V dřevostavbě jako v Ráji

V dřevostavbě jako v Ráji

Redakce | Středa, 14. březen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Nejlepší životní rozhodnutí většinou nevznikají přes noc, ale dozrávají postupně a dlouho, stejně jako třeba dobré víno. Sympatická pětičlenná rodina, kterou jsme v čerstvě zasněžené dřevostavbě navštívili, si dala na výběru svého nového domova v každém směru záležet.

K rozhodnutí postavit si rodinný dům jsme dospívali postupně. Mě k němu inspirovaly především každodenní procházky s tehdy ještě malou dcerou křížem krážem „zelení" mezi sídlištními bloky. Jednoho dne ale můj pohár trpělivosti přetekl a já věděla, že zkrátka potřebujeme zahradu, byť jen s malým domkem. Manžel se mnou souhlasil, a tak jsme si začali všímat volných pozemků v okolí. Nouze o parcely v satelitních zástavbách nebyla, my jsme ale toužili po něčem přirozenějším.

Nesmírně mě zaujala představa bydlení v nedalekém Ráji – nebyla by to dokonalá adresa pro naši rodinu? Čtyřpokojový byt byl i přes nedostatek soukromí a okolní přírody pohodlný, a tak jsme nikam nepospíchali. Zatím jsme sem chodili na procházky, zdravili starousedlíky a trpělivě vyčkávali, jestli se některá z těch „rajských" parcel neuvolní. A to se také stalo.

 DSC8166_drevostavba_rymarov


Článek byl zveřejněn ve starším vydání časopisu DŘEVO&stavby. Aktuální Redakční návštěvy, inspiraci a možnost soutěžit a vyhrát hodnotné ceny, nabízíme v rámci soutěže Dřevostavba roku. V prvním kole letošního ročníku soutěží hned pět moderních domů.


Zděný dům anebo dřevostavbu?

Protože v obci nevznikaly žádné nové lokality, nabídka pozemků se zužovala pouze na rodinné domy ve starší zástavbě. To mělo své výhody i nevýhody. Ačkoliv nás na tomto místě nejvíce zaujala zahrada se vzrostlými stromy, museli jsme ji koupit společně s polovinou přilehlého dvojdomku. Byli jsme tak fixováni na představu zahrady, že jsme do té doby vlastně nijak detailně neřešili, jak by měl dům vypadat. A tak se naše první myšlenky logicky ubíraly k rekonstrukci stávajícího zděného objektu. Jenže ten se ukázal být příliš malý a obtížně rekonstruovatelný. Jako daleko lepší řešení se jevilo ponechat ho pouze jako zázemí pro stavbu a realizovat zde dům nový, který by navíc splňoval i parametry nízkoenergetické výstavby.

 DSC8194_drevostavba_rymarov
5 let na cestě k dřevostavbě

K dřevostavbě jsme se ale dopracovávali skoro pět let. Začali jsme vlastně tradičním zděným domkem se sedlovou střechou a skončili u moderní dřevostavby se střechou pultovou. Manžel pečlivě studoval nejrůznější technologie, pročítal odborné časopisy, vstřebával rady a zkušenosti ze svého okolí a pomalu docházel k závěru, že stavět přesně lze v našich podmínkách snad jen dřeva. Jako vystudovaný strojař se nedokázal smířit s tím, že by dům někdo stavěl stylem „to se dorovná, tady se to dohodí, tohle se skryje...". Žádné známé zedníky, na které bychom se mohli v tomto směru stoprocentně spolehnout, jsme neměli a z energetických nároků jsme slevovat nechtěli. Dřevostavba se tak jevila jako nejlepší možné řešení.

půdorys
Typový projekt dřevostavby – na míru

Dodavatele i dům samotný jsme hledali pomocí časopisů o bydlení. Naší podmínkou bylo, aby firma stavbu realizovala kompletně na klíč. Dodavatel, kterého jsme nakonec vybrali, měl velké množství vzorových domů, a tak jsme se mohli o kvalitě jeho realizací přesvědčit na vlastní oči. Dům Kubis od společnosti RD Rýmařov nás ihned zaujal a navíc nabízel hned několik variant vnitřního uspořádání. Na interiér jsme velké nároky neměli, jediné, co jsme požadovali, byla orientace všech tří dětských pokojů na jih a maximální prosvětlení. Chtěli jsme, aby vyrůstaly v co nejpříjemnějším prostředí. Tento specifický požadavek dům nesplňoval, a tak bylo třeba jej o dva moduly prodloužit. Po této úpravě navíc dům perfektně „sednul" na náš pozemek.

 DSC8189_drevostavba_interier
Dřevostavba za 18 dní

Ačkoliv byla celá dřevostavba postavena na klíč, se základovou deskou jsme si museli poradit sami. Firma nám ale naštěstí doporučila šikovné řemeslníky. Hrubou stavbou jsme uštědřili sousedům pěkný šok. Jedna sousedka, která se k večeru vracela z oslavy a ráno tudy procházela okolo holé základové desky, kvůli nám dokonce málem zabloudila. Protože se z továrny dovážely hotové prefabrikované stěny s osazenými okny a přípravou pro veškeré rozvody, montáž základní kostry trvala za pomoci jeřábu jen pár hodin. Dům, ve kterém už bylo nutné provést jen dokončovací práce a vybavit interiér, byl připraven za neuvěřitelných osmnáct dní. Sami jsme z toho byli trochu v šoku.

Připravila Tereza Doležalová


Technické parametry:

Zastavěná plocha: 97 m²
Podlahová plocha: 163 m²
Spodní stavba: základová deska bez podsklepení
Stavební systém: prefabrikovaná montovaná dřevostavba (systém plošné prefabrikace)
Vytápění: teplovzdušné s rekuperací tepla, solární panely
Další vybavení: centrální vysavač, sluneční clony
Skladba stěny: nosný dřevěný rám 120 mm, oboustranně uzavřený dřevotřískovou deskou 13 mm, uvnitř plně izolovaný; na interiérové straně parozábrana a sádrokarton 12,5 mm; exteriér – celoplošně lepený polystyren 60 mm krytý stěrkou vyztuženou armovací síťovinou, penetrace a škrábaná omítkovina
Celková tloušťka: 225 mm

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop