Časopis sruby&roubenky 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Mít tak pořádný, bytelný srub...

Mít tak pořádný, bytelný srub...

Dana D. Daňková | Středa, 01. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Znáte to povídání o stromu, domě a synovi, že? Postavení domu je jednou ze tří zásadních věcí, které by muž měl v životě zvládnout. Ovšem vlastní dům znamená domov, rozhodnutí, jaký vlastně postavit, není proto zdaleka jednoduché. Koupit starý domek, nebo postavit nový? Z kamene, z cihel, ze dřeva...? Velký, či menší, a s Ferdou Mravencem, nebo sám? A co teprve postavit srub!

Masivní novostavba srubu vyrostla v Jeseníkách na krásném místě, ovšem v lokalitě nijak nevyčnívá a nestrhává na sebe pozornost. „Rozhodnutí pro dřevostavbu v nás zrálo postupně," začíná vyprávět Aleš. „Navštívili jsme veletrh Dřevostavby, koupili jsme nějakou literaturu a pak jsme se pro dřevostavbu opravdu rozhodli. Následně jsme vybrali firmu a poté začali stavět. Takže ono se to celé tak narodilo, dřevostavbu jsme nechtěli od počátku, došli jsme k ní až vývojem, po čase."

uvodka 2
Dřevostavba obecně přitahuje pozornost, srub dvakrát tolik...

A to i přesto, že je spíše tradiční – ze smrkové kulatiny o průměru do 400 mm a s menšími okny, žádná neobvyklá řešení... Ale srub je zde neokoukaný, vlastně je to takový cizinec, budí proto větší pozornost. „Kdybych měl být objektivní, musím říci, že sem srub opravdu nepatří, jenže my jsme chtěli dům z kulatiny. A protože je dobře zasazený do krajiny, nevyčnívá... Na počátku jsme měli představu o půdorysu, chtěli jsme podkroví a věděli jsme, jak bude vypadat terasa. Dispozičně je stavba velmi jednoduchá, oproti původnímu projektu jsme pouze nechali zvednout patro, aby užitná plocha pod zkosením střechy byla větší."

interiér
Základem pro stavbu srubu je správný pozemek

Prazákladem pro stavbu domu je správný pozemek. „S pozemkem jsme měli trochu problém," vysvětluje Aleš, „koupili jsme jiný a ten jsme později vyměnili. Kvůli tomu náš srub stál asi rok ve firmě. Takže když se k nám dostal, byl už dost vyschlý, velké množství vody bylo už ze dřeva odpařeno. Během dalších pěti let dále sedal, ale naposledy jsem šrouby povoloval nedávno, a myslím, že už to nebude potřeba."

Protože je pozemek svažitý, bylo nezbytné zvýšit základy, aby nebyl dům utopený v kopci. Založení stavby bylo proto o něco dražší než původní předpoklad, kompenzací je plnohodnotná místnost v suterénu, z níž lze vyjít přímo do zahrady. Je zde umístěn kotel a zatím je využívána jako lyžárna, lze z ní však udělat i relaxační či společenskou místnost. Nad suterénem jsou dvě obytná podlaží a nad nimi ještě půda, která slouží pouze na odkládání sezónních věcí a podobně.

V koupelnaV schody
Vytápění srubu

Vytápění srubu věnovali majitelé mnoho pozornosti. Základním požadavkem byla možnost ovládání topení dálkově, a protože v místě není zaveden plyn, zbyl elektrokotel. „Topení v přízemí je podlahové, v podlaze je uložen otopný had, médiem je voda. Je zde pouze jeden okruh, společný pro všechny místnosti. Kdybych se mohl dnes rozhodnout znovu, udělal bych samostatný okruh pro koupelnu, obytnou místnost a chodbu, aby bylo možné tyto prostory vytápět zvlášť. Protože dřevostavba teplo neakumuluje, máme podlahu z kamene. Nevadí nám, že dřevo neakumuluje teplo, na druhé straně je dům zase dříve vyhřátý."

Motto:
S dřevostavbou jsme opravdu velmi spokojeni, až neskutečně, považujeme ji za nejlepší rodinnou investici, jakou jsme kdy udělali.

Co bychom udělali jinak

Na vstupu do domu je chodba bez přirozeného světla. Není tam ani sklo ve dveřích, to kvůli dětem, aby ho nerozbily. Vedle ní je technická místnost, která sice okno má, ale není s chodbou nijak propojená. Dnes bychom zde možná udělali příčku z luxfer... Takto musíme v létě otevírat dveře, a v zimě stále svítíme.

Z čeho máme radost

Máme v domě mnoho doplňků od kováře – funkčních i pro radost – například garnyže, úžasný koš na dřevo, číslo popisné do kulatiny, venkovní rošt na opékání buřtů – stojí na třech nohách ve vzduchu, takže je možné zapálit na něm oheň i v zimě, protože ohniště není na sněhu. A kouzlem nechtěného je zvoneček, který nám kovář vyrobil, protože jsme si nepřipravili elektrický přívod na zvonek. U nás se zvoní kovovým zvonkem a je to velmi pěkné. Za pozornost by mohl stát i odstín radiátorů – nezvolili jsme bílé, ale v tónu měděné patiny, jsou nenápadné, nebijí v interiéru do očí. V kuchyni nemáme digestoř, i když jsou digestoře dnes již běžné. Usoudili jsme, že místnost je dobře odvětraná a v blízkosti je okno, takže stačí v případě potřeby vyvětrat. Za praktické považujeme dvě ledničky – malou v kuchyni a velkou v technické místnosti. Primárně jsme nechtěli narušit koncepci obytného prostoru velkou ledničkou, ale protože by nám malá nestačila, vyřešili jsme to takto. Malá je příruční, velká zásobní.

Více fotografií a půdorysy srubu najdete v soutěži Dřevostavba roku

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop