: Roubení z hranolů s rybinovým spojem. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-zadni-cast-domu

obr.: Dřevostavba vyžaduje prostor. Velký pozemek a vhodně zvolená zeleň jí dodají na plasticitě a pomohou přirozeně splynout s okolím. Foto: Martin Zeman

Dřevostavba byla rychle a přesně postavena


Dřevostavba byla po vyprojektování vyrobena s vysokou přesností na CNC stroji. I to bylo jedno z hledisek, podle kterých Vladimír vybíral stavební firmu. Výsledkem byly přesné komponenty, z nichž bylo možné dům poskládat jako dětskou stavebnici – realizace byla rychlá a čistá, výsledná stavba vysoce přesná. Vestavba kuchyňské linky či jiného nábytku pak byla také jednodušší.

Interiér působí příjemně a vzdušně, ani zde nenechal Vladimír nic náhodě. Na jeho zařízení se podílel spolu s architektem a bytovým designérem Přemyslem Kokešem. I díky němu jsou v domě zcela originální kousky nábytku – například knihovna v podkroví. Vladimír přispěl návrhem masivní dřevěné postele, jež byla vyrobena na míru stavební firmou.

drevostavba-z-cedru-obytny-prostor

obr.: Velkorysé prosklení čelní stěny je stále oblíbenějším designovým i funkčním řešením v konstrukci masivních dřevostaveb. Ozvláštňuje průčelí a vnáší světlo do interiéru. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-knihovna

obr.: Knihovna v podkroví od Přemysla Kokeše. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-koupelna

obr.: Koupelna působí díky použitým materiálům a barevnému ladění harmonicky, stejně jako celý interiér roubenky. Odstíny mozaiky na vaně a na podlaze v sobě spojují barvu dřeva a nábytku. Foto: Martin Zeman

Tepelné zisky dřevostavby jsou skvělé vyřešené


Pečlivě vyřešeny jsou i tepelné zisky domu. Vladimír si k tomu účelu zhotovil malý model a empirickým pozorováním zjišťoval, kdy a kde bude dům nejvíce vystaven slunečnímu záření. Na základě získaných výsledků byl navržen přesah střechy, který chrání dům před sluncem v létě, ale dovoluje ho vyhřívat šikmým zimním sluníčkem. Navíc byly okenní otvory osazeny okny s izolačními dvojskly s pokovením.

Vyřešeno má i úsporné vytápění a ohřev užitkové vody – podle klimatických podmínek a potřeby využívá krb, tepelné čerpadlo systému země/voda a solární panely. Otopnou vodu ohřívá také v akumulačních zásobnících a tou je pak dům vytápěn vždy několik dní bez nutnosti topení.

drevostavba-z-cedru-jezirko

obr.: Vladimír vyměnil bydlení ve městě za venkov. Na první, a možná ani na druhý pohled nic nenasvědčuje tomu, že město je ve skutečnosti, co by kamenem dohodil... Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-stit-domu

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-molo

Foto: Martin Zeman

Podívejte se na cedrovou dřevostavbu z trochu jiného úhlu


Autor videa: Martin Zeman, Zdroj videa: Oficiální YouTube kanál časopisu DŘEVO&stavby, sruby&ROUBENKY

Technické parametry


  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 148 m2
  • Užitná plocha: 180 m2
  • Spodní stavba: celé podsklepeno
  • Konstrukční systém: masivní roubená konstrukce
  • Teplo: teplovodní vytápění, zdroj – krbová vložka, tepelné čerpadlo země/ voda, solární panely, podlahové topení
  • Projekt a realizace: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o., www.bartos.cz

drevostavba-z-cedru-pudorys

Autor půdorysů: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o.

SaR 1-2018
Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop