Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis sruby&roubenky 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Masivní roubenka z 21. století

Masivní roubenka z 21. století

Dana D. Daňková | Pondělí, 30. leden 2017 |

Roubenka, kterou jsme navštívili na jihovýchodním okraji Vysočiny, měla být původně postavena v tradičním duchu, ale ještě předtím to měl být srub. Nakonec tu stojí ukázková masivní dřevostavba s mnoha propracovanými řešeními konstrukčních a technologických systémů. Zvítězila láska majitele k vymýšlení nových věcí tak, aby fungovaly.

Hned na počátku návštěvy mi bylo jasné, že dnes se na vychytávky ptát nemusím, ten dům je jich plný... Protože si ho od skic vymyslel, navrhnul a částečně i zkonstruoval sám majitel, konečný projekt pak vypracovával zkušený projektant dřevostaveb. „Měl jsem jeden vzor," vysvětluje Oldřich, „výkres ruského srubu z kulatiny, který jsem uzpůsobil svým a také místním požadavkům. Ale byl to stále srub. Až později jsme se rozhodli, že uděláme roubenku. Já jsem chtěl vždycky srub, manželka roubenku, navštívili jsme tedy několik srubů a zjistili jsme, že srub by pro nás nebyl ten správný dům, a rozhodli jsme se pro roubenku."

uvodka 2
Konstrukční prvky jako ozdoba interiéru roubenky

Hned při vstupu do hlavního obytného prostoru jsem si všimla masivních silných trámů. „Trámy jsou v modulu 240 × 240 mm, všechny včetně sloupů a průvlaků jsou staticky předimenzované, ale záměrně," doplňuje Oldřich, „jsou spíše dekorativní, domem prochází ztužující vazník v délce 15 metrů, jednotlivé části nosné konstrukce jsou spojovány na čepy, bez šroubů, stropní trámy jsou také začepované, tam jsou čepy ve tvaru písmene V."  Roubenka je postavena z lepených trámů ze smrkového dřeva, spodní část roubení je natřena speciální vodou ředitelnou lazurou s bílým nádechem. Její velkou předností je omyvatelnost běžnými čisticími prostředky, byla tedy použita jak na nátěr stěn koupelny, technické místnosti a šatny, tak i na stěny za kuchyňskou linkou – když se potřísní při vaření, stačí je jen omýt. Povrch dřeva však není uzavřený, ale stále „dýchá".  Zvenčí je dřevo ošetřeno lazurou z oleje s voskem. „Zvolil jsem zelenošedý odstín, protože dřevo časem černá. Barvu jsem nechtěl, pak je nutné povrch pravidelně udržovat, zatímco v tomto případě udělám ještě jeden barevně vyrovnávací nátěr spodní části domu, a bude hotovo. Pak už budu dům jen mýt, pokud bude třeba."

terasa
Teplo tradiční i nejmodernější

„Velký obývací prostor jsem koncipoval jako otevřený nejen kvůli osvětlení," pokračuje Oldřich, „ale i kvůli dodatečným tepelným ziskům. Stěna v kuchyni je obložena deskami z masivního pískovce. Slunce kámen prohřívá, bloky naakumulují teplo a následně vyhřívají dům v nočních hodinách." Kromě společného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem je v přízemí ještě hala, ložnice, hostinský pokoj, malá pracovna, koupelna a technická místnost. A ve fázi budování je ještě nezbytná šatna. Podkroví není v současné době stabilně obývané, na galerii by časem mělo vzniknout posezení, koutek pro malování... „Chtěl jsem hodně otevřený prostor, k tomu přispěje i pochůzná skleněná podlaha, kterou plánujeme nad částí nyní volného půdorysu přízemí." Dalším zdrojem tepla jsou krbová kamna, konstruovaná jako kachlová. „Je v nich více než 800 kg šamotu, přikládáme dvakrát denně a vytopíme celý dům. Uvnitř je tahový systém dlouhý 6,5 m, dvojité desky, a výkon kamen je spočítán tak, aby stačilo přiložit ráno a pak za 12 hodin, a teplota neklesla. Ovšem vzhledem k mírným zimám v posledních dvou letech je na konečný verdikt týkající se instalovaného jednoduchého systému vytápění domu příliš brzy."

V interiérV interiér schody
Zeptali jsme se majitele roubenky, jestli je spokojen:

Já jsem původně chtěl stavbu v tradičním stylu, pak jsem se nechal ovlivnit názory projektanta a manželky... V domě bydlíme rok. Jsme tu spokojeni, je tu klid, v domě je příjemné klima – když je v létě 30 OC, tak uvnitř je 23 až 24 OC... Výpočtem nám vyšel dům do skupiny C – nízkoenergetický, nicméně doufám, že se mi podaří ještě několik dalších vychytávek, a pak se možná dostaneme do kategorie B.

Více fotografií a půdorysy této roubenky najdete v soutěži Dřevostavba roku

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?