Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Nenápadná, ale nepřehlédnutelná dřevostavba (foto videospot)

Nenápadná, ale nepřehlédnutelná dřevostavba (foto videospot)

Lucie Němcová | Středa, 15. březen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Pozemek v tomto městysu vlastníme již dlouho a chvíli to vypadalo, že se zde ani neusadíme. Zalíbilo se nám v jiné oblasti, kam jsme z pražského bytu odešli do pronájmu rodinného domku.

Vyzkoušeli jsme si tento způsob bydlení a získali cennou zkušenost, poznání výhod a nevýhod a jasno v tom, jak by měl vypadat náš vlastní dům. Vývoj událostí nás znovu zavedl na toto místo a dnes jsme tomu rádi.

dřevostavba se zahradou
Sousedství nové dřevostavby

Parcela sice se svými 800 metry čtverečními není velká, ale jsou zde krásné velké vzrostlé stromy a je usazena v původní zástavbě, která má přeci jen jiné kvality, než dnes tolik běžné satelity. Máme skvělé sousedy a cítíme se zde dobře. Dnes již ani nemáme potřebu pozemek zepředu uzavírat a izolovat vzrostlou zelení, rádi vidíme, kdo jde kolem.

Prohlédněte si fotografie této dřevostavby v krátkém foto videospotu

dřevostavba s krbem obývák
Důkladné plánování realizace dřevostavby

Dřevostavba nebyla v našich představách od začátku. V její prospěch rozhodla zejména rychlost realizace a úspora metrů užitné plochy díky subtilnějším stěnám. Rozhodli jsme se jít cestou individuálního návrhu a na základě pozitivních referencí kamaráda rychle našli architekta, se kterým jsme si padli do noty. Projektu jsme věnovali rok, abychom měli jistotu, že nám vnitřní dispoziční řešení opravdu sedí. Nejdůležitější pro nás byl dostatek úložného prostoru a propojení se zahradou.

dřevostavba s terasoudřevostavba s terasou a křeslem
Ještě rychleji, vzhůru ke dřevostavbě

Realizace byla od určitého momentu poměrně hektická, jelikož nás tlačil čas. V rámci časových úspor jsme nakonec zvolili založení na zemních vrutech, které byly vyvrtané během jednoho dne (24 kusů, 1,5 metru hluboko v zemi). Nemuseli jsme tak čekat na základovou desku.

Pohoda v dřevostavbě na prvním místě

Dům je otočen na jih, kde má i potřebný přesah na ochranu proti slunci. V horním patře proti teplu pomáhají také folie v oknech. Je vybaven vzduchotechnikou s rekuperací tepla. Vzduchem zároveň i vytápíme, je dohříván elektrokotlem. Doplňkovým zdrojem je pak krb v obývacím prostoru. Objekt se rychle nahřeje a rychle vychladne, což nám v principu nijak nevadí. Stalo se nám, že přestala jít rekuperační jednotka a bylo potřeba dům vytopit krbem. Za hodinu zde bylo komfortně teplo, což je fajn.

Naší prioritou nebyl určitý energetický standard nebo úspory, ale čerstvý vzduch doma a s tím spojená pohoda, což funguje velmi dobře.

Hlasovat pro tento dům můžete v soutěži Dřevostavba roku 2017. Zde také najdete více fotografií, půdorysy a technické údaje.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop