V roubence se budete cítit jako u babičky na prázdninách

V roubence se budete cítit jako u babičky na prázdninách

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 06. leden 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Na počátku bylo golfové hřiště a poté i roubenka, ve které je možné se ubytovat. Sálá z ní pohoda a pohostinnost jako z chalup ze starých obrázků, nicméně nabízí také moderní komfort se vším všudy.

Byla – nebyla roubenka a za ní les. A ještě dříve než roubenka byl jen ten les a za ním... „Za lesem za roubenkou v Janáčkových Hukvaldech je vybudované devítijamkové golfové hřiště," říká spolumajitelka Tereza Bartulcová, „provozujeme ho již několikátou sezónu a dnes má již více než dvě stě členů."

A pak jim tam lidi začali jezdit


Po čase vznikla myšlenka postavit ke golfovému hřišti penzion, ale protože i klubovna na golfovém hřišti je tradiční, vybudovaná na základech kamenné stodoly, rozhodli se manželé pro stavbu roubenou.

Roubenka je založena na základové desce a postavena z hranolů z lepeného smrkového dřeva. Střecha měla být původně došková, ale nakonec byla zvolena klasická černá betonová taška, stylově vhodná pro tento typ domu, která dům zatíží a dřevo si sedne. Hrubou stavbu včetně střechy realizovala odborná stavební firma, dokončovacích prací se ujal bratr paní Terezy, ona pak navrhla exteriér i interiér a nasmlouvala firmy i řemeslníky, kteří podle jejích návrhů odvedli perfektní práci.

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-1

obr.: Z roubenky sálá pohoda a pohostinnost jako z chalup ze starých obrázků, nicméně nabízí také moderní komfort. Foto: Martin Zeman

Roubenka s křišťálovou vodou


Dům je navržený a postavený jako klasická chalupa – skoro celé přízemí zabírá společná obytná místnost s kuchyní, jídelnou a společenským prostorem – dříve se jí říkalo sednice. V ní samozřejmě nechybí kachlová kamna v příjemné bílo-modré kombinaci. Zaujme zde také veliké okno, kterým je možné vyjít přímo na terasu. „Není to moderní prvek, jak jsme našli v literatuře, taková okna dříve v chalupách také bývala," vysvětluje paní Tereza.

Ve vstupní chodbě roubenky je po pravé straně ještě menší pokoj, který slouží jako dětská herna – jsou zde hračky, knížky a vybavení ve starém stylu, ale děti se mohou podívat i na pohádky v televizi, která je zabudovaná v replice starého vozu, jenž zároveň slouží jako postel v pokoji. Další dveře z chodby vedou do koupelny propojené se saunou, odkud se dá vyjít rovnou ven ke koupacímu jezírku. To nebylo původně součástí plánu, prvotní nápad, proč ho venku vybudovat, byla právě potřeba ochlazovací lázně pro saunu, nyní však slouží hlavně ke koupání v letních měsících. „Není přírodní, voda je chemicky čištěná, ale protože klasický moderní bazén by se k roubence nehodil, udělali jsme ho ve tvaru jezírka. Voda je z řadu a je přečerpávaná," odhaluje tajemství křišťálově čisté vody Tereza.

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-2

obr.: Bazén by se k roubence nehodil, ale koupací jezírko, to už je jiná... Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-3

obr.: Byla – nebyla roubenka a za ní les... Foto: Martin Zeman

Interiér roubenky ze starožitnictví


Nábytek i další vybavení v roubence působí kompaktně, na první pohled není patrné, které kousky jsou původní a zrenovované a které nově vyrobené, stejně jako doplňky. „V domě jsou tři historické skříně z období okolo roku 1830. Část mobiliáře tvoří renovované kusy, část je vyrobena nově, ale starými technikami. Doplňky jsme kupovali ve starožitnostech, po bazarech, něco je vyrobeno na zakázku. Například lustry mají zajímavou historii. S modrou barvou kachlí je sladěná barva dveří i keramiky v chalupě. Když jsme v keramičce objednávali lustry, poslala jsem jim také jeden kachel a požádala je, aby mi lustry odekorovali totožným modrým odstínem. V keramičce mi vyšli vstříc a kromě lustrů vyrobili v jednotném dekoru i jídelní servis."

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-loznice

obr.: Pro velké postele, pro malé kolébka. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-koupelna

obr.: I komfort koupelny má příjemný tradiční styl... Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-loznice-2

obr.: Kamna v takzvaném rodinném pokoji vytápí prostor druhotným teplem z kachlových kamen v přízemí. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-patro

obr.: Spaní tak vysoko, až pod hřebenem střechy, je pro děti vždycky dobrodružství. Foto: Martin Zeman

Kachlová kamna = teplo, jak má být


Hlavním zdrojem topení je sice zemní plyn, ale obvykle stačí vytopit dům zmíněná kachlová kamna, a to včetně podkroví. Velká kamna v přízemí jsou navíc chytře a poměrně netradičně propojena s dalšími kamny ve velkém pokoji ve druhém nadzemním podlaží. Do nich se již nepřikládá, ta pouze akumulují přicházející teplo z kachlových kamen v přízemí a hřejí.

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-obytny-prostor

obr.: Z roubenky sálá pohoda a pohostinnost jako z chalup ze starých obrázků, nicméně nabízí také moderní komfort. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-kachlova-kamna

obr.: V žádné roubence nesmí chybět kachlová kamna, zde nesou tak, jako mnoho doplňků v chalupě, příjemnou bílo-modrou kombinaci. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier

obr.: Velikým oknem je možné vyjít přímo na terasu, i taková okna dříve v chalupách také bývala. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-interier-sauna

obr.: Součástí ubytování v Roubence v Janáčkových Hukvaldech je kromě koupacího jezírka i sauna. Foto: Martin Zeman

Pohled s odstupem času

Roubenku máme postavenou dva a půl roku, ale stále přicházejí nové nápady. Letos jsme nechali dodělat falešné dřevěné úly, holubník a dětský domek na stromě pro děti. K roubence patří zahrada o rozloze 1500 m2, u chalupy je ta ké ovocný sad a klasické ruské kuželky. Chalupa je týmová práce, všichni na ní mají nějaký podíl. My si velmi považujeme lidí, kteří rozumí své práci a dokážou něco pěkného vytvořit či k tomu jakkoli přispět.

majitelé roubenky
majitelé roubenky

Technické parametry


 • Zastavěná plocha: 86,9 m2
 • Užitná plocha: 130,43 m2
 • Spodní stavba: základová deska (bez podsklepení)
 • Stavební systém: přízemí roubená konstrukce z lepeného smrkového dřeva, podkroví sendvičový systém
 • Vnitřní příčky: v přízemí zděné, v patře montované
 • Střešní krytina: Bramac Tegalit černý
 • Okna: dřevěná kastlová
 • Podlahy: dubová selská prkna
 • Topení a příprava teplé vody: kachlová kamna, plynový kotel, litinové radiátory
 • Celková tloušťka stěny: 200 mm
 • Celková tepelná ztráta objektu: 10,941 kW
 • Projekt: Ing. arch. Jiří Stejskalík
 • Realizace: Dřevostavby Harabiš, s.r.o.

DrevoaStavby-roubenka-Hukvaldy-pudorysy

Zdroj: Dřevostavby Harabiš s.r.o.

SaR 3-2016
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop