Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní dřevostavba pod Třemšínem (foto videospot)

Moderní dřevostavba pod Třemšínem (foto videospot)

Michal Babor | Středa, 12. duben 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Nebýt vichřice, která čechrala atmosféru nad republikou v polovině února, kdy jsme byli na návštěvě u Petra a Jany, jen těžko bychom hledali na jejich domě něco, s čím by byli nespokojeni nebo co by řešili jinak. Jaký vliv má silný vítr na jejich dům? A proč dnes místo zamýšleného „elka" bydlí v domě s obdélníkovým půdorysem? Dozvíte se záhy...

Přízemní dřevostavba ve tvaru L se nekonala

Petr je vyučený truhlář a už řadu let pracuje na montážích dřevostaveb. Když tedy došlo na řešení bytové otázky, měl o starost méně. Rozhodnutí, že si svůj dům postaví sám, bylo stejně samozřejmé, jako že stavět se bude v jeho rodném Rožmitálu pod Třemšínem a že na projektu bude spolupracovat jeho kamarád architekt. „Měli jsme celkem jasno, chtěli jsme přízemní dům ve tvaru L, který se nám zdál praktický," vzpomíná Petr. „Patrový dům jsme kvůli schodům předem zamítli."

dřevostavba s dřevěnou terasou

 
 

Prohlédněte si více fotografií ve foto videospotu


Dřevostavba v podobě pasivního domu nás původně nenapadla

Architekt to ale viděl trochu jinak. Ztotožnil se sice s přízemní dispozicí, navrhl ale jiný tvar domu – prostorově úspornější, kompaktnější a především odpovídající předpokladům pro pasivní standard. „To pro nás byla novinka, o pasivním domě jsme původně vůbec neuvažovali, ale architekt nám vysvětlil všechny jeho výhody včetně nezanedbatelné možnosti získat dotaci z programu Nová zelená úsporám," vysvětluje Petr.

interiér dřevostavby

 

Živé plameny by dřevostavbu přehřívaly...

Prakticky jedinou změnou, která v první navržené studii proběhla, bylo odstranění krbu. Malý pasivní dům se bez tak silného zdroje tepla bez problémů obejde a místo útulné atmosféry by živé plameny způsobily jen přehřívání domu a tepelný diskomfort. Nakonec se Petr s Janou bez krbu obejdou: „Když svítilo v zimě sluníčko – a letošní zima byla slunečné dny bohatá –, obešli jsme se úplně bez vytápění, a přesto nám bylo doma skoro horko."

moderní dřevostavba terasa

 

Jak probíhala stavba dřevostavby svépomocí?

Petr si na žádný zásadní problém nepamatuje: „Ráno dorazil kamion plně naložený masivními dřevěnými panely a někdy po poledni už odjížděl prázdný. Následující dva dny jsme montovali střešní vazníky a za dva týdny byl dům zavětrovaný, pod fólií. Všechno bez lešení, jen ze štaflí!"

Jediným řemeslem, na které se Petr necítil, byla plechová falcovaná střecha. „Ta se moc nepovedla. Kvalitou je v pořádku, jen je trochu hlučná," upozorňuje Petr a my mu dáváme při prvním poryvu větru za pravdu. Hluk srovnatelný s průjezdem těžkého kamionu způsobuje podle Petra síla vzniklá sáním větru, která rozvibruje plech. „Kdybychom zvolili těžkou krytinu, bylo by všechno v pohodě. Jenže to bychom museli střešní vazníky nahradit krovovou konstrukcí a zvýšit dimenze nosných stěn, což by stavbu prodražilo."

Na jaře oslavili Petr s Janou nejen první rok bydlení v novém domě, ale také narození prvního potomka. I když spousta detailů teprve čeká na své dokončení, spokojenost z mladého páru doslova čiší.


Na co si při stavbě dřevostavby máte dát pozor? Jaká jsou její citlivá místa? Čtěte více, v rámci sekce Jak na dřevostavbu.


 Všechny fotografie, půdorysy a technické detaily najdete v rámci ankety Dřevostavba roku. Hlasujte! A vyhrajte některou z krásných cen!


Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop