Tisk
Dramatický příběh rozhledny na Chrudimsku

Dramatický příběh rozhledny na Chrudimsku

Dagmar Šimonová | Pátek, 31. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Zenová věž Bára neláká návštěvníky z širokého okolí pouze svým unikátním vzhledem, ale i silným příběhem, který stojí na pozadí jejího vzniku. První skica netradiční věže vznikla na ubrousku při jízdě v japonském Shinkansenu a inspirací jí byla historická japonská architektura.


04 kopie05 kopieBaraII 629

 

BaraII 052Když byla kancelář e-MRAK s.r.o. vyzvána k účasti na soutěži o výstavbu věže na Chrudimsku, putovala Bára ještě se třemi dalšími návrhy k posouzení poroty. A vyhrála. Vzhledem ke svému netradičnímu a v Čechách unikátnímu konstrukčnímu systému, byla kancelář e-MRAK s.r.o. požádána i o zajištění její výstavby a stala se tak nejen autorem, ale i generálním dodavatelem.


Ničivá bouře rozhlednu odnesla

BaraII 089Rozhledna byla slavnostně zpřístupněná 21. 6. 2008. Pátý den jejího provozu se přes Českou republiku přehnala supercelární bouře, doprovázená tornádem. V patnáctikilometrovém pásmu mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí kulminovala a nárazem větru o rychlosti přes 200 km/h zasáhla a smetla i Báru.

BaraII 724BaraII 839BaraII 894

 


BaraII 441Rozhledna byla ale pojištěná a investor tak za přírodní katastrofu dostal 2 miliony korun. A mohlo se začít znovu. Bára II už měla být navržena s mnohem větší bezpečností a přesto, že 2 miliony byly velice úzké mantinely, 3.9.2009 byla znovu slavnostně otevřena. Má tvar trojbokého komolého jehlanu, vyskládaného z modřínových prken jako dutá hráň, zajištěná kovovými táhly.

 

 

A další rok tu stála nová...

IMG 6604Přístup na vyhlídkovou plošinu umožňuje uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračuje stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, je jen o něco málo nižší a dimenzovaná tak, aby odolala vichřici až 200 km/hod, má více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je v půlhodinových intervalech regulováno tak, aby se přizpůsobilo změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. U paty rozhledny stojí ještě jedno dílo ateliéru e-MRAK, restaurace podobného stylu jako je Bára.

Rozhlédni se, člověče

P7050401 ohnisteNeváhejte a i když už se s námi léto pomalu loučí, vyražte také na vrchol. Vzhledem k rovinaté krajině není výstup k Báře nijak náročný, neplatí se zde žádný vstup a po zdolání několika desítek schodů se můžete  občerstvit v příjemné dřevěné restauraci. Na své si přijdou i milovníci adrenalinu, protože nedaleko od rozhledny se po stromech pne lanové centrum. A výlet potěší i romantiky - jen pár kroků od úchvatné dřevěné konstrukce najdeme volně přístupné ohniště s lavičkami.

Autor: prof.Ing.arch. Martin Rajniš, e-MRAK s.r.o., Dodavatel: e-MRAK s.r.o., Investor: Městské lesy Chrudim, s.r.o., Cena: 2 mil. Kč, Realizace: 2009, Místo: Chrudim, Foto: e-MRAK s.r.o.

 

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop