Tisk
Dřevostavba za cenu běžného bytu

Dřevostavba za cenu běžného bytu

Michal Babor | Středa, 16. listopad 2016 |

Stavba nového rodinného domu, a nemusí jít nutně o dřevostavbu, je pro každého stavebníka úkolem velmi náročným. Ten, kdo má zkušenosti alespoň s bydlením ve vlastním domě, má tuto úlohu trochu snadnější, naopak obyvatel bytu musí řešit celou řadu problémů a dilemat. V této dřevostavbě však bydlí člověk, který měl téměř ve všem jasno i přesto, že v minulosti byla jeho domovem jen malá garsoniéra. Především však věděl, že nic jiného než dřevostavbu nechce...

 DSC5804-01Protože pracuji jako projektant lehkých obvodových plášťů, domníval jsem se, že alespoň základní projekt dřevostavby zvládnu vytvořit sám. V samém počátku jsem se vydal cestou úprav projektů dřevostaveb na klíč. Našel jsem si typový projekt, který se nejvíce blížil mým představám o budoucím bydlení, upravil jsem si ho podle svých potřeb a zadal projektantovi k vypracování projektu pro realizaci a vytvoření rozpočtu. V této fázi se jednalo o přízemní dům s užitnou plochou kolem 200 m2, jehož výsledná cena však výrazně překračovala moje možnosti. Postupně jsem také docházel k přesvědčení, že by bylo možná výhodnější najít si firmu, která zvládne nejen vytvořit projekt, ale také dům zrealizovat a poskytnout tak nejlepší záruku pro budoucí vlastnosti stavby.

Od typového projektu k architektům

Pro dřevostavbu jsem se rozhodl už dávno, protože jsem znal přednosti dřevostaveb – vznikají suchým procesem, takže stavba trvá kratší dobu a do domu se můžete stěhovat velmi brzy. Zajímavé jsou určitě také úspory za vytápění a samotný proces vzniku dřevěného domu – připomíná mi skládačku nebo stavebnici pro dospělé. Kolem sebe jsem slýchal obvyklé předsudky o tom, že dřevěný dům rychle hoří, odnese ho první velký vítr nebo zničí dřevokazný hmyz, ale spíš než pochyby ve mně tyto názory vyvolávaly potřebu postavit si dřevostavbu na truc takovým nesmyslům.

 DSC5740-01 DSC5750-01 DSC5762-01

Protože jsem ze zaměstnání je zvyklý na výběrová řízení, porovnávání parametrů i cen, nemohlo tomu být jinak ani v době, kdy jsem začal nové bydlení plánovat. Díky tomu jsem dokázal najít vhodného projektanta i firmu a dům mě nakonec vyšel na zhruba 2,8 milionu korun. Bonusem jsou navíc náklady na vytápění nízkoenergetické dřevostavby (do 60 kWh za metr čtvereční a rok).

 DSC5769-01 DSC5795-01 DSC5801-01
Difuzně otevřená dřevostavba

Z konstrukčního hlediska je dům řešen jako difuzně otevřená dřevostavba systému "two by four", který tvoří dřevěná sloupková konstrukce s výplní z tepelné izolace. Právě to je ta skládačka, o které jsem mluvil na začátku a kterou je velice zajímavé sledovat v realizaci. Ze své profese jsem zvyklý na poměrně dlouhé realizační lhůty, v případě mé dřevostavby trvalo vytvoření základní konstrukce několik dnů.

Doporučuji každému, kdo o stavbě dřevostavby na klíč uvažuje, aby si tuto část nenechal ujít a sledoval ji přímo na staveništi, protože je to kostra celého domu. Postupně se vyplňuje minerální izolací a uzavírá dřevoštěpkovými a dřevovláknitými deskami a dalšími vrstvami, které tak vytvoří dokonale prodyšný, ale zároveň tepelně izolační plášť: dům tedy dýchá a zvládne absorbovat určité množství vlhkosti vytvořené při běžném provozu, takže nehrozí riziko vzniku plísní. K tomu přispívá i provětrávaná fasáda řešená ze dvou materiálů – směrem do zahrady je zavěšena konstrukce z tepelně upraveného dřeva borovicového dřeva (Thermowood), na ostatních stěnách šedé cementovláknité desky. Dřevostavba tak získala dvě tváře – na příchozího návštěvníka se možná trochu mračí, ale stačí odhalit jeho druhou tvář a poznáte, že je přátelská a přívětivá.

Bez názvu-2Bez názvu-1

 Technické parametry

 • Projekt a realizace: Prodesi I Domesi
 • Pozemek: 1180 m2
 • Zastavěná plocha: 73 m2
 • Podlahová plocha: 111 m2
 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Stavební systém: skeletová dřevostavba "two by four", letmá montáž na stavbě
 • Tepelná izolace: minerální
 • Fasáda: obklad cementovláknitými deskami a borovicovými prkny
 • Krov: dřevěný hambalkový
 • Střešní krytina: betonová
 • Okna: dřevěná eurookna
 • Zasklení: izolační sklo dvojité
 • Podlahy: lamino, dlažba
 • Vytápění: elektrokotel s ústředním vytápěním
 • Skladba stěny: směrem zvenku: zavěšená fasáda, provětrávaná mezera, difuzní fólie, tepelná izolace vkládaná do dřevěného roštu, DHF deska, minerální izolace mezi nosnou dřevěnou konstrukci, OSB deska s prolepenými spárami, sádrokartonová předstěna na systémovém roštu vyplněná tepelnou izolací
 • Celková tloušťka: 38 cm (ovlivněno zavěšenou fasádou)
 • Hodnota U: 0,2 W/m2K
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop