Klasik na větrné hůrce

Klasik na větrné hůrce

Dana D. Daňková | Pondělí, 13. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Velký pozemek v malebném údolí jižních Čech na okraji obce byl pro dřevostavbu jako stvořený. Na jejím typu se Andrea s Jaroslavem zpočátku neshodli. On chtěl srub, z jejího pohledu však sruby působí příliš rustikálně a přináší i řadu dalších omezení... Chtěla naopak rovné stěny a v interiéru kombinaci přírodního dřeva a bílých stěn. Zvolili ideální kompromis.

Andrea pochází ze severních Čech, Jaroslav je ze Strakonic a potkali se v Praze, kde oba pracovali. Jaroslava to ale vždy táhlo zpět domů – na jih. A protože Andrea nebyla proti, po čase začali hledat pozemek poblíž Českých Budějovic. „Navštívili jsme volné parcely v Nových Hradech, Prachaticích a na několika dalších místech, ale nic nám nepadlo do oka", vypráví Andrea. „Tenhle pozemek byl úplně poslední, takové zastrčené místo. Ale právě kvetly třešně, to je tady vždycky krásně, hned se nám tu líbilo."

Sklep? K nezaplacení!

klasik-na-vetrne-hurce-pohled-dum-jezirkoDalším pozitivem byla velkorysá rozloha (1,2 ha) a příznivá cena. „Tehdy to byla louka, ale na pozemek už bylo vydáno územní rozhodnutí. Bylo to však celkem pět parcel, a protože jsme je chtěli sloučit, museli jsme celou administrativu absolvovat znovu. Trvalo asi rok, než jsme všechno připravili. A protože dům leží celkem daleko od obce, museli jsme se obecnímu úřadu zaručit, že nebudeme chtít dovést k domu veřejné osvětlení, dohodli jsme režim odvozu odpadu, řešili jsme i podobu domu."

A mezitím vybírali také stavební systém pro stavbu domu. Materiál byl daný, vzhledem ke svým představám o domě zvolili ideální kompromis – modulární systém z lepeného dřeva s panely dvou výšek, jež lze v konstrukci vzájemně kombinovat.

 Od počátku chtěli podkrovní dům, původně měl však mít menší sklon střechy a měl být také větší. „Nakonec jsme rádi, že dům není tak veliký, takto nám úplně vyhovuje a stačí pro pohodlné bydlení celé rodiny." Objekt je také ze dvou třetin podsklepený, sklep vyrovnává svažitost pozemku. „Sklep byl možná nejlepší investicí celé stavby," vysvětluje Jaroslav, „nepotřebujeme úložné prostory na sezónní sportovní věci, nářadí, vše je možné uskladnit tady. A je zde místo i pro prádelnu, technickou místnost, saunu a sprchový kout, ukládáme sem i potraviny. Praktické je, že lze ze sklepa lze vyjít přímo na zahradu, nechodíme v pracovním oblečení do domu."

Teplo, ticho, tekutiny

klasik-na-vetrne-hurce-interier-kuchyne„V lokalitě, kde dům stojí, hodně fouká, to je sice dobré v tropických dnech v létě," říká Jaroslav, „ale těch tady zase tolik není, vítr proto není vždy příliš příjemný. Ovšem tento možný nedostatek bohatě vyváží sluníčko, které se do oken v příznivých dnech opírá celý den. Když je v zimě nízko a svítí sem celý den, nepotřebujeme žádný doplňkový tepelný zdroj. Máme sice v domě připravený komín, původně jsme zde plánovali krb nebo krbová kamna, ale zatím jsme je za celou dobu, co zde bydlíme, nepotřebovali. Dokonce někdy vypínáme podlahové topení. Dům je zařazen do kategorie C Energetického štítku obálky budovy, roční spotřeba energie udaná projektem je 22 844 kWh/rok (vytápění 12457 kWh a ohřev TUV 4056 kWh). Reálná spotřeba podle faktur je 9 900 kWh/rok, při vytápěné ploše 222 m2 tedy 45 kWh/m2/rok. Za energie platíme nyní kompletně 2 600 Kč měsíčně. Okna jsou osazena pouze dvojskly, trojskla byla v době, kdy jsme dům pořizovali, relativně drahá a investice do nich by se nám úsporou plateb za energie nevrátila. Pro vytápění využíváme tepelné čerpadlo země/voda, v zahradě je uložen kolektor v délce 600 m."


klasik-na-vetrne-hurce-interier-jidelnaUrčitou bolestí dřevostaveb je nedostateční tlumení zvuku. Ani zde to není jiné. „Pravda je, že když jsou děti v podkroví, tak tady dole všechno slyšíme. Dnes bych možná zpětně volil jinou skladbu podlah v podkroví. Je tam pět centimetrů betonu kvůli tuhosti, ale nyní bych tam dal raději písek – udělal bych podlahu suchou cestou, pak by pohltivost zvuku byla trochu lepší. Ale na druhé straně máme přehled o tom, co děti nahoře dělají," dodává Jaroslav s úsměvem.

„Vodu máme vlastní ze studny – vrt je hluboký 24 metrů. Vydatnost je asi čtyři kubíky denně, v budoucnu bychom chtěli pořídit přídavnou akumulační nádrž, protože kdyby byla velká sucha, nemusela by voda stačit. Ještě máme v plánu rezervoár na dešťovou vodu na zalévání zahrady, teď ji pouštíme do vsaku na pastvině pro ovce."


klasik-na-vetrne-hurce-interier-jidelna-a-obyvaci-pokoj klasik-na-vetrne-hurce-interier-pohled-z-obyvaciho-pokoje klasik-na-vetrne-hurce-interier-pohled-z-obyvaciho-pokoje2


Vychytávky

klasik-na-vetrne-hurce-interier-ulozne-prostoryAndrea: V obytné části v přízemí jsme chtěli obývací pokoj propojený s kuchyní. Tu nám navrhoval můj bratr architekt, takže byl prostor pro konzultace různých variant. Věděla jsem, že nechci velikou kuchyni, kde je všechno daleko. Také měla být alespoň částečně uzavřená nebo oddělená od obývacího pokoje, aby nebyl vidět nepořádek při vaření. Mám zkušenost s velkou kuchyní s ostrůvkem, vypadá hezky, ale musí se více uklízet. Také jsem si nepřála horní skříňky, i proto máme v místnosti další prostory na věci, které se nepoužívají příliš často.

 Spokojenost

klasik-na-vetrne-hurce-interier-koupelnaJaroslav: Jsme zde opravdu velmi spokojení. K domu nemáme v podstatě žádné výhrady, ani pokud jde o uspořádání. Za deset let jsme přišli pouze asi na dvě věci – měli jsme přece jen nechat udělat okénko na WC, je to vlastně jediná místnost, kde není okno, protože zvenku by nevypadalo pěkně. A chybí nám zastřešení terasy a zádveří, na to se nyní chystáme. V původním plánu bylo, ale my jsme ho neudělali, ukázalo se však, že je potřeba.

Andrea: Já jsem s domem stále spokojená, neměnila bych nic. Obrovská změna samozřejmě byla, když jsme se nastěhovali, trochu šok z prostoru, šok z patra. Bydleli jsme předtím v malém bytě, kde bylo vše při ruce. Takže než jsem si zvykla na běhání do patra, chvíli to trvalo. Třeba jsem neustále dávala na schody nějaké věci, které odnesu, až tam půjdu. Na úklid je to sice náročnější, ale ve výsledku bych neměnila.


Technické patrametry:

Zastavěná plocha: 128 m2
Užitná plocha: 222 m2
Konstrukční systém: prefabrikované dřevěné bloky, konstrukce difuzně otevřená
Teplo: tepelné čerpadlo země/voda, 1. NP podlahové topení, sklep a podkroví radioátory
Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,21 Wm2K
Roční náklady na energie: 31 200 Kč
Architektonická studie: Ing. arch. Miloš Dunaj
Projekt: Ing. Pavel Bláha, Strakonice

klasik-na-vetrne-hurce-dispozice-suterenklasik-na-vetrne-hurce-dispozice-prizemiklasik-na-vetrne-hurce-dispozice-patro


Připravila Dana D. Daňková
Foto Martin Zeman

Podrobnější informace o této dřevostavbě naleznete také v soutěži Dřevostavba roku.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop