Tisk
Za kulturou do NTK – vernisáž výstavy Green architecture II

Za kulturou do NTK – vernisáž výstavy Green architecture II

Dagmar Šimonová | Pátek, 03. únor 2012 |

Přidat na Seznam.cz

2. 2. 2012 v 18:00 proběhla v prostorách Národní Technické Knihovny vernisáž výstavy s názvem Green architecture II. Samotná výstava začíná dnes, 3.2. a navštívit ji můžete až do 28.2.2012 v Galerii NTK. Exponáty si budete moci prohlédnout každý všední den od 10 do 18 hodin, v sobotu od 11 do 17.15.2. proběhne v Ballingově sále NTK tematická přednáška Adolpha Stillera a Petera Riepla, která bude samozřejmě simultánně tlumočena.

Výstava by měla demonstrovat udržitelné tendence v bydlení a veřejných stavbách. Její celek je složen celkem ze tří různých tematických bloků - Form & Energy – architektura (v) z Rakouska, Wooden Boxes - moderní dřevěná architektura v Rakousku a Finsku a Zumtobel Group Award 2010 – pro udržitelnost a lidskost v zastavěném prostředí.

Form & Energy

California Academy of Sciences. Renzo PianoV rámci rozvojových tendencí energetické politiky a stavební kultury se celosvětově klade důraz na ohleduplné zacházení s přírodními zdroji. S ohledem na tuto skutečnost vznikly v Rakousku po technické a umělecké stránce některé vzorové stavby. Výstava a katalog prezentují výběr jednotlivých projektů: elektrárny, dopravní stavby, inovativní stavební technologie s obnovitelnými surovinami, koncepce v duchu trvale udržitelného rozvoje v oblasti urbanismu a výstavby veřejných budov určených pro vzdělání, kulturu, sport, obchod a průmysl. Na 50 staveb vzniklých od roku 1995 (na 14 místech) je tematicky rozděleno, doplněno o některé další příklady, citováno a částečně i vyobrazeno v úvodních příspěvcích. Kurátorem Form & Energy je Adolph Stiller, který bude 15.2. přednášet v Ballingově sále NTK.

Wooden Boxes

Wooden boxesWooden Boxes představuje moderní dřevěné víkendové domy navržené rakouskými a finskými architekty – fotografie domů jsou zasazeny do dřevěných krabic (wooden boxes) a navozují tak atmosféru dřevostavby. Celkem je prezentováno deset prací, které dokládají šíři různých přístupů k tématice a z nichž některé byly vyznamenány národními architektonickými cenami za dřevostavbu. Výstava se zaměřuje na letní domky, které ve Finsku tvoří podstatnou část kultury. Spíše než o luxusní domy jde o jednoduché, s přírodou spojené stavby, kde komfort jako elektrický proud či teplá voda hraje jen podřadnou roli.

Zumtobel Group Award 2010

Wooden boxesVýstava je prezentací nejúspěšnějších projektů druhého ročníku mezinárodní bienální ceny Zumtobel Group Award pro autory projektů i realizací ohleduplných vůči přírodě. Společnost Zumtobel ji pořádá ve spolupráci s řediteli berlínské galerie architektury Aedes K. Feireissem a H. J. Commerellem. Finančně dotované ocenění se udílí ve dvou kategoriích – Built Environment, která se týká životního prostředí, přičemž jsou vybírány zajímavé architektonické, inženýrské či urbanistické projekty odpovídající požadavkům trvale udržitelného modelu života. Druhá kategorie Research and Initiative se zaměřuje na jednotlivce, nezávislé skupiny, nestátní organizace nebo univerzity.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop