Šárka s Michalem vždy toužili po úsporném a zdravém bydlení. Podařilo se?

Šárka s Michalem vždy toužili po úsporném a zdravém bydlení. Podařilo se?

Dana Jakoubková | Neděle, 30. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Blízký kontakt se zahradou je velmi častým důvodem ke stavbě vlastního domu. I Šárka s Michalem v něm viděli bezpečný prostor pro dětskou hru bez neustálého dohledu. Nebyl to však jediný motiv, proč vyměnit byt v nízkopodlažní řadovce za prostorný dům. Toužili také po úsporném a zdravém bydlení. To jim měla poskytnout dřevostavba s nucenou výměnou vzduchu neboli rekuperací.

Váš pozemek je pěkně situovaný. Co vás na něm nejvíce zaujalo?


Původně byl hodně svažitý a museli jsme ho vyrovnávat, ale jak sama vidíte, na západ i sever samá zeleň, a přitom jsme na periferii hlavního města, v docházkové vzdálenosti do školy, na MHD i do obchodů. To by leckomu stačilo samo o sobě. Ale největším bonusem je tady potok na hranici pozemku. Zaručuje soukromí, a pak – kdo by nechtěl přirozený tok za oknem. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že to nebude tok jediný.

rodinna-drevostavba-ATRIUM-pozemek

Nadčasová klasika: Archetypální tvar domu se sedlovou střechou skrývá jednoduchou dispozici s ekonomickými výměrami základních místností. Boční terasu nechali majitelé rozšířit před štítovou stěnu, odkud je pěkný výhled k potoku. Foto: Martin Zeman

Která kritéria byla rozhodující proto, jaký dům si postavíte?


Volba byla jasná. Pokud bychom stavěli z „cihel", měli bychom na stejné základové desce až o jeden metr menší vnitřní prostor. Základovou desku jsme kvůli dispozici pozemku nemohli více rozšířit, a proto jsme zvolili dřevostavbu. Na stejné zastavěné ploše jsme získali více podlahové plochy.

Připadlo vám složité vybrat dodavatelskou firmu?


Snadné to tedy nebylo. Objeli jsme mnoho ukázkových domů, ale téměř všude bylo něco špatně, nejčastěji nepřesně zpracované detaily. Tak jsme to vzali z druhého konce a začali pátrat po doporučení známých. Sami jsme neměli ucelenou představu, jak by měl dům vypadat vzhledově. Spíš jsme čekali, co nás tak zvaně trkne. Ale co se týká funkčnosti, tam bylo jasno od počátku – nuceného větrání se zpětným získáváním tepla bychom se nevzdali.

rodinna-drevostavba-ATRIUM

Nadstandard: Důraz na nadstandardní počet úložných prostor odráží venkovní sklad zahradních a hobby potřeb. Pod střechu se vejdou dva vozy a z patra je možný přímý vstup do domu. Foto: Martin Zeman

Tím se výběr firmy asi poněkud zúžil, respektive zjednodušil, ne?


To bych neřekl. Spíš naopak. Nakonec náš totiž oslovil typový dům, který s tímto typem ventilace v základní verzi nepočítal. Už jsme ale od výběru nechtěli ustoupit, protože se nám dům líbil dispozičně a perfektně se hodil do našich představ.

Navíc bylo možné v rámci jedné dodávky přistavět i zastřešené stání pro auta, sklad a rozšířit terasu. Takže jsme s dodavatelem domu dopilovali jen detaily, například ve kterém pokoji bude herna a ve kterém budou spát děti. Vzduchotechniku, tedy to nucené větrání, jsme si objednali u jiné firmy.

rodinna-drevostavba-ATRIUM-vchod-na-terasu

Design: Majitelé si potrpí na příjemné osvětlení. Atmosféru domu tak dotváří systém různých svítidel, jejichž teplota světla je všude stejná. Foto: Martin Zeman

rodinna-drevostavba-ATRIUM-obytny-prostor

Propojení: Kuchyně vyrobená na zakázku má přímou vazbu na jídelnu, obývák a terasu. Foto: Martin Zeman

A trefili jste se?


Právě že ne. Vybraný dům od základové desky po sprchové kouty byl realizován jedním dodavatelem na klíč, potud bylo všechno perfektní, celá stavba šla plynule a odpadla nám spousta starostí. Ale rozvody ventilace od externí firmy, to bych označil skoro za boj.

Výrazně se odchýlili od plánů a došlo na několikanásobné reklamace. Nakonec se to vyřešilo a díky flexibilitě dodavatele domu nedošlo ani k prodlevě při výstavbě, ve všem nám vyšli vstříc. Ale zpětně uznávám, že zapojit dvě firmy nebylo právě ideálním řešením.

Jiný problém jste tedy neměli?


Spíš takovou perličku. Máme svedenou dešťovou vodu ze střechy do retenční nádrže. Po prvních deštích ale nádrž „vylezla" ze země. Nechápali jsme, co je příčinou, a proto jsme nechali nádrž znovu do země usadit. Jenže situace se při dalším deštiopakovala.

Teprve při podrobném zkoumání jsme zjistili, že hluboko pod základovou deskou je staré prasklé keramické potrubí, pravděpodobně se svodem vody z okolních polí. Při dešti tudy doslova proudila řeka a nádrž vytlačila ze země. Museli jsme tak staré potrubí opravit. Dodnes ale nevíme, odkud a kam vede.

Kdybyste měli stavět znovu, řešili byste něco jinak?


Co se týká domu jako typu, konstrukce nebo materiálu, necítil bych potřebu cokoli měnit, ani nevidím žádnou nevýhodu dřevostavby. Naopak případné budoucí změny dispozic nám přijdou výrazně snazší. Z uživatelského pohledu jsme ale šlápli vedle rozhodnutím, že do pracovny v přízemí bude stačit jen topidlo pod okno. V celém domě je jinak podlahové vytápění, a ten rozdíl v komfortu je obrovský.

rodinna-drevostavba-ATRIUM-kuchyne

Foto: Martin Zeman

Co vám teď, když už bydlíte, působí v domě největší radost?


To, že jsou sousedi vzdáleni desítku metrů, je poměrně významným parametrem. Můžeme si pustit hudbu nahlas, aniž bychom je rušili. Ale jak už jsem zmínil, hlavně ten zdravý vzduch, vnitřní klima. Rekuperace nám výrazně zvyšuje komfort bydlení a šetří čas i peníze.

Topíme elektrickým kotlem, krbem jen doplňkově spíše pro atmosféru, a spotřebu energie máme prakticky totožnou jako v našem původním malém bytě. Není potřeba dělat revize komínu a plynu, a proto je tento zdroj pro nás ideální.

Oceňujeme i vnější žaluzie, které nám i v tom nejrozpálenějším dni zajišťují příjemný chládek uvnitř. Dům je tak zvaně chytrý, tedy částečně. Ohřev vody, vytápění, ovládání vnějších žaluzií a zabezpečovací systém s videotelefonem můžeme řídit vzdáleně. Mytí nádobí ale na dálku zatím ovládat neumíme.

rodinna-drevostavba-ATRIUM-patro

Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Archetypální tvar venkovské siluety domu se sedlovou střechou je tu citlivě propojen v sestavu dvou nestejně velkých hmot domu a přístavku, a usazen do přehledné zahrady. Pro mě příklad jednoduchosti jako hodnoty, která je trvalá.

Dana-Jakoubkova
Dana Jakoubková
redaktorka

Technické parametry

 • Zastavěná plocha: 81 m2
 • Užitná plocha: 131 m2
 • Spodní stavba: základová deska bez podsklepení
 • Konstrukční systém: prefabrikovaný panel na bázi dřeva
 • Tepelná izolace: obvodová stěna – minerální izolace+polystyren, střecha – minerální izolace+polystyren
 • Fasáda: částečný cihlový obklad, strukturní omítka
 • Střešní krytina: betonová Bramac – moravská taška plus
 • Okna: euro okna, francouzské zábradlí nerez, žaluzie s elektrickým ovládáním napojeným na systém Synco living, detektory alarmu, střešní okna Roto s roletou
 • Podlahy: dlažba, vinyl, koberce
 • Teplo: teplovodní podlahové topení s elektrokotlem a bezdrátovou regulací Synco living, ohřev TUV bojlerem 120 l, doplňkově krb
 • Skladba stěny (směrem zevnitř): strukturní omítka, fasádní tepelná izolace, sádrovláknitá deska, dřevěná konstrukce s tepelnou izolací, sádrovláknitá deska, parozábrana, instalační předstěna s tepelnou izolací zakončena sádrovláknitou deskou a bílou malbou
 • Celková tloušťka stěny: 30,8 cm
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,16 W/m2K
 • Projekt a realizace: ATRIUM, s.r.o., www.atrium.cz, 2014

rodinna-drevostavba-ATRIUM-pudorys-1NP

rodinna-drevostavba-ATRIUM-pudorys-2NP

Vizualizace půdorysů: autorka článku

DaS 6-2016
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora


mail-ico-poptavka

Líbí se vám dřevostavby a zajímalo by vás k nim více informací? Zašlete nám dotaz!

Zaslat přímý dotaz dodavateli této dřevostavby

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop