Michal Babor | Pondělí, 11. duben 2011 |
Každý, kdo jen trochu smýšlí ekologicky a zároveň se zajímá i o určité alternativy pro bydlení, bude přímo nadšen knižní novinkou - publikací architekta Jana Mártona Stavby ze slaměných balíků, kterou autor vydal vlastním nákladem v loňském roce.
Spolu s dalšími spolupracovníky, jejichž jména nebudou pravidelným návštěvníkům tohoto webu ani čtenářům časopisu Dřevo&Stavby neznámá, se na více než dvou stovkách stran věnuje slámě jako regulérnímu stavebnímu materiálu používanému nejen jako tepelná izolace, ale i jako nosný prvek nebo výplň dřevostaveb skeletového typu.
Dřevostavby ze slámy jako zdravé bydlení
Domy stavěné s pomocí slaměných balíků se počítají po celém světě na tisíce, u nás prozatím na desítky. Stále více projektantů i přírodních stavitelů je obeznámeno s výhodami, jež přírodní materiály přináší. Objevuje se čím dál širší skupina klientů, kteří začínají zdravé bydlení požadovat. Ač se dosud jednalo o věc čistého nadšení a značné poučenosti, použití hliněných omítek nebo slaměného balíku jako běžného konstrukčního elementu se stává pomalu ale jistě realitou, se kterou se na stavbách budeme setkávat.
Kniha Stavby ze slaměných balíků chce k tomuto směru přispět. Dokládá, že stavby ze slámy spolehlivě fungují desítky i stovky let, zabývá se vlastnostmi slaměncýh balíků z hlediska tepelné izolace a dalších fyzikálních a technických parametrů, nevynechává otázky legislativy ani stavební situace v České republice. Nejobsáhlejší část publikace se věnuje vlastní realizaci domu pomocí slámy a závěrečné kapitoly věnuje hliněným omítkám a ozeleněným střechám, které k tomuto typu staveb neodmyslitelně patří.
A proč představujeme knihu o domech ze slámy na stránkách věnovaných dřevostavbám? Kromě jediného konstrukčního typu využívajícího slaměné balíky jako nosné prvky, se totiž sláma používá vždy v kombinaci se dřevem ve formě sloupků nebo fošinek. Slaměné domy jsou tak vlastně dřevostavby - specifické, ale určině ne nezajímavé.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…
-
Vzdělání, kariéra a poslání v oboru dřevostaveb
Dlouhodobou iniciativou časopisu DŘEVO&stavby je podpora školního vzdělávání v oborech, které souvisejí s výstavbou dřevostaveb. Ve speciální rubrice prezentujeme od letošního…
-
Dřevo v logistice? Inspirativní projekty z Evropy a jejich vliv na český trh
V České republice se stále více prosazuje trend dřevěných komerčních budov. Tento směr reflektuje globální posun k udržitelnějšímu stavitelství a snižování ekologického dopadu…
-
Přirozené světlo aneb proč nekoukat v noci do ledničky
Je nejpřirozenější, nepříjemnější a nejlevnější – denní světlo. Tiché umění přírody, které každé ráno proniká do našich domovů, má neuvěřitelnou moc transformovat…