Časopis sruby&roubenky 1/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Na návštěvě ve srubu, kde dávají dobrou noc srnky i zajíci

Na návštěvě ve srubu, kde dávají dobrou noc srnky i zajíci

Dana D. Daňková | Úterý, 16. leden 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Cesta k vlastnímu bydlení nebývá pro většinu z nás snadná, a pokud jde o dům, platí to dvojnásob. Mísí se na ní obavy, zodpovědnost i těšení se na kus vlastní země a na nový domov. V době, kdy Rostislav a Vlasta začali přemýšlet o tom, že je čas přestěhovat se z bytu do domu, snili o dřevostavbě. Prozatím o moderní dřevostavbě – montované či s rámovou konstrukcí. Roubenka na pořadu dne nebyla.

A protože měli představu o tom, jak by měl dům vypadat, oslovili první firmu, na kterou natrefili. A současně hledali pozemek. „Hledání pozemku se nám příliš nedařilo," popisuje Rostislav, „buď na něm byla nějaká ekologická zátěž, vedení vysokého napětí, nebo, s klesající vzdáleností od krajského města, byla překážkou vyšší cena. Sem jsme se původně přijeli podívat na dřevostavbu, která se tu prodávala." Ta sice svého majitele mezitím našla, ale protože štěstí stálo v té době na jejich straně, ukázalo se, že jsou zde volné stavební parcely.

 DSC7898 drevostavba roubenka
Moderní montovaná anebo masivní dřevostavba?

Ovšem stále byla ve hře moderní montovaná dřevostavba. Nakonec se všechny snahy v tomto směru ukázaly jako boj s větrnými mlýny. V procesu hledání, následných očekávání a nevyhnutelných zklamání si nakonec uvědomili, že chtějí dům, v němž je více cítit dřevo. Firmu, která masivní dřevostavbu postavila, našli na internetu. „Její majitel začal z toho nejlepšího konce," vypráví Rostislav, „vzal nás na návštěvu rozestavěných i hotových domů, jeli jsme dokonce i na Slovensko. A tam se to zlomilo. Skicu domu s dispozicemi jsme upravili pod vlivem slovenské inspirace a mohly začít práce na studii. Tu jsme několikrát upravovali až k naší spokojenosti, po jejím vyladění jsme se vrhli na vypracování projektové dokumentace."

 DSC7950-HDR drevostavba roubenka
Projekt a povolení pro dřevostavbu... Všechno jde!

V projektu ke stavebnímu povolení bylo použito několik řešení, která chtěl Rostislav realizovat jinak, lépe. „Například v obvodové konstrukci srubových stěn bylo původně navrženo napojení dlouhých stěn v dělicích křížích," vysvětluje, „jenže jakákoli z těch vazeb znamená otvory, netěsnosti, možné problémy, izolace... Takových připomínek jsem měl více a vždy jsem se setkal s pochopením."

 DSC8063-HDR drevostavba roubenka

Ale každý vlak jednou dojede do stanice, a i zde nastala patová situace – kýžený konsenzus obě strany ne a ne najít, až náhle hrozilo ukončení spolupráce. „Požadoval jsem jiné uložení izolací do stěn," pokračuje Rostislav. „Nakonec se k oboustranné spokojenosti našlo řešení, které dokonce vycházelo výpočtově lépe než původní varianta. Konstrukce domu byla pozměněna a firma se rozhodla, že mou drobnou inovaci bude používat i dále. Na oplátku jsme získali některé lepší materiály oproti projektové dokumentaci."

V domě ze dřeva je třeba vše pečlivě dopředu rozmyslet. To není jako ve zděném objektu, kde lze přesunout či dodělat vypínač, zásuvku, světlo... V masivní dřevostavbě to nelze.


Co bychom udělali jinak
Vlasta: Manžel by stále něco zdokonaloval, ale mně se tu bydlí dobře.
Rostislav: Uměli bychom si představit obvodovou stěnu z lepených profilů, zde jsou z nich pouze stropní trámy, sloupky a konstrukce střechy – vaznice a krovy.
Druhá věc – dům měl mít výrazně větší přesah střechy z jižní strany, měl být alespoň o metr delší. Příště bych také zvolil kompletní dodávku od jedné firmy – stavbu i instalace. Zde jsem si elektrorozvody a instalatérské práce zajišťoval sám, ale i když to byli prověření řemeslníci, neprobíhalo vše hladce.

Jak se nám bydlí
Vlasta: Já jsem z města a na venkov jsem příliš nechtěla, ale když jsme přijeli sem, hned se mi tu líbilo a cítila jsem se tu jako doma.
Rostislav: Mně tu bylo velmi dobře, ale připadal jsem si jako v zimě na horách – líbí se vám tam, ale jednou to skončí a budete se muset vrátit do reality. Byl jsem tu permanentně na dovolené, nebydlel jsem tu. Od začátku, od prvního dne, kdy jsme tu měli zatím jen louku a já ji jezdil zpočátku jen sekat, mi tu bylo dobře. Když jsem si večer unavený sedl na mez a společnost mi dělaly srnky, byla to krása... A srnky a zajíci nám sem chodí dodnes.

Spokojenost s firmou
S dodavatelem byla úžasná spolupráce a dodnes máme příjemné vztahy. Má zkušenosti, velmi dobrý přístup k zákazníkovi a je fér. A raději udělá něco proto, abychom byli spokojeni, i když on z toho v danou chvíli nemá třeba žádný zisk. Kdybychom stavěli znovu, obrátili bychom se znovu na něj.

Které místo máme v domě nejraději?
Vlasta: Já mám ráda všechna místa v domě, nedokážu říci, které je nejhezčí. Ať přijdu kamkoli, snad vyjma technické místnosti a garáže, každé místo v domě má pro mě své kouzlo.
Rostislav: Viděla jste divadelní představení Caveman? Tak já mám tu garáž. Muž postaví dům pro manželku. Té patří ložnice, obývák, kuchyně, koupelna, technickou místnost máme napůl, protože slouží i jako ukládací místnost pro zásoby... Ještě že je tu ta garáž.


Tato roubenka byla zařazena do soutěže o titul Dřevostavba roku.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop