Dřevostavba dotažená do posledního detailu

Dřevostavba dotažená do posledního detailu

Lucie Němcová | Středa, 13. říjen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Na začátku máte sen. Sen o domě. Koupíte pozemek a už se vám rýsuje vize nové stavby. S nadšením se vydáte za její realizací, ale v určitý moment zjistíte, že věci musí být jinak. Třeba kvůli místním regulativům. Přicházejí kompromisy a někdy i pochybnosti, zda to má cenu. I v tomto příběhu se z plánovaného přízemního domu stal nakonec patrový a z jižní terasy severní... Je tedy nakonec sen naplněn? Ptáme se majitelů.

Jsme přestěhovaní teprve dva týdny a zabydlujeme se, i když to tak na první pohled nevypadá. Již ve fázi návrhu nám náš projektant doporučil pro spolupráci designérské studio, které navrhlo interiér. Sdíleli jsme naše preference – lásku ke dřevu, přírodu a ekologii, barvy, které máme rádi...

A designérky nám připravily tři varianty návrhu. Finální podobu jsme měli navrženou a odsouhlasenou velmi brzy. V podstatě jsme věděli, jaké budou dlaždice v koupelně ještě dřív, než se koplo na pozemku. Pro spoustu našich přátel bylo překvapivé, jak je dům již při kolaudaci dotažený. Nastěhovali jsme se do stavby, kde je vše z 90 procent hotové.

Člověk míní, úřad mění


Naším přáním byl nízkoenergetický moderní dům, který kombinuje přírodní materiály. Jednoduchý moderní a střídmý styl. Úplně na začátku jsme chtěli dům přízemní se zahradou na jih.

Ovšem pak nám město začalo diktovat jeho vzhled i polohu. Chtěli, abychom dodrželi uliční čáru a aby byl objekt alespoň částečně patrový. S tím jsme vůbec nepočítali.

Jak to tak ale bývá, všechno má svoje plusy a mínusy. Nakonec vzniklo patro s prostornou galerií a teráska, která je během celého léta v příjemném stínu, zatímco zahrada je zalitá sluncem.

Drevoastavby.cz | Garážovés stání dřevostavby LUCERN

Garážové stání: Krytý prostor pro auta, ale také praktická dílna a úložný prostor jsou v této části domu. Vyložit náklad a přejít od auta domů suchou nohou zajištěno. Komfort, který je pro každodenní život k nezaplacení. Foto: Martin Cozl


"Rozpočet na dům byl splněn téměř do puntíku. Co však trošku nabobtnalo, byla cena interiérů. Mnohé věci stály víc, než jsme čekali."


Drevoastavby.cz | garáž drevoastavba LUCERN

Foto: Martin Cozl

Dřevostavba – s důvěrou


Dřevostavba pro nás byla celkem jasná, i když nás rodina zrazovala, protože tuto technologii nezná a nemá k ní důvěru. Tíhneme k přírodě, máme rádi dřevo a samozřejmě rychlost výstavby je také silný argument. Jsme spokojeni, že jsme se rozhodli právě takhle.

Původní architektonický návrh jsme vypracovávali s někým jiným, ale pak jsme objevili firmu, která nám velmi padla do noty, a rozhodli jsme se pro změnu. Ohromně se nám líbili po lidské stránce i v tom, jaké zkušenosti mají za sebou.

Že to není společnost, která musí postavit desítky domů, ale postaví jen nějaké množství, na které stačí, a udělá je kvalitně. Bylo to hodně o důvěře. Nikdy jsme žádný dům nestavěli. Na začátku jsme hodně chodili po výstavách, vybírali jsme si různé firmy, povídali si o technologiích a hodně jsme v tom plavali.

Někdo říká, že je dobrý pasivní dům, nízkoenergetický, někdo že difuzně uzavřený, někdo zase difuzně otevřený; spousta inovací a technologií. Nakonec máme konstrukci difuzně uzavřenou, prověřenou blower door testem.

Veškerá realizace byla na dodavateli, subdodavatelsky jsme si zajišťovali pouze truhláře, sanitu a schodiště. Ale zbytečně jsme se do procesu nevkládali, spíš jsme zajistili kontakty a celková koordinace byla již na firmě.

Bylo potřeba vždy navázat na jiné procesy a mít potřebnou připravenost pro danou věc, takže celková koordinace byla zásadní. Něco takového zajišťovat vedle vlastní práce a rodiny pro nás bylo nemyslitelné.

Drevoastavby.cz | drevoastavba LUCERN interier prizemi

Galerie: Obývací pokoj se díky řešení s galerií otevírá až po střechu. Útulná část v zóně kuchyně tak kontrastuje s tímto světlým a vzdušným prostorem. Jutové zábradlí schodiště je hezkým řešením v souladu s náladou celého objektu, které však při realizaci dalo trošku zabrat. Foto: Martin Cozl

Drevoastavby.cz | drevoastavba LUCERN interier obyvaci pokoj

Podlahová krytina: Vinylová podlaha lemuje i celou stěnu, podél které je vedeno schodiště. Majitelé rádi koukají na filmy, v obývacím prostoru proto nechybí elegantně schované výsuvné plátno a na protější straně pak projektor. Foto: Martin Cozl

Technologie a dřevostavba


Vodu pro vytápění i ostatní spotřebu ohřívá tepelné čerpadlo a kumuluje zásobník. Po domě je teplo rozvedeno pomocí teplovodního podlahového vytápění. Krb je převážně pro atmosféru, ale může posloužit jako doplňkový zdroj tepla. Jak se bude dům chovat v zimě, teprve uvidíme.

V souvislosti s čerpadlem nás překvapilo, že ohřívá užitkovou vodu v rámci vhodného poměru efektivity a ekologie pouze na teplotu 45 stupňů. Čistě z hlediska komfortu by nám někdy bylo příjemné mít vodu více horkou, a tak možná přibude topná spirála pro dohřev.

Drevoastavby.cz | drevoastavb LUCERN interier kuchyne

Podhled: Dřevěný podhled v kuchyni sice nebyl nejlevnější, ale je nádherný. Vytváří nezaměnitelnou atmosféru. Foto: Martin Cozl

Drevoastavby.cz | drevoastavba LUCERN interier kuchynska cast

Dřevo v interiéru: Díky hojnému použití dřeva uvnitř domu získáváme pocit, že se opravdu nacházíme v dřevostavbě. Kvalitní dýha je použita na nábytku kuchyně i obývacího pokoje, nechybí dřevěný podhled a dřevo dekor na vinylové podlaze. Foto: Martin Cozl

Dřevostavba zvenku i zevnitř - vyladěno s pečlivostí!


Interiér si moc užíváme. Bylo krásné se dívat, jak se návrh z vizualizací proměňuje v realitu. Měli jsme vlastního truhláře, který vyrobil celou kuchyni i obývák. Nábytek je z dýhy a už celý proces výběru byl úžasný. Mohli jsme si přímo vybrat strom, barvu dřeva i počet suků.

Dýha je z jednoho konkrétního stromu a její kresba všude elegantně navazuje. Je to zatím hodně čerstvé, ale bydlí se nám tu úžasně. Však na lepší se vždy dobře zvyká! Měli jsme sice pěkný byt, ale když chtěl člověk například jít ven s dětmi, musel připravit hromadu věcí pomalu na celý den.

Všechno sbalit, vzít kočár... Tady jen otevřeme dveře na zahradu a děti si mohou hrát venku, v bezpečném prostoru, kde o nich máme přehled. Zahrada je prostě tou největší hodnotou.

Drevoastavby.cz | drevoastavba LUCERN interier koupelna

Koupelna: V hlavní koupelně rodičů má své místo také sauna a náladové osvětlení, kterým je možné vytvářet různorodou atmosféru. Foto: Martin Cozl

Otázky pro realizátora dřevostavby


V čem byl tento projekt jiný?

Jednalo se o individuální návrh domu, který musel respektovat přísný regulativ a především uliční čáru, která nám přikazovala natočit dům na severní stranu. Proto jsme se při návrhu snažili dům co nejvíce prosklít do ulice (na jižní stranu).

Co se vám vybaví prvně při vzpomínce na tuto realizaci?

Vzpomínáme na perfektní klienty, se kterými stavba probíhala ve velmi přátelském duchu, a díky tomu vše šlo tak, jak jsme si přáli.

Přinesl tento dům nějaké výzvy, ať už z hlediska projektu nebo výstavby?

Museli jsme si poradit s velkým rozponem v obývacím pokoji, který je na dřevostavbu netradiční. Dokázali jsme to vyřešit bez příplatku pro klienta. Další výzvou byla koordinace s interiérovými designérkami a firmou, která nábytek realizovala. Málokdy se stane, že vše klapne, jak má, a tady se nám to podařilo. Díky tomu se mohla rodina s dvěma malými chlapečky včas nastěhovat.

Jaké detaily by nám neměly uniknout?

Finská sauna uvnitř koupelny, obrácená orientace domu na pozemek, která vypadá i tak báječně, otevřená galerie s netradičním zábradlím, kombinace tří druhů fasád – dřeva, cihly a omítky

Drevoastavby.cz | lukas cernik lucern stav
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.


"Papírování od stavebního povolení až po kolaudaci jsme si v rámci úspor dělali sami. Dnes po zkušenosti bychom však raději zaplatili za vypracování, protože to byla opravdu spousta energie."


Komentář redaktorky


Pouhých 14 dní po nastěhování? Majitel domu mi touto informací vyrazil dech. Jen málokdy vidím vnitřní prostor tak dotažený do detailu a ještě tak krátce po nastěhování. Dokonale propracovaný a sladěný interiér v souhře s celým konceptem domu pozvedá bydlení a energii stavby na jinou úroveň.

Vždy je otázkou našich priorit, čemu dáme větší pozornost a jaký bude výsledek. A tady je vidět, že interiér měl prioritu hodně vysoko. Krásné je také vnímat spokojenost stavebníků z celé spolupráce na projektu a realizaci s dodavatelem. Není jen o dobře odvedené práci, ale především o lidskosti, férovosti a přátelství.

Drevoastavby.cz | ing architekta Lucie Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

Technické parametry


  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 221 m2
  • Užitná plocha: 192 m2
  • Konstrukční systém: skeletová konstrukce
  • Skladba stěny: LUCERN eko plus
  • Teplo a větrání: tepelné čerpadlo voda-vzduch
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,136 W/m2K
  • Projekt a realizace: LUCERN stav s.r.o., www.lucern.cz

 

Drevoastavby.cz | drevoastavba LUCERN pudorys

DaS 5-2017

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop