Moderní chalupu podle svých představ si dostavěli svépomocí. Tohle řešení však nedoporučují

Moderní chalupu podle svých představ si dostavěli svépomocí. Tohle řešení však nedoporučují

Redakce | Úterý, 21. květen 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Rozkvetlá horská louka, na niž navazuje hustý les. Dokonalá idylka. Kdo by tu nechtěl trávit volný čas! To byly první myšlenky i investorů tohoto příběhu, když pozemek poprvé uviděli. Nezastavil je ani fakt, že jde o krajinnou památkovou zónu, kde se stavba řídí přísnými pravidly. Naopak, tuto výzvu vzali za svou.

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou a dětmi žijí ve středních Čechách. On sice v této lokalitě strávil celý život, jeho paní ale pochází z paneláku v Karlových Varech, kam také pravidelně dojížděli navštěvovat prarodiče. Dokud byli jen sami dva, problém to nebyl. Když se ale rodina rozrostla postupně o dvě děti, začínalo jít do tuhého.

Právě tehdy začali uvažovat o pořízení rekreační nemovitosti. Nikoliv však přímo ve městě, ale někde poblíž, v přírodě, kde by si volný čas s dětmi mohli opravdu užít. A když už se rozhodli do takové akce pustit, chtěli, aby chalupa byla přesně podle jejich vlastních představ. Proto padla volba na vlastní stavbu, a to rovnou podle individuálního projektu.

Musí to být dřevostavba


Najít vhodný pozemek se zpočátku zdálo jako docela obtížný úkol, nakonec ale rozhodla, jak už to v životě často bývá, náhoda. „Kamarád vyrazil s dětmi na borůvky a houby do lesa. Při tom narazil na místo, které ho okamžitě zaujalo, i on totiž hledal vhodný pozemek. Protože byl ale hodně velký, část pozemku nám nabídl," popisuje Tomáš. Místo se nachází uprostřed nádherné přírody ve vrcholových partiích Krušných hor, přitom jen necelou půlhodinu jízdy od Karlových Varů.

Zároveň je ale tato lokalita součástí krajinné památkové zóny nesoucí název Hornická kulturní krajina Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar, takže pro výstavbu tam platí přísná pravidla. Pro dům tak byly dány striktní požadavky nejen například na sklon, orientaci i materiál střechy, ale také na to, z čeho má být dům postavený. Předem tedy bylo jasné, že na zděný dům musí zapomenout, v místě totiž mohou stát pouze dřevěné stavby.

„Tato omezení jsme ale nevnímali jako překážku. Naopak nám to bylo sympatické, protože místo si tak i dnes zachovává svůj genius loci," říká pan Tomáš. Aby nic nepodcenili, nechali si návrh domu zpracovat od architekta znalého místních regulativů. To jim ostatně pomohlo i při vyřizování všech potřebných formalit. Díky pečlivě připravenému projektu stavební řízení proběhlo zcela bez problémů.

DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO

 

Od firmy jen hrubá stavba. Příště by volili jinak


Dva z důležitých milníků k vysněné roubence měli za sebou. Ta náročnější část je ale teprve čekala. Na řadu přišel výběr realizační firmy. Oslovili jich více, ptali se na detaily. „Ve finále jsme se nerozhodovali jen podle ceny, ale především podle kvality již realizovaných projektů. Zhotovitel stavby měl zcela srozumitelné a logické argumenty ke kvalitě použitých materiálů a finální výsledek mluví sám za sebe," konstatuje Tomáš.

Dům si ale nenechali stavět kompletně na klíč, v danou chvíli byly jejich finanční možnosti omezené. Proto s vybranou firmou realizovali pouze hrubou stavbu a zbytek řešili svépomocí nebo s jednotlivými subdodavateli. „Toto je jediné rozhodnutí, kterého dodnes lituji. Pokud bych stál znovu na začátku a věděl to, co vím dnes, udělal bych to jinak. Zajistil bych si na začátku projektu dostatek financí na celou stavbu a svěřil vše do rukou profesionálů. Měli bychom dokončeno o rok dříve a v perfektní kvalitě," svěřuje se Tomáš se zkušenostmi ze stavby svépomocí.

DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO

 

Slovo dodavatele


Spolupráce s Tomášem byla opravdu zajímavá a celý příběh roubenky v Horní Blatné je speciální. Dva přátelé, dva pozemky, ale jeden projekt. Tomáš si vybral finského výrobce Kontio, zatímco druhý dům pochází od místního dodavatele. Proto je velmi zajímavé pozorovat vedle sebe dva identické objekty, každý dodaný jiným výrobcem, a vytvořit si vlastní názor. Naposledy jsem byla na této roubence při focení a musím říct, že momenty, kdy spokojený investor mluví o tom, jak se mu v domě krásně žije, dávají naší práci smysl.

Kamila Nábělková Kontio LogHouses-Finutea, s.r.o.
Kamila Nábělková
Kontio LogHouses-Finutea, s.r.o.

Stavba se neobešla bez komplikací


Na samém začátku spolupráce s realizační firmou se ale přece jen drobné „mráčky" objevily. „Vycházely však převážně z mojí vlastní nezkušenosti," přiznává Tomáš. Svou daň si v tomto směru připsaly i naprosto „bojové" podmínky, za nichž stavba probíhala, což ovšem pochopitelně nebyla vina realizační firmy. Zásadní komplikací totiž bylo zasíťování pozemku, resp. připojení elektřiny. Místo odkud bylo nutné kabely natáhnout, je 100 metů od vedlejšího domu.

„Než se to povedlo, uplynuly téměř tři roky. Celá stavba naší chalupy tedy musela probíhat v režimu off grid, jen s pomocí elektrocentrály, aku nářadí a podobně. A navíc ještě bez vody," vzpomíná dnes už s nadhledem pán domu. Horší už to pak bylo s realizací dalších svépomocí. Na některé práce si sjednali subdodavatele, často ale sáhli vedle. „Spoustu věcí jsme si tak nakonec museli zařídit od konkurenčních firem, převážně na doporučení od kamarádů. Jinak bychom asi stavěli dodnes," konstatuje Tomáš. „O to více si nyní vážíme výsledného díla. A celá rodina se pokaždé těší na další úžasný víkend na konci světa."

Přes všechny peripetie se stavbou totiž roubenka nabízí veškerý myslitelný komfort moderní doby. Patro je koncipované jako klidová část a přízemí jako hlavní denní místnost, kde může celá rodina trávit společné chvíle. Chalupa je vytápěna tepelným čerpadlem, v přízemí je podlahové topení, v patrech radiátory. Nechybí ani rekuperační jednotka s filtrací a dohřevem vzduchu. Ryze moderní je také kuchyně. Retro vzhledem spotřebičů se nenechte mýlit. Zatopit i uvařit se tu ovšem dá i na kachlovém sporáku, který celému modernímu domu dodává nádech historie. A dobře by posloužil třeba i při výpadku elektřiny.

DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIODrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO

 

DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIODrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa konstrukce KONTIO

 

Zahrada bude až úplné finále


Dům už tedy rodina spokojeně užívá. I tak ale přece jen dojde na pár dodělávek, které komfort roubenky ještě zvýší. Plánovaná je stavba venkovní sauny a garáže. A protože je v domě pouze jedna koupelna v přízemí a v patře pouze WC, což se ukázalo jako nevyhovující, využijí toho majitelé a při stavbě garáže proto doplní druhou koupelnu i tam. Úplné finále pak bude představovat zahrada. Prozatím je zde jen vysetá luční směs travin a květin vhodných do tohoto prostředí. S její realizací by měla pomoct zahradní architektka.

 

drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato moderní roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Chalupa na konci světa". Hlasujte do 9.7. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


  • Zastavěná plocha: 125 m2
  • Užitná plocha: 96 m2 přízemí
  • Dispozice: 4+kk
  • Venkovní a vnitřní nátěr: lazura Teknos, Pavel Ehl, natrito.cz
  • Konstrukční systém: poloroubená konstrukce Kontio lepený hranol 205*275, štíty sloupkové s opláštěním palubkami, vnitřní příčky zděné
  • Střecha: plechová střešní krytina
  • Zdroj energie/teplo: podlahové vytápění, kamna
  • Větrání: přirozené
  • Realizace: Finutea s.r.o., www.kontio.cz

DrevoaStavby.cz Moderní dřevěná chalupa KONTIO

 

SaR 2-24

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2024

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč

koupit časopis

 

Autor článku pro časopis sruby&ROUBENKY: Dana Jakešová

sAr 2-2024
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop