Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
U potoka jako doma

U potoka jako doma

Dana Jakoubková | Pondělí, 30. leden 2017 |

Blízký kontakt se zahradou je velmi častým důvodem ke stavbě vlastního domu. I Šárka s Michalem v něm viděli bezpečný prostor pro dětskou hru bez neustálého dohledu. Nebyl to však jediný motiv, proč vyměnit byt v nízkopodlažní řadovce za prostorný dům. Toužili také po úsporném a zdravém bydlení. To jim měla poskytnout dřevostavba s nucenou výměnou vzduchu neboli rekuperací.

Váš pozemek je pěkně situovaný. Co vás na něm nejvíce zaujalo?
Původně byl hodně svažitý a museli jsme ho vyrovnávat, ale jak sama vidíte, na západ i sever samá zeleň, a přitom jsme na periferii hlavního města, v docházkové vzdálenosti do školy, na MHD i do obchodů. To by leckomu stačilo samo o sobě. Ale největším bonusem je tady potok na hranici pozemku. Zaručuje soukromí, a pak – kdo by nechtěl přirozený tok za oknem. Tehdy jsme ovšem ještě netušili, že to nebude tok jediný.

uvodka 2
Dřevostavba anebo zděný dům?

Která kritéria byla rozhodující proto, jaký dům si postavíte?
Volba byla jasná. Pokud bychom stavěli z „cihel", měli bychom na stejné základové desce až o jeden metr menší vnitřní prostor. Základovou desku jsme kvůli dispozici pozemku nemohli více rozšířit, a proto jsme zvolili dřevostavbu. Na stejné zastavěné ploše jsme získali více podlahové plochy.

Připadlo vám složité vybrat dodavatelskou firmu?
Snadné to tedy nebylo. Objeli jsme mnoho ukázkových domů, ale téměř všude bylo něco špatně, nejčastěji nepřesně zpracované detaily. Tak jsme to vzali z druhého konce a začali pátrat po doporučení známých. Sami jsme neměli ucelenou představu, jak by měl dům vypadat vzhledově. Spíš jsme čekali, co nás tak zvaně trkne. Ale co se týká funkčnosti, tam bylo jasno od počátku – nuceného větrání se zpětným získáváním tepla bychom se nevzdali.

inter kuchyně
Dřevostavba podle typového projektu?

Tím se výběr firmy asi poněkud zúžil, respektive zjednodušil, ne?
To bych neřekl. Spíš naopak. Nakonec náš totiž oslovil typový dům, který s tímto typem ventilace v základní verzi nepočítal. Už jsme ale od výběru nechtěli ustoupit, protože se nám dům líbil dispozičně a perfektně se hodil do našich představ. Navíc bylo možné v rámci jedné dodávky přistavět i zastřešené stání pro auta, sklad a rozšířit terasu. Takže jsme s dodavatelem domu dopilovali jen detaily, například ve kterém pokoji bude herna a ve kterém budou spát děti. Vzduchotechniku, tedy to nucené větrání, jsme si objednali u jiné firmy.

A trefili jste se?
Právě že ne. Vybraný dům od základové desky po sprchové kouty byl realizován jedním dodavatelem na klíč, potud bylo všechno perfektní, celá stavba šla plynule a odpadla nám spousta starostí. Ale rozvody ventilace od externí firmy, to bych označil skoro za boj. Výrazně se odchýlili od plánů a došlo na několikanásobné reklamace. Nakonec se to vyřešilo a díky flexibilitě dodavatele domu nedošlo ani k prodlevě při výstavbě, ve všem nám vyšli vstříc. Ale zpětně uznávám, že zapojit dvě firmy nebylo právě ideálním řešením.

Jiný problém jste tedy neměli?
Spíš takovou perličku. Máme svedenou dešťovou vodu ze střechy do retenční nádrže. Po prvních deštích ale nádrž „vylezla" ze země. Nechápali jsme, co je příčinou, a proto jsme nechali nádrž znovu do země usadit. Jenže situace se při dalším dešti opakovala. Teprve při podrobném zkoumání jsme zjistili, že hluboko pod základovou deskou je staré prasklé keramické potrubí, pravděpodobně se svodem vody z okolních polí. Při dešti tudy doslova proudila řeka a nádrž vytlačila ze země. Museli jsme tak staré potrubí opravit. Dodnes ale nevíme, odkud a kam vede.

V inter sschodyV oblouk
Žádnou nevýhodu dřevostavby nevidím

Kdybyste měli stavět znovu, řešili byste něco jinak?
Co se týká domu jako typu, konstrukce nebo materiálu, necítil bych potřebu cokoli měnit, ani nevidím žádnou nevýhodu dřevostavby. Naopak případné budoucí změny dispozic nám přijdou výrazně snazší. Z uživatelského pohledu jsme ale šlápli vedle rozhodnutím, že do pracovny v přízemí bude stačit jen topidlo pod okno. V celém domě je jinak podlahové vytápění, a ten rozdíl v komfortu je obrovský.

Co vám teď, když už bydlíte, působí v domě největší radost?
To, že jsou sousedi vzdáleni desítku metrů, je poměrně významným parametrem. Můžeme si pustit hudbu nahlas, aniž bychom je rušili. Ale jak už jsem zmínil, hlavně ten zdravý vzduch, vnitřní klima. Rekuperace nám výrazně
zvyšuje komfort bydlení a šetří čas i peníze. Topíme elektrickým kotlem, krbem jen doplňkově spíše pro atmosféru, a spotřebu energie máme prakticky totožnou jako v našem původním malém bytě. Není potřeba dělat revize komínu a plynu, a proto je tento zdroj pro nás ideální. Oceňujeme i vnější žaluzie, které nám i v tom nejrozpálenějším dni zajišťují příjemný chládek uvnitř. Dům je tak zvaně chytrý, tedy částečně. Ohřev vody, vytápění, ovládání vnějších žaluzií a zabezpečovací systém s videotelefonem můžeme řídit vzdáleně. Mytí nádobí ale na dálku zatím ovládat neumíme.

Více fotografií a půdorysy této dřevostavby najdete v soutěži Dřevostavba roku

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba bez připomínek

  Dřevostavba bez připomínek

  Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom…

 • Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Jednou ze zásadních věcí, které stavebníci řeší, je volba dodavatele stavby. Aby používal kvalitní materiály, aby vše bylo precizně provedené, aby nemuseli řešit žádné reklamace.…

 • Pojďte dál: Vzkříšená za pomoci dřeva

  Pojďte dál: Vzkříšená za pomoci dřeva

  Původní účel této stodoly byl naplněn řadu let nazpět, a tak přišel čas na zásadní proměnu. Jako součást celého hospodářství neslouží sice přímo pro bydlení, zato je…

 • Srub v místě, kde je svět (opět) v pořádku

  Srub v místě, kde je svět (opět) v pořádku

  Krušné hory kdysi stály za svým jménem, ale naštěstí už dávno krušné nejsou. Zdecimované porosty 80. let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, jsou krásné na pohled i na pobyt.…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále www.drevoastavby.cz?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner