Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 3/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

Dana Jakoubková | Středa, 12. říjen 2016 |

Rodinný dům, který v této redakční návštěvě představíme, je po pravdě dřevostavbou jen zčásti, přesně řečeno z poloviny. Jeho zděná spodní část byla ponechána z původního domu, ve kterém dříve bydleli prarodiče majitelky. Právě jejich přáním bylo, aby si vnučka se svou rodinou dům zvaný šumperák zrekonstruovala a získala tak nový domov v místě, kde odmala trávila svůj volný čas. Přání se jim splnilo.

 

Z původního domu zůstala jen přízemní zděná část. Patro pak tvoří dřevostavba.

 

 

Z Ostravy-Poruby, kde jsem od dětství vyrůstala, to bylo za babičkou a dědou co by kamenem dohodil. Každý si určitě pamatuje, když jako malý utíkal od úkolů k prarodičům, kde si mohl vychutnat svobodu. Nejinak to bylo i u mě. Malý domek u lesa s nádherným výhledem na kopce a stráně mi poskytoval zázemí i v letech následujících, kdy jsme tu s kamarády pořádali nejrůznější oslavy a večírky. Později, když už jsme s manželem bydleli v ostravském bytě, jsme sem přijížděli o víkendech „na chatu“. Dědovým přáním však bylo, abych v jejich domě se svou rodinou bydlela. Babička, která brzy nato ovdověla, proto nechtěla dům prodat nikomu cizímu.

 Významným bonusem je možnost zajet autem až „pod střechu“. Lze tu také pohodlně relaxovat za letního deště.

 

V té době jsme se s manželem snažili náš malý dvoupokojový byt vyměnit za větší a dům prarodičů jsme hodlali nadále využívat jen jako chatu. Konečně jsme narazili na čtyřpokojový byt, který by rozrůstající se rodině mohl vyhovovat. Když jsme však spočetli náklady na byt, který bychom ani nezískali do vlastnictví, rozhodli jsme se raději pro hypotéku na dům. Tehdy nám babička nabídla, abychom si zrekonstruovali ten, ve kterém zůstala po dědově smrti sama. Velmi se nám ta možnost zalíbila; vlastně bychom tím splnili prarodičům přání. Zpětně bychom tak chtěli mé babičce Marii Edrovské ze srdce poděkovat za to, že nám poskytla nový domov.

Z pohovky je úžasný výhled na protější kopce, které se během roku neustále proměňují.

 

Pro naše potřeby byl však starý dům nevyhovující, a tak jsme stáli před otázkou, zda jej rekonstruovat, nebo raději zbourat a začít na zelené louce. Také jsme nevěděli, jak by měl vlastně vypadat. Začali jsme proto objíždět blízké obytné čtvrti a hledat inspiraci ve funkcionalistickém stylu, ke kterému máme oba nejblíže. Jeden z domů nás zaujal natolik, že jsme si od jeho majitelů zjistili jméno architekta a toho jsme pak požádali, aby nám naše dilema s bydlením pomohl vyřešit.

Foto Martin Zeman

V dřevěné části domu jsou umístěné dětské pokoje, koupelna a společenská místnost. Ta slouží jako obývací pokoj, kuchyně, jídelna, pracovna a fotografický ateliér zároveň. Tato multifunkčnost rodině vyhovuje; může tak být stále pohromadě.

Technické parametry stavby

Zastavěná plocha: 105 m2
Užitná plocha: 128 m2
Spodní stavba: částečné podsklepení
Konstrukční systém: 2x6
Tepelná izolace: minerální vlna + fasádní EPS, EPS
Fasáda: systémová fasáda
Střešní krytina: asfaltový pás
Okna: plast, U=1,0 W/m2K
Podlahy: dlažba, palubky, koberec
Teplo: plynový kotel, radiátory
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokarton, 140 mm minerální vlny, OSB, 100 mm polystyren EPS F
Celková tloušťka stěny: 25 cm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,15 W/m2K
Projekt: Petr Lichnovský architektonická kancelář s.r.o., www.lichnovsky.com
Realizace: svépomocí, 2005

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?