Tisk
Hovory o dřevu - přijďte si promluvit s profesionály

Hovory o dřevu - přijďte si promluvit s profesionály

Dagmar Šimonová | Úterý, 14. únor 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Společnosti ARCHCON atelier, s.r.o. a Dřevostavby Biskup, s.r.o. pro Vás připravily v rámci veletrhu Dřevostavby 2012  ve dnech 23.-26. 2.2012 sérii odborných přednášek a diskuzí s předními odborníky v oboru dřevostaveb. Velký prostor bude vyhrazen dotazům návštěvníků.

banner archcon wwwAkce se koná v příjemném prostředí stánku P73, kapacita je však omezena na 25 osob. Více informací a registrační formulář naleznete ZDE.

 

Přednášející: akad.arch. Aleš Brotánek, ing. arch. Josef Smola, MgA. Jan Brotánek, Ing. Michal Benátský, Mgr. Stanislav Paleček, Stanislav Biskup, ing. Jaroslav Jiruška

 

Společnosti Dřevostavby Biskup oslaví 21 let

 

ARCHCON atelier s.r.o., typový dům SkaliceSpolečnost je lídrem ve stavění domů z masivních dřevěných panelů. Využívá špičkového profesionální 3D-CAD/CAM softwaru pro návrh a následnou výrobu konstrukcí ze dřeva na vlastním obráběcím centru.Na zkušenosti nasbírané během dvou desetiletí se ptáme zakladatele společnosti Stanislava Biskupa

 

Jaké byly Vaše začátky – s kolika lidmi jste začínali a jaký je dnešní stav?

Začátky byly velmi skromné a jednoduché. Koupil jsem si nářadí a udělal živnostenský list. Pracoval jsem s kamarádem. Postupně se firma rozrůstala až do počtu 25 vlastních zaměstnanců. V této velikosti jsme zhruba posledních 10 let. Naše první dílna byla garáž a po pátém stěhování jsme v současných dvou halách.

Jak se za tu dobu změnil obor dřevostaveb?

Zásadně. Snad žádný jiný obor stavebnictví nezaznamenal tak prudký rozvoj a tak intenzivní vývoj jako dřevostavby.Moderní dřevostavby umožňují realizovat zajímavé architektonické návrhy, splňují požadavky na zdravé bydlení a jsou dokladem odpovědného přístupu k přírodě.

Byly jste první, kdy využíval CNC dřevoobráběcí centrum Hundegger K2 v České Republice – bylo složité být v tomto oboru průkopníkem?

Začátky byli velmi intenzivní a zajímavé. Zmíněné centrum jsme koupili v roce 2001. Chyběli zde jakékoli zkušenosti a odborníci. Nicméně příprava výrobní dokumentace ve specializovaných CAD systémech a strojní opracování dřeva přinesla doslova revoluci ve výrobě dřevěných konstrukcí. Po 10. letech služby jsme uvedené centrum nahradili strojem nové generace, který naše možnosti opracování dřeva opět výrazně posunul vpřed. Že se jedná o správný směr, potvrzuje i velké množství následovníků.

V ČR jste začali realizovat domy z technologie masivních panelů (CLT) a dnes z nich máte realizovány desítky staveb – co Vás na této technologii oslovilo?

Inspirace přišla na zahraničních veletrzích, vzápětí jsme z masivních panelů postavili rodinný dům v Praze. Nejdůležitější stavbou z masivních panelů v Čechách jsme realizovali před pěti lety na Špičáku. Jednalo se o objekt „Šumavského dvoru" – bytového domu o 28 bytových jednotkách. Masivní panely zde prokázaly vynikající vlastnosti pro realizaci moderních dřevostaveb.

Jak vidíte budoucnost dřevostaveb – nové materiály a technologie?

Budoucnost patří dřevostavbám. Současná generace stavebníků je již prosta předsudků a vnímá dřevostavby v celé jejich kráse. Vývoj směřuje k masivním dřevostavbám, velká poptávka je po stavbách realizovaných z panelů vyráběných bez použití lepidel, které zajišťují opravdu zdravé prostředí, izolacím z přírodních materiálů a k domům s minimální spotřebou energie na vytápění. Dřevostavby jsou také realizovány jako developerské projekty, jejichž investoři oceňují rychlost výstavby a úsporný provoz.

V jakém energetickém standardu realizujete domy?

Dřevostavby jsou již ze své podstaty předurčeny pro velmi úsporné stavby. Nízkoenergetický standart je již dávno samozřejmostí, velmi rychle roste počet pasivních domů a realizovali jsme také první nulovou dřevostavbu v Čechách.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop