Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 4/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
Objednat časopis
Tisk
Montovaná dřevostavba na nejlepší léta

Montovaná dřevostavba na nejlepší léta

Lucie Němcová | Pátek, 10. srpen 2018 |

Útulná usedlost v krkonošské náruči na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z moderních materiálů. Vypadá stále jako nový, ale slouží již sedm let. Zažívá svoji první životní etapu, teprve v té další totiž bude stálým příbytkem svým majitelům.

Než nastane správný čas, kdy si majitelé budou chtít užívat klidu, horského vzduchu a sklízet plody svého života, je dům zatím pronajímán.

Území, kde stojí, již spadá pod správu Krkonošského národního parku, jelikož je v blízkosti chráněné oblasti, proto byly místní regulativy poměrně přísné. Počet podlaží, tvar střechy a typ krytiny, stejně jako dřevěné obložení, musely naplnit nekompromisní parametry, aby vzhled zdejší lokality zůstal nenarušen. Pro území v těsném okolí domu byl vytvořen urbanistický projekt, na nějž je vydáno územní rozhodnutí. Tento projekt člení jednotlivé parcely, stanovuje umístění staveb i další parametry. Řešení dané oblasti tak má logiku jako celek, i když domy vznikají po jednom a postupně. Projekt této dřevostavby je součástí širšího řešení.

Místo setkávání

Velká kuchyně a jídelní stůl mají pojmout velkou rodinu. Mnoho navíc není třeba, proto ohnisko společného setkávání zaujímá větší podlažní plochu než samotný obývací pokoj. Dispoziční jednoduchost vládne celému domu. Není třeba složitostí. Obytnou přízemní část s obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou, ložnicí a zázemím doplňují v horním patře dva prostorné pokoje se samostatnými koupelnami. Ideální nejen pro režim pronájmu, ale také pro rodinné návštěvy, kdy má každý svoje soukromí.

Haas-Fertigbau-LE-HARMONY-2-2010-interier1

Voda a oheň

Jaké by to bylo bydlení v horách bez skutečného ohně v kamnech. Když ovšem nezažehnou, neznamená to, že bude zima. O teplo se stará ještě teplovodní podlahové topení, které lze zapnout i na dálku. Když tedy majitelé vědí, že dorazí, a chtějí přijít do vyhřátého domova, stačí si topení zapnout zhruba čtyři hodiny předem. Energetická nenáročnost je v souladu s ideou rozumného bydlení bez horentních nákladů na provoz. Ztráty jsou zhruba pět kilowatt, takže postačuje elektrický kotel o výkonu šest kilowatt.

Haas-Fertigbau-LE-HARMONY-2-2010-interier2

Z papíru do reality

První den výstavby v období blížící se zimy vzniklo na základové desce první patro, druhý den další a třetí den byla stavba uzavřena a mohly pokračovat dokončovací práce jednotlivých profesí. Realizace byla posléze opepřena sněhovou peřinou, která proměnila dopravu na pozemek v napínavou hru, kdo z koho. V době sněhových nadílek naštěstí už stavba byla pod střechou a probíhaly pouze dokončovací práce. Výstavba montované dřevostavby má díky své rychlosti navrch i v těchto náročnějších klimatických podmínkách.

Haas-Fertigbau-LE-HARMONY-2-2010-pohled2

 


Technické parametry:

Typ domu: LE HARMONY 2 (2010), nízkoenergetický

Zastavěná plocha: 83,19 m2
Kryté stání: 28,48 m2
Užitná plocha: 131,59 m2
Konstrukční systém: montovaná konstrukce v systému Haas Fertigbau
Vytápění: teplovodní podlahové, zdroj tepla elektrický kotel
Ohřev TUV: elektrický
Součinitel prostupu tepla: U=0,17 W/m2K
Realizace: Haas Fertigbau Chanovice, s.r.o., 2011


Podrobnější informace o této dřevostavbě naleznete také v soutěži Dřevostavba roku.

 

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Typová dřevostavba, která splynula se zahradou i okolím (foto videospot)

  Typová dřevostavba, která splynula se zahradou i okolím (foto videospot)

  Není první svého druhu. Je totiž typový a jeho první prototyp obývá sám autor – architekt. Hanka s Karlem si tak mohli dřevostavbu prohlédnout v realitě, mluvit s někým, kdo jí…

 • Syntéza barvy, vůně a energie dřeva

  Syntéza barvy, vůně a energie dřeva

  Na počátku tohoto příběhu stála láska ke konkrétnímu místu. Srub, který jsme tentokrát navštívili, leží ve Středočeském kraji. Hanu a Petra k němu vážou rodinné kořeny, navíc…

 • Jde to i zdařile a vkusně

  Jde to i zdařile a vkusně

  U rodinného domu záleží nejvíce na tom, zda je investice vynaložená účelně. Jestli se jedná o dům od architekta, nebo dům z katalogu, je v tomto ohledu podružné. Ne každý typový…

 • Nový domov v oáze ticha

  Nový domov v oáze ticha

  Některé události v životě jsou přísně naplánovány do posledního detailu, jiné přicházejí jakoby náhodou, bez našeho zásadního přičinění. V tomto příběhu nebylo určitě…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner