Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Místo dvou domů jedna dřevostavba

Místo dvou domů jedna dřevostavba

Redakce | Úterý, 20. červen 2017 |

Na místě pozoruhodné dřevostavby, která v sobě spojuje udržitelné stavební postupy a úsporné nároky na vytápění, chlazení a ohřev vody, měly být původně stavby dvě – rodinný dům a hotýlek pro turisty. Dnes do údolí zhlíží čtyřpatrový dům, který spojil obě funkce. Unikátní horské panorama Vorarlberska s výhledem do sousedního Německa se tak naskýtá nejen čtyřčlenné rodině stavebníka, ale i hotelovým hostům.

Nekonvenční a přesto optimální dřevostavba

Nejen výhled, ale také topografie pozemku je veskrze unikátní: úzká svahová hrana mezi dvěma příjezdovými komunikacemi s výškovým rozdílem více než šest metrů. Nápad postavit místo dvou domů jednu dřevostavbu se zrodil v hlavě architekta Juriho Troye, který již v četných projektech prokázal, jak je možné dosáhnout s obtížně zastavitelnými pozemky nekonvenčního a přesto optimálního řešení. Navrhl čtyřpodlažní budovu – ve výšce horní příjezdové komunikace se nachází přízemí (úroveň nula) se vstupem do privátní obytné zóny rodiny Finkových, která má ještě jedno patro. Dolní příjezdová komunikace tvoří vchod do „hotelové" části. Privátní obytná zóna rodiny a prázdninové byty jsou tak spojeny – a přesto odděleny.

06 článek dřevostavba interiérdřevostavba ve svahu13 interiér dřevostavba koupelna


Severovýchodní a jihovýchodní strana působí spíše uzavřeně, díky inteligentnímu projektu jsou však skvěle osvětlené. Fasáda z dřevěných šindelů vytváří půvabný, napínavý kontrast k dobovému tvaru budovy. Velkorysým otevřením západní strany vzniklo promyšleně silné napojení na vnější prostor. Velkoplošný okenní portál skýtá neobyčejné výhledy do světa hor a vytvářejí plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Dřevostavba plná denního světla

Orientace na denní světlo a silný vztah k exteriéru tvořily od počátku při návrhu budovy zásadní parametry. Všechny pobytové místnosti jsou i za pošmourných dnů dostatečně zásobeny denním světlem. Architekt zvolil kombinaci z vertikálních okenních prvků a světla proudícího shora k osvětlení do hloubky prostoru. Světlo tak prochází obytným prostorem ze tří světových stran a navíc precizně vsazenými střešními okny. Toto strategické využití světla přicházejícího shora, které je za zamračených dnů třikrát intenzivnější než postranní světlo) vytváří vysokou kvalitu denního světla, která pokračuje až do přístupové zóny v přízemí.

Dřevostavba jako lesní dům

Projekt „domu na svahu" se harmonicky integruje do krajiny jako dobová interpretace multifunkčního lesního domu. Také v interiéru pokračuje analogie tradičního domu v Bregenckém lese: podlaha, stěny a nábytek jsou zhotoveny z masivního dřeva. Pro vnitřní obklady jsou použity panely z masivního smrkového dřeva opatřené bílou olejovou lazurou, která brání žloutnutí dřeva a propůjčuje mu elegantní ráz. Ve spojení s trvanlivou parketovou podlahou v dubu a nábytkem vzniká klidný, harmonický a celkový, blahodárně působící dojem. Také hmatové vnímání masivního dřeva přispívá k příjemnému pocitu. Materiály, z velké části přírodní, rovněž přispívají k dobrému vnitřnímu klimatu tím, že neobsahují téměř žádné škodlivé látky a působí jako regulace vlhkosti.


Zajímají vás technické detaily, použité technologie, vytápění, větrání, další obrázky?
Najdete je v sekci Dodatky k časopisu.


JURI TROY-von-Wolfgang-Schmidhuber-800Komentář architekta
Juri Troy

Architekturu nelze redukovat jen na aspekty topení a spotřeby energií, je třeba reagovat na topografii, světlo v domě, mikroklima i celkové vyznění stavby. Při práci pracuju jako kuchař – kombinuju čisté materiály, jako jsou kámen, dřevo, beton, kov. Pěkně stárnou, s důstojností. Možná jsou s postupem času dokonce hezčí. Nejde mi o to, aby moje stavby vypadaly pěkně jen na fotkách, protože dům je běh na dlouhou trať.


Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Život s vůní borovice

  Život s vůní borovice

  Už cesta k téhle poloroubence stála za to. Horský výstup bez kyslíkového přístroje. Ten kopec mě překvapil, byl totiž strmější, než se jevil. Vyšla jsem ho velmi svižně, protože…

 • Stavba - škola života

  Stavba - škola života

  Příběh, který začal u katalogového projektu na úplně jiném pozemku, končí stavbou od architektů na novém místě a spokojenými obyvateli v jejich vysněném bydlení. Cesta sem však…

 • Druhý život chaloupky jako z pohádky

  Druhý život chaloupky jako z pohádky

  Rekonstrukce staré dřevostavby obvykle předpokládá, že zůstane zachována alespoň část původního objektu a vytvořením kompletu starého a nového s katalyzátorem v podobě lidské…

 • S odkazem na původ

  S odkazem na původ

  Tato rodinná dřevostavba se narodila z přírodních materiálů a tvůrčí improvizace jako objekt vysochaný v krajině prosté zahradních klišé. Tak trochu futuristická, přesto s odkazem…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?