Dagmar Šimonová | Středa, 02. únor 2022 |
Simona s přítelem celý život bydleli v paneláku, a protože děti jim už odrostly a město přestalo být potřeba, rozhodli se, že si postaví dřevostavbu. Představu o podobě domu měli, takže stačilo vzít do ruky tužku a papír a pustit se do práce – oba jsou totiž, jak se říká, od fochu…
Asi jako každý stavebník jsme začínali výběrem pozemku a měli jsme štěstí. Ten náš, vysněný a ideální, jsme našli už za pouhý měsíc. Lokalita pro nás byla naprosto stěžejní, protože na co budete mít krásný dům, když nebude stát na hezkém místě? Zakotvili jsme tak nakonec v malé vesničce se 140 původními obyvateli, mezi dvěma většími slovenskými městy. Pozemek je ideálně orientovaný ke světovým stranám a díky umístění na kopci máme rovnou z obývacího pokoje a terasy impozantní výhled na hory a údolí.
Na kvalitě dřevostavby nešetřit
Protože jsme oba velmi dobře znali firmu ATRIUM a mnohokrát jsme se sami přesvědčili o tom, že jejich panely a technologie výroby jsou opravdu poctivé, ani na chvilku jsme nepřemýšleli o tom, z čeho dům postavíme. Chtěli jsme dřevostavbu, difuzně otevřenou konstrukci a panely předpřipravené v hale. Neměli jsme rozhodně neomezený rozpočet, ale poměrně rychle jsme si ujasnili priority – šetřit se nesmí na kvalitě obvodových konstrukcí, střeše, oknech ani na systému větrání a vytápění. Do obvodových stěn jsme si tak nechali přidat pár centimetrů tepelné izolace a rozhodli jsme se pro dřevohliníková okna. Kompromisy jsme pak dělali při vybavování interiéru, které člověk může za nějaký čas vyměnit.
obr.: Pozemek je na kopci situovaný tak, že do domu od rána až do večera svítí slunce. I když je ho v lěté někdy přebytek, v průběhu celého roku se stará o významné tepelné zisky a navíc v domě navozuje příjemnou atmosféru. Foto: Martin Zeman
Montáž dřevostavby v nepříznivém počasí
Dům jsme si navrhovali sami, trochu netradičně máme dvě terasy – jednu orientovanou směrem k výhledům na jihozápadě a druhou severní. Severní terasa je v horkých letních dnech opravdu nedocenitelná. Vlastní architekturu domu jsme se snažili přizpůsobit prostředí, proto jsem své moderní představy o kompozitním domě s plochou střechou konfrontovala s místní výstavbou a klimatickými podmínkami podhorské oblasti. Nakonec tak vznikl jednopodlažní dům s valbovou střechou z falcovaného plechu v barvě antracitu a bílou omítkou v kombinaci se dřevem na fasádě.
Od firmy ATRIUM jsme si nechali zhotovit panely, montáž a ostatní práce jsme si zajišťovali sami. Doba výstavby se tak kvůli tomu protáhla. Základovou desku jsme realizovali v listopadu, s montáží se začalo v březnu a stěhovali jsme se v říjnu. A to i přes nepřízeň počasí, která nám v březnu přinesla sněhové závěje i silné větry. Dřevěné posuvné panely na fasádě se dodělávaly až v létě, takže jsme si plně užili ostrého jižního slunce, přestože máme na jižní a západní straně přesah střechy až dva a půl metru. Posuvné okenice se nám výborně osvědčily i ve větrných nebo deštivých dnech, kdy s jejich pomocí zatáhneme terasu a domácnost si jednoduše zvětšíme o další letní místnost.
obr.: Simona ještě uvažuje o vnějších žaluziích, která by letní jižní slunce odstínily úplně, nejdříve ale potřebují pořádně odzkoušet posuvné okenice, které instalovali až koncem léta. Foto: Martin Zeman
obr.: Krásné výhledy a pocit lehkosti a volnosti jsou právě ty kvality, které rozhodly o koupi pozemku. Simona s rodinou se tu oproti životu v bytě uvnitř města cítí svobodnější. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Sálavé stěnové vytápění
V oblasti vytápění a větrání jsme se rozhodli pro systém, který je podle nás v současné době nejprogresivnější – tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s teplovodním stěnovým vytápěním NATURBO. Sálavé hliněné panely, které se montují místo poslední vrstvy sádrovláknitých desek, je možné nahřívat na teploty až o 20 procent nižší než u klasické podlahovky a výborně se pro něj tak hodí nízkoteplotní zdroj, jakým je právě tepelné čerpadlo. Vytápění je pocitově velmi příjemné, v létě se dá navíc přepnout na chlazení, které jsme už letos bohatě vyzkoušeli.
Máme také instalované decentrální větrání s rekuperací, které se nám stará o neustálé zajišťování čerstvého vzduchu. To ve spolupráci s hliněnými omítkami vytváří příjemné vnitřní klima bez problémů s nízkou vlhkostí v interiéru. Chtěli jsme si vybudovat dům komfortní a příjemný, který se bude snadno udržovat a bude se v něm dobře bydlet. I proto jsme ho chtěli maximálně zjednodušit po technické stránce a zajistit, aby všechny použité systémy měly snadnou a efektivní regulaci. A podařilo se. Žije se nám tu s lehkostí a v symbióze s všudypřítomnou přírodou tak, jak by to ve městě nebylo možné.
obr.: Osvětlení téměř celého domu je řešeno formou zabudovaných LED pásků. Foto: Martin Zeman
obr.: Ve vnitřní stěně uprostřed společenské části je též instalované zabudovane stěnové vytápění. Malou sedačku chtěl Simonin známý vyhodit, stačil však nový potah a pohodlné posezení u knihovny bylo na světě. Foto: Martin Zeman
obr.: Oboustranný krb jako solitér odděluje jídelnu od obývacího pokoje. Foto: Martin Zeman
obr.: Velké prosklení rohu obývacího pokoje otevírá dech beroucí výhledy na zahradu a na lesy. Foto: Martin Zeman
obr.: Jídelní stůl je zhotoven na zakázku z původních dřevěných trámů starého domu. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
S majiteli domu se známe již dlouhou dobu a i proto jsme tušili, že budou velmi náročnými klienty z hlediska provedení detailů a energetických parametrů domu. Jelikož si naše firma zakládá na preciznosti a smyslu pro detail, nebylo těžké vyhovět všem přáním budoucích majitelů krásného domu v srdci Slovenska. Velkou výhodou ve vzájemné komunikaci mezi stavebníky a firmou ATRIUM byla znalost majitelky domu, která se orientuje nejen v architektuře, ale taktéž v technologiích. Paní architektce musím složit poklonu, jelikož vymyslela funkční dispozici, kde je perfektně využit každý metr čtvereční obytné plochy. Dům je navíc pojat do jisté míry experimentálně, díky kombinaci stěnového teplovodního vytápění a decentrálního větrání s rekuperací. Jeho výhody a provozní náklady budeme společně s majiteli vyhodnocovat, abychom mohli získané zkušenosti předávat dalším stavebníkům.
Vlastimil Makovec
za firmu ATRIUM s.r.o.
obr.: Kuchyně musela splnit především účel a ustát každodenní plné nasazení. Foto: Martin Zeman
obr.: Koupelna má obytný charakter, ve stropě sprchy je zabudované LED osvětlení, posuvné dřevěné panely odkazují k fasádě a v interiéru slouží pro optické uzavření technické místnosti. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Ložnici opět dominuje výhled do zahrady. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Realizace: ATRIUM s.r.o.
- Velikost pozemku: 745 m2
- Zastavěná plocha: 166,6 m2
- Podlahová plocha: 140,60 m2
- Spodní stavba: základová deska – železobetonová konstrukce
- Stavební systém: difuzně otevřená konstrukce ATRIUM Difu Tech IZO PLUS
- Tepelná izolace: minerální izolace, dřevovlákno
- Fasáda: bílá omítka, dřevěný obklad
- Střecha: valbová střecha, plechová falcovaná krytina
- Okna: TTK okna, zvenku antracit, zevnitř bílený smrk,izolační trojsklo
- Vytápění: teplovodní stěnové vytápění Naturbo, tepelné čerpadlo vzduch-voda
- Větrání: nucené decentrální větrání s rekuperací inVENTer
- Celková tloušťka stěny: 296 mm
- U stěny: 0,16 W/m2K
Zdroj půdorysu: ATRIUM s.r.o.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Řadovka na kraji města
Řadové domy mají dlouhou tradici nejen u nás, ale i ve světě. Představují kompromis mezi činžáky nebo paneláky a rodinnými domy – s dostatkem soukromí a kouskem vlastního pozemku.…
-
Domov bez překážek
Představte si dům, kde hledání druhé ponožky znamená jen otočit se o 180 stupňů. Dům, který je tak přehledně uspořádaný, že by i každý hrnec mohl mít vlastní QR kód. Nebo…
-
Pobyt v Norsku je přesvědčil o stavbě vlastní dřevostavby
Práce odvedla Petra s rodinou – ženou Monikou a jejich dvěma syny – na dlouhé čtyři roky do Norska. Během pobytu hodně cestovali a často přespávali v různých chatách, kterým se v…
-
Neokázalá dřevostavba v severském stylu, která má ducha
„Poznáte to podle dlouhého dřevěného plotu, teď už je hodně šedý," uvedl Viktor jako poznávací znamení místa, kde se nachází jejich krásná dřevostavba. Za nenápadnou ohradou,…