Klidné bydlení si Rostislav s Vlastou užívají ve své masivní dřevostavbě s moderními prvky

Klidné bydlení si Rostislav s Vlastou užívají ve své masivní dřevostavbě s moderními prvky

Dana D. Daňková | Úterý, 27. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Cesta k vlastnímu bydlení nebývá pro většinu z nás snadná, a pokud jde o dům, platí to dvojnásob. Mísí se na ní obavy, zodpovědnost i těšení se na kus vlastní země a na nový domov. V době, kdy Rostislav a Vlasta začali přemýšlet o tom, že je čas přestěhovat se z bytu do domu, snili o dřevostavbě. Prozatím o moderní dřevostavbě – montované či s rámovou konstrukcí. Roubenka na pořadu dne nebyla.

A protože měli představu o tom, jak by měl dům vypadat, oslovili první firmu, na kterou natrefili. A současně hledali pozemek. „Hledání pozemku se nám příliš nedařilo," popisuje Rostislav, „buď na něm byla nějaká ekologická zátěž, vedení vysokého napětí, nebo, s klesající vzdáleností od krajského města, byla překážkou vyšší cena. Sem jsme se původně přijeli podívat na dřevostavbu, která se tu prodávala." Ta sice svého majitele mezitím našla, ale protože štěstí stálo v té době na jejich straně, ukázalo se, že jsou zde volné stavební parcely.


Moderní montovaná anebo masivní dřevostavba?

Ovšem stále byla ve hře moderní montovaná dřevostavba. Nakonec se všechny snahy v tomto směru ukázaly jako boj s větrnými mlýny. V procesu hledání, následných očekávání a nevyhnutelných zklamání si nakonec uvědomili, že chtějí dům, v němž je více cítit dřevo. Firmu WOOD-LIFE s.r.o., která masivní dřevostavbu postavila, našli na internetu.

„Její majitel začal z toho nejlepšího konce," vypráví Rostislav, „vzal nás na návštěvu rozestavěných i hotových domů, jeli jsme dokonce i na Slovensko. A tam se to zlomilo. Skicu domu s dispozicemi jsme upravili pod vlivem slovenské inspirace a mohly začít práce na studii. Tu jsme několikrát upravovali až k naší spokojenosti, po jejím vyladění jsme se vrhli na vypracování projektové dokumentace."

masivni-drevostavba-1

obr.: Na Slovensku našli Rostislav a Vlasta to, co hledali – masivní dřevěné domy s moderními prvky. A nechali se rádi ovlivnit – například prosklení štítů viděli právě tam. Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-garaz

obr.: Součástí domu měla být původně garáž, ale toto řešení nevyhovovalo bezpečnostním předpisům, stojí tedy samostatně. Rostislav přiznává, že měl být důslednější při jednáních se stavebním úřadem a garáž začlenit do hmoty domu, bylo by to praktičtější. Má v ní totiž i dílnu a přebíhat přes dvůr není vždy pohodlné. Foto: Martin Zeman


Projekt a povolení pro dřevostavbu... Všechno jde!

V projektu ke stavebnímu povolení bylo použito několik řešení, která chtěl Rostislav realizovat jinak, lépe. „Například v obvodové konstrukci srubových stěn bylo původně navrženo napojení dlouhých stěn v dělicích křížích," vysvětluje, „jenže jakákoli z těch vazeb znamená otvory, netěsnosti, možné problémy, izolace... Takových připomínek jsem měl více a vždy jsem se setkal s pochopením."

Ale každý vlak jednou dojede do stanice, a i zde nastala patová situace – kýžený konsenzus obě strany ne a ne najít, až náhle hrozilo ukončení spolupráce. „Požadoval jsem jiné uložení izolací do stěn," pokračuje Rostislav.

„Nakonec se k oboustranné spokojenosti našlo řešení, které dokonce vycházelo výpočtově lépe než původní varianta. Konstrukce domu byla pozměněna a firma se rozhodla, že mou drobnou inovaci bude používat i dále. Na oplátku jsme získali některé lepší materiály oproti projektové dokumentaci."

masivni-drevostavba-2


"V domě ze dřeva je třeba vše pečlivě dopředu rozmyslet. To není jako ve zděném objektu, kde lze přesunout či dodělat vypínač, zásuvku, světlo... V masivní dřevostavbě to nelze."


masivni-drevostavba-terasa

obr.: Rostislava a Vlastu kraj okouzlil. Šlo jim především o krásné panorama. Později přikoupili i pozemek před domem, aby výhled zůstal zachovaný. Foto: Martin Zeman

Co všechno se v projektu upravovalo


1. Tepelné mosty

Bylo fantastické, že majitel stavební firmy byl ochoten poslouchat. Takže v domě máme několik řešení, která nikdy předtím nedělal, až tady. V zásadě se dají shrnout do snahy o maximální eliminaci tepelných mostů.

2. Topení

V projektu bylo původně klasické ústřední vytápění, já jsem chtěl od počátku stavby podlahové. Přemýšlel jsem i o elektrických rohožích, ale nenašel jsem reference o životnosti po více než deseti či patnácti letech, rozhodl jsem se tedy nakonec pro vodní topení. A to i přesto, že se nedá rychle regulovat, a má větší setrvačnost. Dnes bych ale možná našel více odvahy a zvolil elektrické topení, které lze snadněji a pružněji řídit.

3. Odhlučnění stropu

Kročejový hluk v dřevostavbě při volbě pohledového stropu nelze zcela odfiltrovat, ale prostorový hluk se podařilo s osloveným odborníkem eliminovat: položili jsme na sebe devět vrstev různých materiálů – při odhlučnění hraje roli jednak vrstvení, a dále je třeba střídat vždy materiály s co nejrozdílnější objemovou hmotností – například dřevitou vatu, těžkou dřevotřískovou desku, kročejovou izolaci a podobně.

masivni-drevostavba-obyvaci-pokoj

obr.: Přiznané konstrukční prvky krovu dodávají prostoru na dynamice. Kamenný přímotopný panel působí dekorativně a současně vytápí prostor v případě, že více mrzne, nebo když fouká silný vítr. Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-podkrovi


"Spokojenost je špatná lidská vlastnost. Nespokojenost je motor změny..."


masivni-drevostavba-krb

obr.: K domům tohoto typu posezení u praskajícího ohně prostě patří. Ovšem krbová vložka musí mít co nejmenší výkon. Tato má minimální výkon 2 kW. Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-sedacka

obr.: Krásný výhled do kraje skýtá i posezení v obývacím pokoji v přízemí. Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-kuchyn

obr.: Kuchyně s jídelnou jsou sladěny v příjemné tmavě červené, která dodává interiéru dřevostavby klidný a elegantní výraz. Foto: Martin Zeman

Komentář majitelů


Co bychom udělali jinak

 • Vlasta: Manžel by stále něco zdokonaloval, ale mně se tu bydlí dobře.
 • Rostislav: Uměli bychom si představit obvodovou stěnu z lepených profilů, zde jsou z nich pouze stropní trámy, sloupky a konstrukce střechy – vaznice a krovy.
 • Rostislav a Vlasta: Dům měl mít výrazně větší přesah střechy z jižní strany, měl být alespoň o metr delší. Příště bych také zvolil kompletní dodávku od jedné firmy – stavbu i instalace. Zde jsem si elektrorozvody a instalatérské práce zajišťoval sám, ale i když to byli prověření řemeslníci, neprobíhalo vše hladce.

Jak se nám bydlí

 • Vlasta: Já jsem z města a na venkov jsem příliš nechtěla, ale když jsme přijeli sem, hned se mi tu líbilo a cítila jsem se tu jako doma.
 • Rostislav: Mně tu bylo velmi dobře, ale připadal jsem si jako v zimě na horách – líbí se vám tam, ale jednou to skončí a budete se muset vrátit do reality. Byl jsem tu permanentně na dovolené, nebydlel jsem tu. Od začátku, od prvního dne, kdy jsme tu měli zatím jen louku a já ji jezdil zpočátku jen sekat, mi tu bylo dobře. Když jsem si večer unavený sedl na mez a společnost mi dělaly srnky, byla to krása... A srnky a zajíci nám sem chodí dodnes.

Spokojenost s firmou

S dodavatelem byla úžasná spolupráce a dodnes máme příjemné vztahy. Má zkušenosti, velmi dobrý přístup k zákazníkovi a je fér. A raději udělá něco proto, abychom byli spokojeni, i když on z toho v danou chvíli nemá třeba žádný zisk. Kdybychom stavěli znovu, obrátili bychom se znovu na něj.

Které místo máme v domě nejraději?

 • Vlasta: Já mám ráda všechna místa v domě, nedokážu říci, které je nejhezčí. Ať přijdu kamkoli, snad vyjma technické místnosti a garáže, každé místo v domě má pro mě své kouzlo.
 • Rostislav: Viděla jste divadelní představení Caveman? Tak já mám tu garáž. Muž postaví dům pro manželku. Té patří ložnice, obývák, kuchyně, koupelna, technickou místnost máme napůl, protože slouží i jako ukládací místnost pro zásoby... Ještě že je tu ta garáž.

masivni-drevostavba-schodiste

obr.: Spojení dřeva a umělého kamene působí až symbioticky. Kámen, ať přírodní, či umělý, má však v dřevostavbě kromě dekorativní funkce také neméně důležitou roli akumulačního materiálu. Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-loznice

obr.: Ložnice spojuje dokonalost dřeva jako stavebního materiálu s možnostmi jeho zpracování - přiznaný krov v kontrastu se subtilností dveří a elegancí postele s nočními stolky tvoří příjemný celek... Foto: Martin Zeman

masivni-drevostavba-vyhled

obr.: Na balkónu je příjemné posezení, bohužel více než dva lidé se tam nevejdou... Pokud by měl Rostislav druhou možnost volby, byla by místo něj terasa. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Zastavěná plocha: 110 m2
 • Užitná plocha: 225 m2
 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Konstrukční systém: srubová konstrukce z masivních sušených hranolů s dřevěnou izolací a obkladem
 • Ošetření stěn: interiér – transparentní vodou ředitelný lak, exteriér – olejová lazura
 • Teplo: elektrokotel k ohřevu otopné vody, elektrický ohřívač k ohřevu užitkové vody, krbová kamna, v podkroví kamenné přímotopné desky
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,18 W/m2K
 • Projekt a realizace: WOOD-LIFE s.r.o., www.woodlife.cz

masivni-drevostavba-pudorys


mail-ico-poptavka

Chtěli byste bydlet v podobně moderním srubu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost WOOD-LIFE CZ je dodavatelem atypických roubených a srubových staveb, dřevěných rodinných domů a chat. Stavby realizuje především podle individuálních představ a požadavků klienta. Preferuje dodávku staveb komplet na klíč. Filozofií firmy je poskytnout zákazníkům osobní servis.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

SaR 1-2018
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop