Časopis sruby&roubenky 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Dva jako jeden – siamská dvojčata v šumavských hvozdech

Dva jako jeden – siamská dvojčata v šumavských hvozdech

Dana D. Daňková | Středa, 19. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

V poloroubence pobývají Michaela a Tomáš již rok. Obklopeni šumavskou přírodou a tichem relaxují o víkendech po každotýdenním shonu běžných dní. Dům je rozdělen na dvě téměř identické poloviny. A to nejen z hlediska materiálu a konstrukce, dvojakost je i v dispozicích. Jako siamská dvojčata jsou spojeni dva shodní jedinci - dva vchody do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou, dvě koupelny, dvoje schody, dvakrát dva pokoje v podkroví...

Představu měli jasnou - byla to již druhá stavba, takže věděli, co chtějí a co již ne. Firmu vybrali na základě průzkumu trhu a referencí a ukázalo se, že dobře. „Důvodem výběru firmy byl i kvalitní rakouský materiál," říká Tomáš, „byli jsme přesvědčeni, že stavba z vysušeného dřeva bude rychlá a dům stabilní. Složitější byla pouze příprava, protože původně jsme si dům nechali projektovat od jiné firmy, projekt tedy bylo třeba přepracovat."

04 pohled na terasu poloroubenky
Poloroubenka na vysněném pozemku u Lipna

„Pozemek jsme koupili od obce, byla to spíše náhoda - obec nám tuto parcelu nabídla", pokračuje Tomáš, „a protože se nám místo na první pohled líbilo, koupili jsme ji. Chtěli jsme nějaké místo blízko Lipna, ale ne v turistickém centru přímo u jezera, ale spíše někde na okraji. Tohle údolí nás nadchlo i tím, že na rozdíl od Lipna, kde hodně fouká a je tam chladněji, je v závětří a současně je zde o tři nebo čtyři stupně tepleji, než u vody."

Stavět začali na podzim 2015. V létě toho roku byla dokončena základová deska, prvního října začala firma stavět hrubou stavbu a v únoru 2016, když byly hotové podlahy, už tam natěšeně spali ve spacácích i s dětmi, pro něž to bylo velké dobrodružství. V květnu sice ještě nebyla stavba dokončena do všech detailů, avšak byla již obyvatelná, takže rodina začala dům využívat, kdykoli to bylo možné. „My jsme samozřejmě chtěli dřevěný dům", vysvětluje Tomáš, „ve dřevě se krásně spí i bydlí, dům pěkně voní, navíc jsme v příjemném místě, kde je zatím absolutní klid. V malé osadě je trvale osídlených jen několik chalup, takže se zde velmi dobře relaxuje. I když k odpočinku bylo zatím jen málo příležitostí." „Ano, loni byly zdejší pobyty spíše pracovní", přidává se Michaela, „protože jsme dodělávali, co bylo potřeba."

03 terasa
Vertikální poloroubenka

Konstrukčně jde o poloroubenku, ovšem ne klasickou se spodní zděnou a horní dřevěnou částí. Severní stěna a spodní příčka, oddělující obě poloviny domu, jsou zděné. Všechny ostatní obvodové stěny jsou roubené a příčky tvoří sendvičové konstrukce. „Od začátku jsme plánovali, že to bude dvojdomek, který budeme využívat jako víkendové bydlení a případně pronajímat. Později by se mohl změnit v naše trvalé bydlení. Původně jsme nechtěli podkroví, ale protože zdejší oblast spadá do chráněné zóny, museli jsme dodržet sklon střechy, kromě toho by vycházel dům velmi neekonomicky kvůli velké nevyužité půdě. Takže jsme se rozhodli pro obytné podkroví a aby byl prostor co nejvíce otevřený a vzdušný, zvolili jsme nadkrokevní izolaci.

06 interiér poloroubenky
Ekonomický a hospodárný

Podloží je skalnaté, a tedy stabilní. Přivedena je sem pouze elektřina, vodu mají majitelé z vlastní studny - vrt je hluboký 37 metrů, naštěstí vydatný a kvalitní. Voda se střechy je svedena do vsakovací jímky. Vytápění je zajištěno tepelným čerpadlem systém vzduch/voda, přičemž dům je rozdělen na dva samostatné topné okruhy. „V přízemí máme naistalováno podlahové topení, v podkroví jsou radiátory. V zimě jsme radiátory zapínali spíše z důvodu cirkulace vzduchu, protože když začne topit podlahové topení, stoupá teplý vzduch vzhůru a tlačí dolů chladný vzduch shora. A protože prostor je zde velmi otevřený, docházelo k nežádoucí cirkulaci. Než se dům prohřeje, je nezbytné tedy topit i v podkroví. Ale celkově jsme zatím příliš topit nemuseli." Protože je dům situovaný k jihu, přispívají k tepelnému komfortu i hliníková okna s izolačním dvojsklem, která propouštějí do domu teplo ve slunečných dnech i v zimě.

08 prosklený interiér poloroubenky
Co bychom udělali jinak...

Příště už bychom nekombinovali zdivo s dřevem. Přinášelo to určité konstrukční problémy, které bylo nutné řešit, současně se tím i prodražila stavba, protože všechny obklady se musely dělat truhlářsky na míru. Ale kdyby byl dům celý dřevěný, bylo by možná dřeva již příliš... Také nám tu trochu chybí kachlová kamna, ale protože chceme dům pronajímat a ne každý v nich umí dobře topit, zatím jsme je nepořizovali.

Který kout naší poloroubenky máme nejraději?

Nejvíce asi oceňujeme terasu, která vede okolo celého domu. Když fouká nebo je velké horko, máme kam se schovat a můžeme přitom zůstat venku. V domě, kde trvale bydlíme, máme naopak terasu do tvaru písmene „L" a na jih, před sluníčkem tak nikam neutečeme. Proto jsme při návrhu tohoto domu terasu dobře promysleli. O zastřešení jsme zatím neuvažovali. Díky ní jsme od března víceméně stále venku - když alespoň trochu svítí sluníčko, lze na ní pobývat, i když je ještě okolo sníh. Navíc tmavá stěna více akumuluje teplo, takže je u ní příjemně. A dále nám vyhovuje bezbariérový sprchový kout, není tam žádný schod ani plastová vanička, je velmi prostorný, a skleněné stěny dodávají koupelně vzdušnost...

Další fotografie a půdorysy domu (včetně technických parametrů) najdete v anketě Dřevostavba roku.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop