Dana D. Daňková | Čtvrtek, 15. říjen 2020 |
I když roubenka k lesu patří stejně jako lesní zvěř, jen málokterou z těch, které jsme dosud navštívili, zdobily lovecké trofeje. Přiznám se bez mučení, že nejsem příznivcem honů ani zmíněných trofejí v domě, ale v téhle roubence na okraji lesa s výhledem na údolí a hory jako by splývaly s prostorem. Neruší, nerozptylují, nepřekvapí, prostě tady jsou...
Byla jsem na ni zvědavá. Na roubenku z cedrového dřeva. Protože cedrové dřevo je krásné i krásně voní a navíc působí příznivě na náš organismus... Jak se tu budu cítit? Mít z takového krásného dřeva celý dům musí být prostě úžasné. Přivítala mě světlá přízemní stavba na okraji lesa, stranou od lidí (vesnice zůstala pod kopcem), jediným a trochu rušivým důkazem blízké civilizace byla nedaleká silnice.
Foto: Martin Zeman
Roubenka s loveckými trofejemi
Vstup do domu je současně komunikačním uzlem. Vede z něj chodba jak do klidové zóny domu, tak do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. A protože Václav je myslivec, vedle technické místnosti je bourárna masa. „Já jsem myslivec, mám povolenku v místní honitbě," vysvětluje pán domu, „a pak také v honitbě vzdálené odsud asi 20 km, což je další pozitivum. I z tohoto důvodu jsme vybírali pozemek v této lokalitě."
Obytným prostorem mě Jindřiška provedla ven na terasu a zde se mi teprve v plné kráse otevřel výhled na údolí a Orlické hory. Roubenka ještě voní novotou, je zkolaudovaná rok a Václav s Jindřiškou sem prozatím jezdí na víkendy a dovolené. „Zatím to takto dělíme a uvidíme, jestli tu nezůstaneme na stálo," začne vyprávět Jindřiška. „Tady si odpočinu, vezmu si knihu, doma mám výčitky svědomí, když si sednu na terasu, protože okolo domu je pořád spousta práce."
obr.: V konstrukci domu upoutají mimo jiné také tvarované přesahy stropních trámů. Foto: Martin Zeman
obr.: Posezení na terase poskytuje ničím nerušený výhled do údolí a na vrcholy Orlických hor. Blízkost lesa, klid a čistý vzduch posilují příjemnou atmosféru místa. Foto: Martin Zeman
Roubenka z cedrového vysušeného dřeva
I proto byl podmínkou dům bezúdržbový, případně takový, který vyžaduje péče co nejméně. A to cedr velmi dobře splňuje – není třeba ho natírat nejen zevnitř, ale ani zvenku a ani nijak jinak udržovat. „Roubenka je z cedrového vysušeného dřeva," doplňuje Jindřišku Václav. „Rozhodli jsme se pro ni, protože do této lokality podle nás patří a věděli jsme také, co nás čeká. Už máme totiž doma na zahradě srub, je to takový hobby-dům, který využíváme spíše pro společenské události, když se sejdou přátelé k posezení. Dřevo na nás pozitivně působí a z našeho pohledu je tento typ domu pro bydlení ideální."
Velký obytný prostor, který Václav s Jindřiškou užívají po většinu dne, je orientován tak, aby do něj šlo slunce po celý den. V zadním traktu, který je na rozdíl od přední části domu zděný, je situována koupelna a garáž. Zděné stěny jsou obloženy světlým pískovcem, jímž je vydlážděn též venkovní prostor kolem terasy. Pískovec se svým odstínem s cedrovým dřevem dobře doplňuje.
obr.: Bungalov ze světlého cedrového dřeva přejímá všechny dobré vlastnosti stavebního materiálu – v domě přetrvává příjemná vůně, pryskyřice cedru mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, příznivě ovlivňují dýchání a celkově přispívají k uklidnění a harmonii při úzkosti, stresu a nervozitě. Vstupní strana domu s příjezdovou plochou je vydlážděna světlým pískovcem, který byl použit i na obložení zděné části domu a velmi dobře doplňuje použité cedrové dřevo. Foto: Martin Zeman
Roubenka ovládaná přes internet
Srdcem domu jsou opticky i jako zdroj tepelné pohody v chladných dnech kachlová kamna, která dostatečně vyhřejí celý prostor. A protože v sobě mají krbovou vložku, nabízí současně i relaxaci u živého ohně. Dalším zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo, systém země-voda, kolektor je položen na části pozemku o rozloze 40 × 15 metrů. „Vytápění domu tepelný čerpadlem ovládáme dálkově přes internet," vysvětluje Václav, „zapneme ho například den před tím, než sem jedeme, nastavíme na požadovanou teplotu a přijíždíme do tepla."
obr.: Krásná cedrová chodba přímo sálá příjemnou atmosférou. Foto: Martin Zeman
Komentář majitelů
Stavební firmu jsme vybrali na základě doporučení kamaráda, a protože jsem chtěl dům z cedrového dřeva, další firmy jsem už nehledal. Dům je postaven ze suchého dřeva a fakt, že ho stavební firma měla právě tehdy k dispozici, také uspíšilo naše rozhodnutí. Nechceme nic zakřiknout, ale když jsme tu byli posledně, říkali jsme si: Čím to je, že se tu cítíme tak dobře. Je tu blízko les, krásný výhled, čistý vzduch, nikde v okolí velký průmysl, hodně lesů. Jediné, co nám tu vadí, je ta silnice, ale už si na ni zvykáme... Manželka měla představu takové uhlazené chaloupky, já prosazuji spíše lovecký styl, takže teď tu máme obojí. Ale to jsme věděli, a jsou další a další věci, o kterých víme, že dohromady příliš neladí, ale přesto to tady tak máme a nevadí nám to.
obr.: Prostorná kuchyně je centrem hlavního obytného prostoru. Foto: Martin Zeman
obr.: Ústředním bodem hlavní obytné místnosti a vlastně celého domu jsou kachlová kamna. Rohová krbová vložka navíc majitelům umožňuje sledovat živý oheň z více stran. Foto: Martin Zeman
Co se nám na stavbě roubenky opravdu povedlo
„Prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou jsme nechali otevřený do štítu, byl to, myslím, manželův nápad. A je to dobře, celému prostoru to velmi pomohlo," říká Jindřiška a Václav dodává: „Architekt navrhl tuto část domu s podhledem, a ve mně uzrála myšlenka, že bylo lepší, kdyby byla místnost otevřená a velká. My máme oba rádi prostor, takže jsme se na tom s manželkou shodli... Působí to vzdušněji."
Máme studnu a tedy vlastní vodu. Získat ji ale nebylo jednoduché. Místní nám říkali, že tu voda není. První pokus se nepovedl, vodu jsme skutečně nenašli, napodruhé jsme hledali na opačné straně domu a byli jsme úspěšní. Zatím můžeme říci, že s vodou není problém. Bez vlastní studny bychom být nemohli, je tu sice městská voda, ale protože jsme příliš vysoko, není možné ji sem zavést, nebyl by tu dostatečný tlak.
obr.: Vstup do domu je hlavním komunikačním uzlem a odděluje klidovou a denní zónu. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Pečlivý výběr materiálů je patrný i v koupelně. Kromě estetické stránky je jeho předností i snadná údržba. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Plocha pozemku: 1,1 ha
- Zastavěná plocha: 265 m2
- Užitná plocha: 202 m2
- Obestavěný prostor: 1 260 m3
- Spodní stavba: základová deska
- Konstrukční systém: sendvičový systém – 92 mm cedr, 100 mm přírodní izolace, 92 mm cedr; vnitřní stěny – cedr masiv, zděná část – keramický blok
- Ošetření stěn: bez ošetření
- Střešní krytina: betonová
- Okna: dřevěná meranti
- Podlahy: dlažba
- Teplo: tepelné čerpadlo systém země/voda, podlahové topení – možnost ovládání přes internet; alternativní topení – kachlová kamna s krbem
- Celková tloušťka stěny: 284 mm
- Projekt: Ing. Daniel Vlček
- Realizace: Bartoš Dřevostavby s.r.o.
Zaujala vás tato krásná roubenka? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o. realizuje dřevostavby podle individuálních přání zákazníka s maximálním možným využitím přírodních materiálů.
Svou první roubenku postavila v roce 1995, kdy se po pěti letech v oboru stavebnictví začala úzce specializovat právě na dřevostavby a upustila od klasické stavařiny.
Firma disponuje špičkovým obráběcím centrem určeným pro tento obor. Vyrábí skeletové domy z KVH, roubené sendvičové domy z lepené borovice a červeného západního cedru a panelové dřevostavby z vrstveného smrkového dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Dožít s nohama od rosy
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…