Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Podlahy

Časopis sruby&roubenky 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevěné obložení stěn a stropů - na co si dát pozor

Dřevěné obložení stěn a stropů - na co si dát pozor

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 27. říjen 2016 |

Dekorativní i funkční dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů bývaly kdysi nedílnou součástí honosných interiérů. Nešlo ale pouze o krásu, kromě estetické funkce zateplovaly prostor a tlumily hluk. Později se začaly používat především jako dekorativní prvek v interiérech běžných domů a v různých obdobích se tato móda vrací. Ve srubech a roubenkách však měly a pořád mají své stálé místo například v podkroví.

 

Prostřednictvím obkladů stěn či stropů měníme vzhled i vlastnosti místností, obkladové materiály ovlivňují také naši psychiku i subjektivní pocity. Ve srubech a roubenkách jsou dřevěné obklady stálicí, podkroví těchto staveb totiž často není z masivu a právě dřevěné obklady dodávají těmto interiérům charakter masivní dřevostavby.

K čemu slouží dřevěné obklady?

 • Tepelná a zvuková izolace,
 • ochrana stěn před mechanickým poškozením,
 • snadnější udržování čistoty v domě,
 • optické zmenšení velkého prostoru,
 • vytvářejí útulný a hřejivý interiér.
Tepelně upravená borovice
 

Co je dobré vědět o palubkách?

 • Primárními dřevinami pro výrobu palubek jsou borovice a smrk, pro kvalitu a texturu jsou vysoce ceněny modřín, bříza a především dub. Z praktického i estetického hlediska je vhodné také exotické dřevo, určitou nevýhodou je vyšší cena.

 • Dřevěné obklady sice místnost obvykle velmi zútulní, ale při obložení všech stěn se místnost opticky zmenší, zejména při použití tmavého dřeva. Naopak světlé dřevo prostor rozjasní a prostor se zdá být větší. Způsobem obložení můžeme ovlivnit i geometrii prostoru, do určité míry to platí i v podkroví. Využít zde můžeme svislé členění pro optické zvýšení místnosti, horizontální členění ji pomyslně rozšíří, ale může ji také trochu snížit.

 • Při použití dřeva v interiéru je také třeba hlídat vlhkost místností. Optimální relativní vlhkost vzduchu je od 55 do 65 procent a teplota v místnosti mezi 15 a 25 stupni, což odpovídá rovnovážné hodnotě vlhkosti ve dřevě, při níž nemění tvar.

Konstrukce interiérového dřevěného obložení

Palubkový obklad patří nejen v masivních dřevostavbách k nejobvyklejším druhům dřevěného interiérového obložení. Je tvořen prkny různých šířek, jeho vzhled je pak dán orientací jednotlivých prvků, na výsledné podobě má podíl i barva a textura použitého dřeva.

obklad stěn palubkami

 

Pro interiérové stěnové obklady jsou nejvhodnější palubky o tloušťce 12 až 15 mm. Palubky lze vybírat i podle profilů – základními druhy jsou tatran (palubka s vyfrézovaným povrchem), klasik (plochá palubka bez profilu se zkosenou hranou, krátké pero) a softline (palubka se zaoblenými hranami). V širším sortimentu existují i další varianty, uvedené tři typy jsou ale nejběžnější.

Jak se označuje kvalita dřeva?

Kvalitativně se palubky dělí do tříd A, B, AB a C. Rozhodující je kvalita lícové strany, kde je hodnocena sukatost, vlasové trhliny ve dřevě, případné porušení pera nebo drážky a podobně. Do třídy A patří nejkvalitnější a do třídy C nejméně kvalitní materiál. Třída AB je definována jako třída, která obsahuje nejméně 40 % dílců třídy A a 60 % dílců třídy B. „Většina palubek prodávaných v České republice patří do skupiny AB a je třeba počítat s tím, že dřevo, zejména jehličnatých dřevin, obsahuje suky,“ říká Ing. Petr Floryček z firmy JAF HOLZ. „Palubky by měly být zabalené ve fólii, aby při skladování nedošlo k jejich zašpinění a poškození.“

obklad stěn z palubekMontáž obkladů v interiéru

„Před instalací obkladu v interiéru doporučujeme ponechat palubky v prostoru, pro nějž jsou určeny, alespoň tři dny,“ radí Petr Floryček. Vlhkost dřeva se přizpůsobí parametrům místnosti a omezí se jeho pozdější tvarové změny. Palubky se montují na rošt z latí, které se kotví kolmo k předpokládané orientaci palubek.

Na rošt jsou palubky kotveny příchytkami, hřebíky nebo vruty. Mezi palubkami a stěnou či stropem by měla zůstat dilatační mezera asi 8 mm pro rozpínání dřeva. Pokud je na délku obkladu třeba použít více než jednu palubku, dáváme je překládaně, podobně jako cihly. Mezi podlahou a stěnovým obkladem je vhodné udělat sokl – obvykle z vodorovného prkna, připevněného ke stěně, případně z jiného materiálu, aby se zamezilo případnému poškození obkladu.

Povrchová úprava palubek

Povrchová úprava palubek se provádí vždy před montáží, a to z lícové a z obou bočních stran. Obvykle se dřevo natírá lazurami, případně základovými a vrchními laky či emaily. Ty mají především ochrannou funkci proti mechanickému poškození, znečištění a podobně, používají se také z estetických důvodů.

Dřevo v interiéru není třeba chránit před napadením houbami, hmyzem či plísněmi, přesto čas od času provádíme vizuální kontrolu dřeva. Na povrchové ošetření palubek je možné využít také nátěrové prostředky na bázi olejů a vosků, které umožňují dřevu "dýchat", nepraskají a snadno se opravují.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner