Časopis sruby&roubenky 4/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Za srubem až do Rakouska, po cestě k romantickému bydlení (foto videospot)

Za srubem až do Rakouska, po cestě k romantickému bydlení (foto videospot)

Dana D. Daňková | Úterý, 17. říjen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Tenhle dům byl hned zpočátku samé překvapení. Pár kroků od silnice se v moderní zástavbě náhle ukázalo roubené průčelí, ale stačilo se trochu pootočit a ocitli jsme se na zahradě a ve zcela jiném světě, plném indiánských symbolů a dřevěných (nejen indiánských) plastik.

Ač zahrada zdařile budí dojem bujného porostu, nelze v ní zabloudit. Je totiž plná tábornických indiánských symbolů. „Jdi kolem totemu, tyče a stožáru s vlajkou a za kanoí už je to jen krok," zní mi v hlavě podvědomě. A opravdu, prostorná krytá terasa srubu jakoby se prolínala s okolní zelení. A ani zde nechybí dřevěné sochy. Kanoe je vzpomínkou na dobu, kdy jeli před lety s manželkou Hilde vodu, a tyč je tělocvičné náčiní – Mike byl totiž juniorským mistrem ve skoku o tyči – tehdy ještě Československé republiky. Ovšem sportuje dodnes a úspěšně – v letošním roce se stal v Horním Rakousku v Masters třikrát krajským mistrem v plavání. Drsný zálesák musí být v kondici. Jsme přece v horách, i když je to jen Šumava.


Majitel má podle svých slov rád „indiánské věci" a rád pracuje se dřevem. Všechny sochy jsou jeho dílem.


Fotografie srubu si prohlédněte ve foto videospotu

Se sruby se Mike poprvé setkal při svém pobytu v Kanadě

Tehdy ho ale ještě nenapadlo, že by si někdy takový dům pořídil. Po návratu do Evropy našel v časopise o bydlení sruby opět. Byla to však stále spíše taková nesmělá platonická láska. Ale i podvědomá přání se mohou splnit, a tak se též v tomto případě sled událostí začal odvíjet právě směrem ke stavbě srubu. Možnost pořídit si takové bydlení začala dostávat přesnější obrysy v době, kdy na srubové stavby narazili znovu s manželkou Hilde tentokrát již v českém časopisu. Současně se objevila i parcela. „Na mírně svažitý pozemek v této vesnici nás upozornila manželčina sestra, která zde bydlí," vypráví Mike. „Byl i cenově přijatelný a výhodně se jevila také jeho poloha – k českým hranicím je to jen deset kilometrů a já v létě občas jezdím do Nové Pece. Rozhodli jsme se tedy, že pozemek koupíme. To bylo v roce 2012. Postupně jsme kontaktovali několik firem včetně té, která dům nakonec postavila."

04 veranda srubu
Stavba srubu podle finančního plánu

Stavět se začalo na jaře 2014, smrkové dřevo bylo vytěženo v zimě na Slovensku. Majitelé si přáli klády o minimálním průměru 35 cm a také přesahy v křížení tvarované do oblouku. „Stavba domu byla pro nás zážitek," vzpomíná Mike. „Řemeslníci spali v Nové Peci, přijeli v osm hodin ráno a pracovali do večera do osmi. Bylo to neuvěřitelné, u nás se také hodně pracuje, ale oni opravdu makali. Přijeli auty, sami si připravovali jídlo, od nás víceméně nic nepotřebovali. Dům byl hotový za čtyři dny."

Dům z masivního dřeva do okolní zástavby moderních vil nenásilně zapadl především díky zahradě, která budí dojem divoké přírody. Dnes již travou porostlé valy a náspy, vytvořené z balvanů získaných při hloubení sklepa, dodávají pozemku na plasticitě. Spolu s různorodými vysazenými i náletovými dřevinami tvoří krásné prostředí, ladící se srubem, a současně poskytují intimitu jeho obyvatelům. „Zahradu jsme budovali dřív než byl hotový dům. Tady byla jen pláň, nerostlo tu nic, jen tráva. Nejdříve jsme vybudovali základy se sklepem, pak jsme pracovali na zahradě a teprve poté jsme stavěli dům. Protože stavba takového domu je finančně náročná, měli jsme plán a postupovali jsme po etapách – koupě pozemku, základy a úprava zahrady, stavba domu...


Otázky pro majitele
Co byste změnili?
Původně jsme chtěli větší terasu, ale nakonec jsme ji zmenšili, my jsme vlastně zmenšili celý dům, a to především kvůli vysokým pořizovacím nákladům. Protože je to vlastně víkendový dům, nechtěli jsme prosklené stěny nebo velká okna, spíše klasické řešení. Přemýšleli jsme také o otevření obýváku do krovu a o galerii, ale zvýšily by se náklady na vytápění, a tak jsme se raději rozhodli pro uzavřené přízemí. Kdybych měl znovu možnost volby, asi bych nestavěl patrový dům, ale o něco delší bungalov.

Jaké pocity máte spojené se svým domem?
První je asi vůně dřeva, pak že je to hezká stavba. Moje žena by ho udělala větší, podle já si myslím, že je veliký dost. Domeček jako klícka. Já tomu domu říkám romantická stodola. Zahrada není rovinatá, jsou tu pěkná zákoutí, živý plot jsem vysadil, abychom měli soukromí a nebylo sem vidět. Romantický víkendový dům, obklopený malým nevšedním lesíkem...

Dovedete si představit, že byste tu někdy žili?
Moje paní ano, já ne. Protože člověk, když je starý, potřebuje infrastrukturu. Já stále pracuji a jsem sportovně aktivní, v Linci mám zázemí pro tréninky, tady bych asi neměl motivaci, kdybych měl sportovat jen v přírodě sám od sebe. A problém by byl i s nákupy, lékařem...

Proč právě tato firma a proč česká firma?
Jedním z důvodů, kvůli kterým jsme nakonec vybrali tuto firmu, byla blízkost jejího sídla, důležitý pak byl také přístup majitele. Udělal si na nás čas a jeho jednání bylo velmi sympatické a důvěryhodné. Působil na nás příjemně lidsky a solidně. Co řekl, udělal, co nebylo, bylo rychle napraveno. A proč jsme vybrali českou firmu? Určující nebyly peníze, nezkoumali jsme cenu, ale vzdálenost. Nejbližší rakouská firma, která tehdy takové domy stavěla, byla velmi daleko, až za Salzburgem, z české strany je to sem o mnoho blíže.


Také pro tento srub můžete hlasovat v anketě Dřevostavba roku, kde najdete také technické parametry a půdorys.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop