Dana Jakoubková | Neděle, 02. červen 2024 |
Určitě to znáte: právě, když si myslíte, že už vás jen tak něco nerozhodí, vyskočí zpoza rohu „tadááá – překvapení" a vy třeba zdědíte lamu. V případě domku čtyřčlenné rodiny Stanislava a Renáty měla nečekaná jiskra ve všedním dni opačnou polaritu; byla tím, co mi náladu zvedlo. A to proto, že ačkoli by plocha jejich parcely mohla posloužit pro palác, oni do ní usadili jednoduchý, praktický a útulný dům, ve kterém se nikdo neztratí ani při hledání toalety.
Ano, obdélníky jsou opět v módě. Čtyřem stěnám držícím se za ruce v harmonickém geometrickém objetí mohou „elka" či „účka" těžko šlapat na paty, ať už jde o využití prostoru, nebo energetickou účinnost. Samozřejmě můžete obdélník vidět jako krabici od bot, ovšem každý centimetr je v ní využit s chirurgickou přesností a žádný prostor není promarněn na frivolní kudrlinky. Ačkoliv, jako každou krabici, i tuto můžete pěkně vypolstrovat pro větší pohodlí obsahu, stále máte optimalizovanou cenu práce i materiálu. Všechno je zde tak otevřené a lineární, jasné a uspořádané, až to mysli dovoluje cítit jistotu a klid.
Říká se, že není nic snazšího a rychlejšího než stavět jednopodlažní dům obdélníkového půdorysu. Probíhala stavba toho vašeho podle takového scénáře?
Popravdě to neumíme zodpovědně říci, protože my jsme vůbec neřešili žádné stavební věci. Dům jsme si nechali postavit takzvaně „all inclusive", a stavba tedy pro nás byla velmi jednoduchou záležitostí. Maximálně jsme se každou sobotu přišli pokochat tím, co přibylo. Pokud jsme si všimli něčeho, co mělo být jinak, stačilo říct a do týdne to bylo upravené.
Průběh výstavby na nás působil tak, že jde práce rychle a dobře od ruky. A pokud bychom to srovnali s domem známého, který stavěl shodou okolností ve stejný rok jako my, a stavbu, respektive jednotlivá řemesla, si řídil sám, tak díky bohu za to, že jsme s lehkým srdcem nechali všechno na bedrech jedné firmy. Stojí to trochu víc peněz, ale za absenci starostí a ztraceného času to určitě stojí.
Originalita: Terasa z termoborovice je koncipována do zón – u vchodu do kuchyně je grilovací kout, v rohu „lehárna" a na obývák navazuje venkovní posezení. Ochrana proti slunci je zajištěna pomocí posuvného zastínění, ale na straně obrácené k podvečerním slunečním paprskům majitelé instalovali plátno pro promítání filmů, což jim umožňuje užívat si letní kino, a tím pádem spojit příjemné s užitečným. Foto: Martin Zeman
V modelu „all inclusive" byly zahrnuty i zařizovací prvky koupelny, kuchyně...?
Ano, u koupelny jen s tím, že jsme dostali doporučení na výrobce-dodavatele, s nimiž má realizační firma dobré zkušenosti, a s jejich designéry jsme pak zařízení vybírali. Kuchyňské studio nám také doporučili, ale využili jsme nakonec jiné.
Dobré rady: Výbornou zkušenost udělali Stanislav s manželkou u designéra kuchyně. Měli několik podle něj nepraktických představ, které dokázal optimalizovat. Například taková banalita jako varná konvice – pokud máte indukční desku, tak elektrickou konvici nepotřebujete, nemusí zabírat místo na lince ani zásuvku. Navíc indukce uvaří vodu rychleji a levněji. Nebo s multifunkční troubou nepotřebujete mikrovlnku. Poradil jim spoustu věcí, které by je ani nenapadly. Foto: Martin Zeman
Invence: Interiér koupelny byl navržen s důrazem na detail a vytváří místo pro denní relaxaci s prvotřídním zařízením a současným designem, jež uspokojí i velmi náročné požadavky na pohodlí. Přestože je prostor rozměrný, působí útulně, což je zásluhou individuálního designu, který si majitelé vytvořili sami. Foto: Martin Zeman
Považujete za výhodnější, když to jde takto přes dodavatele stavby?
Určitě; jednak proto, že obvykle dostanete nějakou slevu, a pak si konkrétní dodávku zkoordinuje stavitel sám podle průběhu prací. Navíc, když se vám něco porouchá, nemusíte nahánět jednotlivé firmy, jen to nahlásíte dodavateli stavby a on opravu zařídí.
Odvaha: Že se majitelé nebojí ani tmavých odstínů, je vidět. Výrazné barvy přidávají prostoru energii, definují různé zóny v otevřeném prostoru a přitahují pozornost k rodinným fotografiím na stěnách chodby. Foto: Martin Zeman
Váš „obdélník" je překvapivě – vzhledem k velikosti parcely a vaší rodiny – poměrně malých rozměrů. Leckdo by si mohl myslet, že bude stísněný. Na mě ale působí příjemně. Jak se v něm žije vám?
Ano, 115 m2 je v podstatě podstandard, nám to ale stačí. Když se stěhujete z bytu, je každý dům dost velký. Vycházeli jsme z typového projektu domu Vela, který dodavatel avizoval jako ideální pro rodinu s dvěma dětmi. Rozdělení prostoru do místností jsme ale nechali trochu upravit – místo čtyř ložnic máme tři a rozmístění místností v půdorysu je krapet jinak.
Členění na společenskou a klidovou část ale zůstalo a dům stále nabízí to správné množství intimity i společných prostor pro sdílení rodinných okamžiků. Díky jednoduchým liniím a minimálnímu množství nepravidelností se také velmi snadno uklízí, což s dvěma malými dětmi člověk ocení. Prostě je to velikost tak akorát.
Šikovnost: Prostorově velkorysá garáž a kryté stání pro auto v sobě kombinují robustnost masivního dřeva s elegancí i praktičností. Mimo to jsou dokladem pečlivé práce majitele, který své sny proměnil ve skutečnost svépomocí na základě návrhu kamaráda architekta Petera Kokindy. Přístřešek je zakončen průhlednou střechou, která nejen chrání vozy před nepřízní počasí, ale také propouští dostatek světla. Foto: Martin Zeman
Jistě je kompaktní tvar a malé proporce vidět i na spotřebě energie. Jak máte řešené topení?
V celém domě máme podlahové teplovodní vytápění s teplotou nastavenou o jeden stupeň nižší, než je obvyklé, protože ten zbytek dotápí vzduchotechnika. Je to prý energeticky efektivnější než maximalizovat výkon elektrokotle, který ohřívá vodu do topení. Jinak jsme si nechali od realizační firmy udělat přípravu na fotovoltaiku a dodělávali jsme ji až časem specializovanou firmou. Pokryje nám zhruba třetinu roční spotřeby, která činí 12 MWh.
Foto: Martin Zeman
Vzduchotechnikou máte na mysli nucené větrání?
Ano, máme centrální větrání s rekuperací, takže vzduch je stále ok. Nedáme na něj dopustit. Člověk může teplo a vzduch úplně pustit z hlavy. Systémy jsou nastavené a dobře spolupracují. Ani o nich nevíme. V domě je prostě pořád dobře, i v létě. V kombinaci s venkovními žaluziemi je i za největšího vedra uvnitř maximálně 26 stupňů. Před rokem se v systému něco pokazilo a na pár dní nefungoval. Tehdy jsme si naplno uvědomili, jaká je to výhoda mít řízené větrání.
Glanc: Živý a dynamický interiér domu odráží osobitost a styl majitelů. Každý kousek čalouněného nábytku byl pečlivě vybrán tak, aby poskytoval maximální pohodlí a zároveň doplňoval estetickou hodnotu domova. Protože nemají rádi chladné a prázdné prostory, vsadili na barvy, struktury a čalounění. Bohatý a multidimenzionální prostor podporuje laminátová podlaha v dekoru dubu a dřevěný obklad ze stovek odřezků podlah a schodů, ze kterých si sami „vylepili" stěnu v obýváku a na toaletě. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Objevily se na domě nějaké zásadní vady? Změnili byste něco, pokud byste stavěli podruhé?
Jelikož jsme měli předem poměrně jasnou představu o tom, co chceme, není důvod cokoli měnit. Veškeré správky jsou de facto zanedbatelné.
Harmonie: V domě už se nějaký rok žije. Vše je pěkně zabydlené, usazené a vyladěné. Foto: Martin Zeman
Čeho si na domě ceníte nejvíc?
Že nám už pět let dobře slouží.
Foto: Martin Zeman
A co oceňujete u stavební firmy, která vám ho postavila?
Mimo to, že drželi slovo i dohodnuté termíny, se nám líbilo, jak rychle vyřešili opravy v rámci garanční prohlídky. Jen jsme ukázali prstem a za pár dní bylo hotovo. A ani po pěti letech není problém se na ně obrátit i s blbinou, jakou je třeba protékající záchod. Takže jsme i po letech rádi, že jsme si připlatili za dům na klíč.
Stanisla a Renáta
majitelé dřevostavby
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato moderní roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Když účelnost je královna a jednoduchost král". Hlasujte do 25.6. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Slovo dodavatele
Spolupráce s majiteli byla velmi příjemná. Přínosné bylo, že věděli od samého začátku, jak by měl jejich nový domov vypadat, a měli výborně zmapovaný trh, včetně našeho typového projektu domu Vela 115. Paní domu si přála mít prostor pro umístění většího množství potravinových zásob (kompoty, marmelády... ) blízko kuchyně, což jsme vyřešili včleněním spíže do severně orientovaného (chladného) prostoru za kuchyní.
Zajímavé je řešení garáže, propojené se zahradním domkem na nářadí, vše je realizované v jednom barevném ladění dřevěných obkladů. Dům tak působí kompaktně a společně s velkorysou terasou vytváří harmonický celek. Majitelům děkujeme za možnost zrealizovat jejich nový domov.
Bc. Gabriela Frintová
A T R I U M, s.r.o.
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 134,40 m2
- Užitná plocha: 114,69 m2
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: difuzně otevřený sendvičový panel – systém ATRIUM DIFUTECH
- Zdroj energie / teplo: elektrokotel, teplovodní podlahové vytápění, fotovoltaika
- Větrání: centrální nucené s rekuperací – Nilan
- Okna: výklopně-posuvná, Rehau Geneo, trojsklo
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,16 W/m2K
- Autor arch. návrhu a projektu: A T R I U M, s. r. o.
- Realizace stavby: A T R I U M, s. r. o., www.atrium.cz
Zdroj: A T R I U M, s.r.o.
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Zažijte dokonalý relax v podhůří Jeseníků v jedinečných srubech
Když jsem přijížděla do oblasti Šumperska, musela jsem zpomalit. Nádherná, bujná a pestrá příroda mě neustále nutila vyhlížet z okénka a nechtěla jsem dopadnout jako pan doktor,…
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…