Tisk
Z dřevěných panelů NOVATOP vyroste strom s vlastním příběhem

Z dřevěných panelů NOVATOP vyroste strom s vlastním příběhem

Michal Babor | Úterý, 14. únor 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Jste nadšeným fanouškem dřevostaveb nebo máte jen rádi dřevo jako přírodní materiál? V obou případech vám doporučujeme navštívit letošní veletrh Dřevostavby 2012, jemuž se brány Výstaviště v Praze-Holešovicích otevřou už 23. února.

ZaNovat01tímco návštěvníci loňského ročníku mohli zhlédnout dřevostavbu naživo postavenou z panelů NOVATOP 1:1, letos to bude jiný unikátní projekt. Třípodlažní expozici sestavenou z panelů z vrstveného masivního dřeva, která na sebe vezme podobu osm metrů vysokého stromu, navrhla Ing. Irena Truhlářová z ARCHCON Atelieru. "Nechceme soutěžit o nejvyšší stavbu veletrhu," říká Ing. Jiří Oslizlo ze společnosti Agrop Nova, která panely NOVATOP vyrábí. "Touto jedinečnou expozicí chceme zdůraznit, že v každém panelu našeho stavebního systému je skutečný strom se svým vlastním příběhem, který se přirozeně prolne s příběhem lidí, kteří si dům ze dřeva vysnili, postavili a žijí v něm. Zároveň chceme doložit, jak každá stavba dřevěného domu přispívá k ochraně životního prostředí. O tom svědčí i filozofie naší expozice: V KAŽDÉM PANELU JE SKUTEČNÝ STROM — STROM PRO VÁŠ DŮM."

Se stavbou bude pomáhat jeřáb

Novat03Stavba netradičního pavilonu bude náročná. "Doba na přípravu expozice je omezená a nedá se dopředu odhadnout, není to klasický dům, ale beru to jako výzvu," vysvětluje Martin Novák ze společnosti Dřevostavby MC, která je Certifikovaným NOVATOP partnerem a která stejně jako loni expozici NOVATOP na veletrhu Dřevostavby realizuje. "K usazení velkých dílů budeme potřebovat jeřáb, přitom manipulace musí být velmi přesná a citlivá, protože všechny povrchy jsou v pohledové kvalitě a každé poškození by bylo vidět."

Plně odpovědně pouze se dřevem

Novat06Novat07Konstrukční, izolační či estetické parametry dřevěných stavebních konstrukcí dnes v mnohých ohledech předčí jiné tradiční stavební technologie. A na rozdíl od klasických stavebních hmot je dřevo jedinou plně obnovitelnou surovinou, která navíc během růstu, při továrním zpracování i po zabudování do stavby trvale váže oxid uhličitý, skleníkový plyn zodpovědný za globální klimatickou změnu.

Z Prahy poputuje strom do Curychu

Novat04Novat05Symboliku uzavřeného cyklu do důsledku naplňuje i expozice NOVATOP. Po ukončení pražského veletrhu bude stavba demontována a převezena do Curychu, aby se stala součástí Umweltareny, největší světové prezentace ekologických stavebních technologií, která se na ploše 6 000 m2 otevře návštěvníkům v srpnu 2012. "Samozřejmě jsme hrdi na to, že náš systém bude představen světové veřejnosti v tak jedinečném projektu," poznamenává Jiří Oslizlo a zároveň dodává: „Věřím, že náš příběh stromu zaujme odbornou i laickou veřejnost i na nadcházejícím veletrhu Dřevostavby v Praze. Chtěl bych všechny srdečně pozvat k procházce naším stromem. Možná v něm i vy najdete začátek svého nového životního příběhu."

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop