Dřevěné obložení stěn a stropů dřevostaveb - na co si dát pozor?

Dřevěné obložení stěn a stropů dřevostaveb - na co si dát pozor?

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 27. říjen 2016 | | Aktualizováno Úterý, 30. duben 2019

Přidat na Seznam.cz

Dekorativní i funkční dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů bývaly kdysi nedílnou součástí honosných interiérů. Nešlo ale pouze o krásu, kromě estetické funkce zateplovaly prostor a tlumily hluk. Později se začaly používat především jako dekorativní prvek v interiérech běžných domů a v různých obdobích se tato móda vrací. Ve srubech a roubenkách však měly a pořád mají své stálé místo například v podkroví. Dřevěné obklady mohou také vkusně doplnit interiér moderní dřevostavby.

Dřevěné obklady v dřevostavbách

Prostřednictvím obkladů stěn či stropů měníme vzhled i vlastnosti místností, obkladové materiály ovlivňují také naši psychiku i subjektivní pocity. Ve srubech a roubenkách jsou dřevěné obklady stálicí, podkroví těchto staveb totiž často není z masivu a právě dřevěné obklady dodávají těmto interiérům charakter masivní dřevostavby.

podkrovi-drevostavby-detsky-pokoj-palubkovy-obklad

Obr.: Podkroví srůbů a roubenek nebývá často z masivu, dřevěné obklady pak mohou navodit v těchto prostorách přirozený ráz masivní dřevostavby. Foto: Martin Zeman

Proč zvolit dřevěné obklady?

 • Tepelná a zvuková izolace,
 • ochrana stěn před mechanickým poškozením,
 • snadnější udržování čistoty v domě,
 • optické zmenšení velkého prostoru,
 • vytvářejí útulný a hřejivý interiér.

obklad-ze-stareho-dreva-pririzena-patina

Obr.: Obklad ze starého dřeva z horských seníků a chalup. Povrch dřeva není nijak upraven, aby byla zachována jeho přirozená patina. Foto: Admonter

drevene-oblozeni-velkoplosne-biodesky-evropsky-dub-katracovany-olejovany-povrch

Obr.: Velkoplošné biodesky evropský dub, kartáčovaný s olejovaným povrchem. Foto: Admonter

drevene-oblozeni-velkoplosne-biodesky-ze-stareho-dreva-se-sekanym-povrchem

Obr.: Velkoplošné biodesky ze skutečně starého dřeva se sekaným povrchem.

Palubky - co je dobré vědět?

 • Primárními dřevinami pro výrobu palubek jsou borovice a smrk, pro kvalitu a texturu jsou vysoce ceněny modřín, bříza a především dub. Z praktického i estetického hlediska je vhodné také exotické dřevo, určitou nevýhodou je vyšší cena.
 • Dřevěné obklady sice místnost obvykle velmi zútulní, ale při obložení všech stěn se místnost opticky zmenší, zejména při použití tmavého dřeva. Naopak světlé dřevo prostor rozjasní a prostor se zdá být větší. Způsobem obložení můžeme ovlivnit i geometrii prostoru, do určité míry to platí i v podkroví. Využít zde můžeme svislé členění pro optické zvýšení místnosti, horizontální členění ji pomyslně rozšíří, ale může ji také trochu snížit.
 • Při použití dřeva v interiéru je také třeba hlídat vlhkost místností. Optimální relativní vlhkost vzduchu je od 55 do 65 procent a teplota v místnosti mezi 15 a 25 stupni, což odpovídá rovnovážné hodnotě vlhkosti ve dřevě, při níž nemění tvar.

podkrovi-drevostavby-detsky-pokoj-palubkovy-obklad-vodorovny

Obr.: Pro palubkové obklady lze použít prkna různých šířek, celkový vzhled je dán orientací jednotlivých prvků. I v podkroví můžeme způsobem obložení ovlivnit geometrii prostoru. Foto: JAF HOLZ

dreveny-obklad-sten-tepelne-upravena-borovice-vejmutovka

Obr.: Dřevěný obklad stěny z tepelně upravené borovice vejmutovky. Foto: JAF HOLZ

masivni-drevostavba--interier-jidelna-dreveny-obklad-sten-stropu

Základní profily palubkového obkladu

Palubkový obklad patří nejen v masivních dřevostavbách mezi nejobvyklejší druhy dřevěného interiérového obložení. Je tvořen prkny různých šířek, jeho vzhled je pak dán orientací jednotlivých prvků, na výsledné podobě má podíl i barva a textura použitého dřeva.

Pro interiérové stěnové obklady jsou nejvhodnější palubky o tloušťce 12 až 15 mm. Palubky lze vybírat i podle profilů – základními druhy jsou:

 • tatran - palubka s vyfrézovaným povrchem,
 • klasik - plochá palubka bez profilu se zkosenou hranou, krátké pero a
 • softline - palubka se zaoblenými hranami.

V širším sortimentu existují i další varianty, uvedené tři typy jsou ale nejběžnější.

masivni-drevostavba--interier-obyvaci-pokoj-dreveny-obklad-sten-stropu


Jak se označuje kvalita dřeva?

Kvalitativně se palubky dělí do tříd A, B, AB a C. Rozhodující je kvalita lícové strany, kde je hodnocena sukatost, vlasové trhliny ve dřevě, případné porušení pera nebo drážky a podobně.

Do třídy A patří nejkvalitnější a do třídy C nejméně kvalitní materiál. Třída AB je definována jako třída, která obsahuje nejméně 40 % dílců třídy A a 60 % dílců třídy B.

„Většina palubek prodávaných v České republice patří do skupiny AB a je třeba počítat s tím, že dřevo, zejména jehličnatých dřevin, obsahuje suky,“ říká Ing. Petr Floryček z firmy JAF HOLZ. „Palubky by měly být zabalené ve fólii, aby při skladování nedošlo k jejich zašpinění a poškození.“


Montáž dřevěných obkladů v interiéru

číst dál...

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop