Dana D. Daňková | Čtvrtek, 27. říjen 2016 | | Aktualizováno Úterý, 30. duben 2019

Dekorativní i funkční dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů bývaly kdysi nedílnou součástí honosných interiérů. Nešlo ale pouze o krásu, kromě estetické funkce zateplovaly prostor a tlumily hluk. Později se začaly používat především jako dekorativní prvek v interiérech běžných domů a v různých obdobích se tato móda vrací. Ve srubech a roubenkách však měly a pořád mají své stálé místo například v podkroví. Dřevěné obklady mohou také vkusně doplnit interiér moderní dřevostavby.
Dřevěné obklady v dřevostavbách
Prostřednictvím obkladů stěn či stropů měníme vzhled i vlastnosti místností, obkladové materiály ovlivňují také naši psychiku i subjektivní pocity. Ve srubech a roubenkách jsou dřevěné obklady stálicí, podkroví těchto staveb totiž často není z masivu a právě dřevěné obklady dodávají těmto interiérům charakter masivní dřevostavby.
Obr.: Podkroví srůbů a roubenek nebývá často z masivu, dřevěné obklady pak mohou navodit v těchto prostorách přirozený ráz masivní dřevostavby. Foto: Martin Zeman
Proč zvolit dřevěné obklady?
- Tepelná a zvuková izolace,
- ochrana stěn před mechanickým poškozením,
- snadnější udržování čistoty v domě,
- optické zmenšení velkého prostoru,
- vytvářejí útulný a hřejivý interiér.
Obr.: Obklad ze starého dřeva z horských seníků a chalup. Povrch dřeva není nijak upraven, aby byla zachována jeho přirozená patina. Foto: Admonter
Obr.: Velkoplošné biodesky evropský dub, kartáčovaný s olejovaným povrchem. Foto: Admonter
Obr.: Velkoplošné biodesky ze skutečně starého dřeva se sekaným povrchem.
Palubky - co je dobré vědět?
- Primárními dřevinami pro výrobu palubek jsou borovice a smrk, pro kvalitu a texturu jsou vysoce ceněny modřín, bříza a především dub. Z praktického i estetického hlediska je vhodné také exotické dřevo, určitou nevýhodou je vyšší cena.
- Dřevěné obklady sice místnost obvykle velmi zútulní, ale při obložení všech stěn se místnost opticky zmenší, zejména při použití tmavého dřeva. Naopak světlé dřevo prostor rozjasní a prostor se zdá být větší. Způsobem obložení můžeme ovlivnit i geometrii prostoru, do určité míry to platí i v podkroví. Využít zde můžeme svislé členění pro optické zvýšení místnosti, horizontální členění ji pomyslně rozšíří, ale může ji také trochu snížit.
- Při použití dřeva v interiéru je také třeba hlídat vlhkost místností. Optimální relativní vlhkost vzduchu je od 55 do 65 procent a teplota v místnosti mezi 15 a 25 stupni, což odpovídá rovnovážné hodnotě vlhkosti ve dřevě, při níž nemění tvar.
Obr.: Pro palubkové obklady lze použít prkna různých šířek, celkový vzhled je dán orientací jednotlivých prvků. I v podkroví můžeme způsobem obložení ovlivnit geometrii prostoru. Foto: JAF HOLZ
Obr.: Dřevěný obklad stěny z tepelně upravené borovice vejmutovky. Foto: JAF HOLZ
Základní profily palubkového obkladu
Palubkový obklad patří nejen v masivních dřevostavbách mezi nejobvyklejší druhy dřevěného interiérového obložení. Je tvořen prkny různých šířek, jeho vzhled je pak dán orientací jednotlivých prvků, na výsledné podobě má podíl i barva a textura použitého dřeva.
Pro interiérové stěnové obklady jsou nejvhodnější palubky o tloušťce 12 až 15 mm. Palubky lze vybírat i podle profilů – základními druhy jsou:
- tatran - palubka s vyfrézovaným povrchem,
- klasik - plochá palubka bez profilu se zkosenou hranou, krátké pero a
- softline - palubka se zaoblenými hranami.
V širším sortimentu existují i další varianty, uvedené tři typy jsou ale nejběžnější.
Jak se označuje kvalita dřeva?
Kvalitativně se palubky dělí do tříd A, B, AB a C. Rozhodující je kvalita lícové strany, kde je hodnocena sukatost, vlasové trhliny ve dřevě, případné porušení pera nebo drážky a podobně.
Do třídy A patří nejkvalitnější a do třídy C nejméně kvalitní materiál. Třída AB je definována jako třída, která obsahuje nejméně 40 % dílců třídy A a 60 % dílců třídy B.
„Většina palubek prodávaných v České republice patří do skupiny AB a je třeba počítat s tím, že dřevo, zejména jehličnatých dřevin, obsahuje suky,“ říká Ing. Petr Floryček z firmy JAF HOLZ. „Palubky by měly být zabalené ve fólii, aby při skladování nedošlo k jejich zašpinění a poškození.“
Montáž dřevěných obkladů v interiéru
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
Proč je důležité najít správnou krytinu pro podlahové vytápění
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale … pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Dřevěné obložení stěn je opět v módě
Některé návrhy domů jsou nadčasové, zatímco jiné nutí majitele se po čase ohlédnout s otázkou: Proč jsem si to sem jen dal. Bez ohledu na to, jak cynický je svět trendů…
-
Došlápněme si zblízka na dřevěnou podlahu
Jsou přírodní materiály v interiéru podle vašeho gusta? Pak bude dřevěná podlaha nejspíš na prvních příčkách vašeho výběru. Není divu, je to velmi lákavá, osvědčená a…
-
Pohodlí a čistý vzduch aneb vytírat, nebo vysávat?
Mysleli jste si, že už víte o centrálním vysavači všechno? Kdepak; široká škála mylných představ o nákladech, instalaci a účinnosti často zastírá jeho obrovské výhody. Jednou z…