Dana D. Daňková | Středa, 09. prosinec 2020 |
Lucie s manželem Ivem si vždy přáli roubenku, sruby se jim nelíbily. Jasno měli také v tom, kde by dřevěnka měla stát – v horách, protože rádi lyžují, a to přímo v horách Orlických, protože jsou relativně blízko od místa bydliště. Ve hře byly ještě Krkonoše, ale tam je už prý příliš rušno.
Víkendový dům měl být nový, bylo tedy třeba najít vhodné místo. Nejprve prošli nabídky z inzerátů, objeli je a nakonec vybrali ideálně umístěnou parcelu v klidném prostředí s loukou a lesem, s dobrou dostupností a současně blízko nezbytné civilizace s obchodem a šenkem.
„Stavební firmu jsme nevybrali napoprvé," vysvětluje Ivo, „ale naštěstí jsme nemuseli hledat příliš dlouho. Objevili jsme ji nedaleko Hradce Králové. Tam nám řekli, jaké mají zkušenosti, viděli jsme i jejich práci, velké plus byla i vzdálenost – konzultace a všechna ostatní spolupráce nebyla problém, neboť osobní přístup a osobní jednání během stavby byly určitě výhodou. To rozhodlo."
1. září – začátek školy i stavby
Pak už šlo vše jako na drátku. První dvě varianty půdorysného uspořádání byly hotové o Vánocích, manželé nechtěli žádný složitý dům – v přízemí měl být obytný prostor s kuchyní a jídelnou, hygienické a technické zázemí a jedna z ložnic, v patře pak ložnice, koupelna a komora. Projekt byl podán v květnu a v srpnu bylo vydáno stavební povolení. Stavět se začalo v září 2014.
„1. září jsme šli s dětmi do školy a v poledne už jsme tu měli schůzku s geodetem a zástupcem firmy, která měla na starosti základy. Počátkem října byla hotová základová deska, za pár týdnů stála i roubenka, přes zimu se tu pracovalo a v roce 2015 v červenci jsme kolaudovali."
Roubenka je z vysušeného borového a smrkového dřeva, majitelé se tak vyhnuli velkým pohybům domu. „Sedání nebylo velké, nechali jsme si poradit, vysušené dřevo má kromě malé změny rozměrů i další výhodu – trámy s prasklinami, které se objeví při sušení, je možné při stavbě vybrat a použít podle potřeby co nejvhodněji. Stavba si ale i tak malinko sedá, tomu se nedá zabránit, už jsme například dvakrát zvedali balkonové dveře."
Stropy jsou tvořeny dřevěným roštem a záklopem, uvnitř je pouze 100 mm tepelné izolace, víc není v tomto případě třeba, teplo odchází do podkroví. Nad pokoji v patře je ještě uzavřený prostor – jedna polovina slouží jako klasická půda, do druhé poloviny vedou z jednoho pokoje schody a tato část je zatím připravena tak, aby bylo možné zde časem vytvořit trvale otevřený prostor například s hernou pro děti.
Tento úsek je již v podlaze dobře odizolován. Kamna – nejdůležitější vybavení v domě Za hlavní zdroj tepla lze považovat krbová kamna, majitelé topí především v nich, elektrické podlahové topení je doplňkové. V celé obytné části v přízemí, v koupelně, chodbě a welness zóně v přístavbě jsou rozvedeny elektrické topné kabely.
„Chtěl jsem tento typ topení, neboť s ním již máme zkušenost – nepotřebujeme elektrický kotel, velmi se mi také líbí ovládání – kde topení zapnu, tam topí, nejsou třeba termostaty," říká Ivo.
„Druhá věc je dálkové řízení přes internet v telefonu nebo v počítači. Když se rozhodneme, že pojedeme na chalupu, zapnu deset hodin předem topení. A na druhou stranu v zimě nastavíme na dobu, kdy je chalupa prázdná, temperovací ekonomický režim. V podkroví jsou klasické elektrické přímotopy. Ty už nejsou dálkově ovládané, je nutné je sepnout manuálně."
Majitelé jsou tedy, pokud jde o chlad, připraveni na všechno, ale pravdou je, že ani v Orlických horách již ta pravá tuhá zima s metrovými závějemi jako před lety často nebývá.
obr.: Lucie s Ivem si přáli víkendovou roubenku v horách – kvůli lyžování, relaxaci i soukromí. Foto: Martin Zeman
obr.: Střešní krytina je plechová, nejde však o falcovaný plech, ale o šablony se zámečky, které do sebe vzájemně zapadají. Majitelé zvolili plech kvůli nízké hmotnosti a rychlé pokládce. Ve střeše je 300 mm minerální vaty, hluk je tedy neobtěžuje. Foto: Martin Zeman
obr.: Krbová kamna opticky oddělují kuchyni a jídelnu od obývacího pokoje. Nejsou napojená na žádné rozvody, stačí nechat otevřené dveře a teplo si již cestu najde. Vytopí dokonce i podkroví. Pro odvod spalin zvolili majitelé systém Eko-komíny s instalační šachtou pro vedení veškerých sítí do podkroví. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyňskou linku dělal truhlář na míru. Je z kartáčovaného namořeného dřeva, majitelé chtěli dřevěnou linku, ale nechtěli již materiál příliš zdůrazňovat, aby ho v interiéru nebylo nadmíru. Zvolili proto šedou barvu. Foto: Martin Zeman
obr.: Stůl je také dřevěný, a především je rozkládací, aby se k němu vešla i početná společnost. Foto: Martin Zeman
Komentář majitelů
„Jak jsme spokojeni? Neměnili bychom nic," spokojeně konstatuje Ivo. „Je pravda, že tohle nebyla naše první stavba. Nejdříve jsme bydleli v domku, pak jsme zvětšovali dům u rodičů – to byla druhá stavba domu, tohle je tedy již vlastně třetí dům. Věděli jsme, jak co má být a na co si dát pozor... Celkově jsem spokojen. Je to víkendový dům a máme tu vše, nic nám nechybí. Žádný zásadní problém se tu neobjevil, ani ve vybavení, v technologiích, v dispozicích..."
obr.: Jednoduché, detailně provedené schodiště. Ve stupních jsou instalovaná LED světélka, nahoře v chodbičce je pak světlo na čidlo, nikdo tedy v noci nemusí hledat vypínač. Foto: Martin Zeman
obr.: V podkroví jsou čtyři ložnice, koupelna a komora. Nábytek je jednoduchý, hlavní dekorací je zde dřevo. Nad podkrovím je ještě půda. Foto: Martin Zeman
obr.: V koupelně jsou vhodně sladěny barvy i materiály, celek působí velmi příjemně. Foto: Martin Zeman
obr.: Komfortní součástí domu je vířivka. Pokud by ji majitelé chtěli vyměnit, museli by tak, jako při jejím nastěhování, rozebrat celou jednu stěnu. Dveřmi se tento drobeček neprotáhne... Foto: Martin Zeman
Více fotografií si prohlédněte v oficiálním foto videospotu DŘEVO&stavby
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 122 m2
- Užitná plocha: 217 m2 včetně wellness (plus 39 m2 půda)
- Konstrukční systém: roubená konstrukce, trámy roubení široké 200 mm
- Ošetření stěn: exterirér – lazura, odstín lípa, interiér – lněná fermež
- Teplo: krbová kamna, v přízemí elektrické podlahové topení, v patře elektrické přímotopy
- Projekt: Ing. Václav Záruba
- Realizace: Dřevozpracující družstvo – Podorlický skanzen Krňovice, www.krnovice.cz
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…
-
Džungle mezi paneláky
Každá redakční návštěva je jiná, protože každý dům žije se svými majiteli svůj originální příběh. Nahlédnout pod pokličku tomuhle konkrétnímu byl v pravdě výjimečně silný…