Petr Houška | Pátek, 22. červen 2012 |

Léto klepe na dveře a s ním i cestování – celá Evropa je v tomto období vždy v pohybu. Pro ty, kteří ještě nevědí kam jejich cesty za odpočinkem a poznáním povedou, budeme pokračovat již v řadě třetím typem - kam v Evropě za dřevěnými stavbami. První byly kůlové stavby u Bodamského jezera, druhé v řadě malované dřevěnice v Čičmanech a jako třetí dnes představíme Múzeum oravskej dediny.
To se nachází na Slovensku a jeho hlavním posláním je ukázat návštěvníkům stavby lidové architektury, a to včetně zařízených interiérů. Muzeum bylo založeno v září 1967 a bylo zasazené do velmi malebné krajiny v podhůří Roháčů - Západních Tater - obec Brestová. Myšlenka využití tradiční lidové zástavby pro zbudování muzea je však starší než datum jeho založení. Ta se zrodila v hlavě středoškolského profesora dr. Pavola Floreka. Politické změny na Slovensku po druhé světové válce byly spojené i s živou stavební činností, v jejich důsledku však začaly rychlé změny v urbanizmu na celém území státu. Tím však docházelo k velmi necitlivému zacházení a likvidaci kulturní dědictví.
Vyhlédnuto bylo 200 staveb
Většina staveb v muzeu jsou originály a pocházejí z různých míst celé Oravy. Zakládání muzea probíhalo tak, že po selekci odborníků z původního počtu 200 staveb byly vybrané stavby odkoupeny od původních majitelů, rozebrány, na místě muzea poskládány a zrekonstruovány. Některé stavby však nebylo kvůli jejich stavu možné rozebrat, a tak je raději odborníci na jejich původním místě odborně zrekonstruovali. Přes muzeum protéká horský potok s příznačným názvem Studená, jeho koryto je velmi malebné. Muzeum je možné navštívit celoročně, avšak v zimě je třeba se připravit na pořádnou sněhovou nadílku.
Muzeum je rozděleno do pěti částí
Dolnooravský rínok – ukazuje sídelní formu dědiny s trhovištěm
Hornooravská ulica – reprezentuje sídelní formu – řadovou
Goralské lazy – naznačují rozptýlené usedlosti v horském prostředí
Kostol s cintorínom
Mlynisko s vodnými technickými stavbami
Zdroj informací a fotografií: http://muzeum.zuberec.sk
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…