Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis sruby&roubenky 2/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 59 Kč
Objednat časopis
Tisk
Celoroční prázdniny ve srubu

Celoroční prázdniny ve srubu

Dana D. Daňková | Pondělí, 11. červen 2018 |

Postavit si dům na louce s výhledem do kraje, daleko od rušných silnic, ale v dosažitelné vzdálenosti od civilizace, to je pro mnohé sen, pro majitele dřevostaveb často splněný. Jiří viděl poprvé srub v časopise asi před dvaceti lety. Byla to láska na první pohled a už tehdy se rozhodl, že si takový dům také postaví. Cesta k němu byla dlouhá, ale na konci stál skutečný srub. Byl první, ale rozhodně ne poslední.

Jiří sice vystudoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech, ale od dětství ho zajímalo dřevo, a to jak z hlediska materiálu, tak konstrukčního systému, a to nakonec vyhrálo. Nestal se rybářem, ale srubařem. Sruby se naučil stavět v Severní Americe. Pak se vrátil domů, doplnil si tesařský výuční list a založil firmu. A postavil zmíněný první srub – nejdříve pro sebe a svou rodinu.

 DSC5793
Srub z klád

„Tenhle srub je z klád o středovém průměru asi 30 cm, dnes děláme sruby z klád ještě o něco širších – o průměru 36 až 37 cm, snížili jsme také stropy, původně měly výšku 2,90 m, což je zbytečné, nyní děláme 2,70 až 2,75 cm v závislosti na průměru klád. Z klád o menším průměru nestavím – je to pracnější, ale především stavba nevypadá tak dobře, ovšem dřevo se lépe shání..."

 DSC5821
Srub na dobré adrese

„Pocházím z vesnice," vysvětluje Jiří, „manželka vyrostla v okresním městě Třebíč, bydlela v paneláku a po určitou dobu by byla bývala spokojenější ve městě, stěhovali jsme se z přechodného bydliště v Brně... Dnes už se jí více líbí tady. A pro děti je tu určitě lepší prostředí a také bezpečnější, jsou pořád jako na prázdninách... Při dnešním shonu je třeba se čas od času zastavit a podívat se, co takové místo k životu člověku a rodině dává..."

 DSC5841

Srub je patrový, v přízemí je obytný prostor – kuchyně, jídelna, obývací pokoj, v němž tráví rodina společný čas. V přízemí je kromě zádveří ještě koupelna.


Klády pro stavbu srubu se neseřezávají, nedochází proto k přerušení vláken a dřevo se nekroutí.


Faktickým rozšířením obytné plochy je zde velká terasa, přístupná z obýváku. Středem domu vede do patra dvouramenné schodiště s využitelným prostorem pod schody. V patře je koupelna, ložnice, dětský pokoj, šatna a komora. Další úložný prostor pro sezónní věci je na půdě.

srubova drevostavba_501

„Chodba nahoře je možná o trochu větší, než bylo nezbytné, kdybychom ji zmenšili a integrovali naši šatnu do ložnice, pokoje by mohly být větší, stačilo by jen trochu upravit dispozice. Tady už nic nezměním, ale do dalších domů už byly tyto úpravy zapracovány. V patře je ještě má pracovna, kde pobývají často i děti, protože se jim líbí ‚malůvky' na papírech," dodává s úsměvem Jiří.

Teplo od krbu ve srubu musí být

„Krb jsme chtěli kamenný, kámen jsem tedy nasbíral, ale krb jsem si nechal postavit. Chtěl jsem, aby vypadal lehce nedbale, aby kameny působily jako na sucho vyskládané. Samotný komín je stavebnice z keramických tvarovek. K vytápění slouží konvektory a radiátory. Podlahové topení nemáme a ani bych ho nechtěl. Stejně tak neuznávám termostaty, které v domě hlídají nastavenou konstantní teplotu. Člověk je přece živočich a tak jako kolísá teplota venku, mění se i v domě, ale to není diskomfort, je to přirozené. Ovšem dnes bych se rozmýšlel mezi krbem a kachlovými kamny, která mají setrvačnost při vyhřívání prostoru. Dobře by tu také fungovala klasická krbová kamna, která rychle vyhřejí dům a mají nízkou spotřebu dřeva. Případně by bylo možné rozvést horký vzduch z kamen po domě."


Hlasujte pro tento srub v soutěži Dřevostavba roku! Zde najdete také více fotografií a půdorys domu.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Není největší, nejdražší nebo nepřehlédnutelný. Ale je prostě jejich, Lídy a Jiřího. Přesně takový, jaký jej oni potřebují a jaký si jej přáli. S oblíbenými pěveckými idoly…

 • Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Elegantní dřevostavba chráněná odolným pláštěm proti větru, měla v době svého vzniku úsměvné přezdívky jako „kurník" nebo „jezevčík". To pro její podlouhlý tvar. K smíchu…

 • Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Energetická úspora, přírodní materiál, rychlost a čistota suché výstavby – to byly důležité body na seznamu výhod dřevostavby, která se dobře sžije s okolím. Rozhodujícím však…

 • Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Krásné místo, téměř nedotčená příroda chráněné krajinné oblasti. O stavbě srubu zde majitelé tradiční, ale komfortně vybavené roubenky ani neuvažovali, protože do Jeseníků se…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner