Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavba s lesem za zády

Dřevostavba s lesem za zády

Dagmar Šimonová | Středa, 04. leden 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Navrhnout, vyprojektovat a postavit dům je komplexní práce, která vyžaduje dokonalou kooperaci všech zúčastněných. Ideální proto je - a v dnešní době se takový způsob začíná rozmáhat - najít si firmu, která zvládne všechny tyto tři fáze sama. Jak postavit investorovi dům jeho snů, a to ještě v době, kdy je služebně v zahraničí, nám povyprávěl architekt z architektonicko-realizačního ateliéru 3AE Lukáš Pejsar.

Pro stavebníka bylo od počátku důležité, aby projekce jeho domu byla provázána s realizací. Protože tento styl práce je podle našeho názoru správnou cestou, dohodli jsme se na spolupráci velmi rychle. Propojenost od počátku ideového návrhu s sebou nese velkou dávku odpovědnosti obou stran, je to ale zároveň cesta, jak dílo dotvořit skutečně dle původního návrhu. V období studie a projektování stavby jsme s investorem věnovali diskuzím nadstandardní množství času. Hodně netradiční na naší spolupráci byl fakt, že klient se v době projektování domu nacházel převážně mimo republiku a schůzky probíhaly většinou virtuálně přes videokonference, což byla i pro nás nová zkušenost. Musím připustit, že mám raději osobní schůzky, i přesto ale přiznávám, že na mne tento způsob komunikace zapůsobil překvapivě pozitivně.

front
Ochranné pásmo lesa ohrozilo výstavbu dřevostavby

Když stavebník oslovil náš ateliér, měl již vybraný a koupený pozemek. Jeho hlavní nevýhodou byl paradoxně jeho velký benefit – k pozemku totiž patří část lesa, který místu dodává skutečně unikátní atmosféru. Les jako takový má ale jednu zásadní nevýhodu – jeho ochranné pásmo činí 50 metrů, což by výstavbu na pozemku prakticky znemožnilo. Zažádali jsme proto o výjimku, kterou jsme naštěstí dostali. Výrazně nám pomohl fakt, že úřad již takové povolení udělil u sousedního pozemku. Dalším charakteristickým rysem parcely bylo dvoumetrové převýšení oproti příjezdové komunikaci. To jsme vyřešili plošnou modelací terénu, která tento „val" posunula až do části za dům. Pobytová část pozemku včetně domu tak spočívá téměř na rovině, zatímco směrem k lesu vznikl terasový schod, který výrazně pomáhá domu zapadnout do krajinného rázu.

interiér schody Vinter kuch V
Tepelné čerpadlo slouží v létě jako klimatizace

Investor měl vždy jasnou představu o tom, co má v domě být, jak má být prostorově řešen a co od svého nového domova očekává. Po velmi dlouhém dialogu jsme dospěli k výsledku, který maximální možnou mírou vyhovuje představám rodiny majitele domu, a to za cenu pouze malých kompromisů ve vztahu k ideálu architektů. Od počátku bylo jasné, že se bude jednat o nízkoenergetický dům, rozhodování při výběru jednotlivých technologií bylo delší. Největší dilema panovalo při návrhu vytápění, kde nakonec zvítězila kombinace podlahového topení v přízemí a teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla ve druhém podlaží. Zdrojem energie je zde tepelné čerpadlo vzduch/voda, které topí do dvou akumulačních nádrží. Jedna slouží pro ohřev vody, z druhé je energie distribuována do podlahového a teplovzdušného vytápění. Díky tomu, že tepelné čerpadlo umí i chladit, může systém vytápění sloužit v létě jako klimatizace domu.

interiér
Interiér dřevostavby  - otevřený prostor s krbem

Dalším požadavkem klienta byl krb. Protože krb v nízkoenergetickém domě není ideální řešení, museli jsme pečlivě vyřešit problém nechtěného přehřívání prostoru. Krb byl umístěn do obývacího pokoje, který je otevřený přes obě podlaží, tudíž teplo sálající z krbu stoupá až pod střešní rovinu, odkud je nasáváno rekuperací a následně rozváděno do celého objektu. Realizace probíhala hladce, protože veškeré věci byly domyšleny a rozhodnuty již při projektování. Díky tomu, že klademe velký důraz na precizní přípravu konstrukčního systému Novatop během projekce, byla nosná kostra postavena za čtyři dny. Při vlastní stavbě domu bylo provedeno pouze pár drobných upřesnění. Technologie masivních dřevěných panelů je obecně naprosto přesná, eliminuje spoustu lidských chyb, rychlost výstavby je nesrovnatelná s ostatními a hlavně zaručuje velice příjemné vnitřní klima.

exteer Vexter 2 VRealizace a projekt: architektonicko realizační ateliér 3AE

Více fotek včetně půdorysu najdete v soutěži Dřevostavba roku

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop