Petr Houška | Středa, 25. červenec 2012 |

Pokračujeme v představování dřevostaveb u vodních ploch, byl už zde dům vetknutý do hráze rybníku, dům s jezírkem na zasypané cihelně a tentokrát je to také dřevostavbu s jezírkem - avšak s výhledem na zámek. Architektem stavby byl jako u domu na cihelně Ing. arch. Josef Smola a i tuto stavbu nám osobně odprezentuje.
Idyla kousek od Prahy
Na mírně svažitém pozemku jsem navrhl dřevěný dům s terasou, obytnou pavlačí, umělým jezírkem a výhledem na panorama zámeckého areálu Štiřín – takovou idylu mají majitelé dřevostavby nedaleko Prahy. Hlavní obytné křídlo má klasickou sedlovou střechu a fasádu zářící do kraje žlutou omítkou, po dominantním točitém schodišti vyjdeme na pavlač, která má nejen obytnou, ale hlavně v létě pasivní stínící funkci - můžeme z ní vstoupit rovnou do obytné haly prvního nadzemního podlaží.
Na hlavní stavbu navazuje přízemní příčné křídlo, které je obložené dřevěnými tmavě natřenými profily kvůli kontrastu s hlavní křídlem. Plochá střecha má velký přesah a je koncipována k osázení vegetací.
Obytná dispozice je řešena jako 5+1 - tím majitelům skýtá opravdu dostačující užitnou plochu 186m2. Dřevěná stavba je velmi lehká, proto je založena na skořepinových betonových tvárnicích – jejich dutiny jsou zality betonem a vyztuženy armovacími dráty. Podloží bylo standardní bez anomálií. Vrchní stavba je provedena sloupkovou konstrukcí s vnitřní předstěnou, ta slouží pro bezproblémovou montáž všech potřebných instalací – tím se minimalizuje zasahování do obvodové obálky stavby, které by mohlo mít neblahé následky - jako třeba zamrzání vody či snížení těsnosti nízkoenergetického pláště. Umělé jezírko s citlivě upravenými kamennými břehy a nevtíravou vodní faunou není natolik rozsáhlé, aby bylo nutno při návrhu stavby počítat s případně zvýšenou vlhkostí vzduchu, která by mohla negativně ovlivňovat obálku stavby. S případnou mírně zvýšenou vlhkostí půdy od jezírka není počítáno z důvodu větší vzdálenosti od stavby.
foto: architekt
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…