Helena Petáková | Pondělí, 17. září 2012 |

Kdyby vypadla zátka z této naložené dřevěné cisterny, vzbudilo by to asi velkou nelibost blízkého i vzdálenějšího okolí. Víte, k čemu sloužila? Vaše odpovědi opět čekáme prostřednictvím vyplněného soutěžního formuláře.
Odměnou vám může být roční předplatné časopisu sruby&roubenky, vstupenky pro dvě osoby do Botanické zahrady Praha a zároveň postoupíte do hry o hlavní ceny viz Pravidla soutěže.
Správná odpověď minulého týdne: Dřevěné vodovodní potrubí
Nejstarší nalezené vodovody pocházejí v českých zemích z doby okolo roku 1300. Sloužily k vedení vody v pivovarech nebo ve městech a obcích. Potrubí se stavělo ze dřeva. Roury z pálené hlíny se u nás objevily až při stavbě vodovodu na Pražský hrad v roce 1584.
První pražský veřejný vodovod v Novém Městě byl vybudován z borových kmenů a jednotlivé trouby se spojovaly železnými zděřemi, naraženými do čel trub. Dřevěné potrubí vyráběli speciální tesaři - rourníci ze zvlášť vybraných kmenů borovic o průměru asi 30 cm a délce 5 metrů. K vyvrtání otvoru, který měl průměr 5-6 cm, používali dlouhý nebozez zachycený do zvláštního přípravku na kozách, na kterých vrtaný kmen ležel. Trouba nesměla vyschnout, a tak dokud nebyla uložena na místo, skladovala se ve vodě. V zemi byla obsypána jílem v hloubce okolo jednoho a půl metru. Potrubí nemělo dlouhou životnost, ne více než osm až deset let. Záleželo na způsobu uložení, použitém dřevu a chemickém složení vody.
V devatenáctém století začala dřevěná potrubí mizet a nahrazovala je potrubí keramická a později litinová. Města potřebovala stále více vody a dřevěným potrubím jí už více přitéci nemohlo. V ulicích už nebylo místo na další roury, neboť vedle sebe v nich bylo položeno i pět dřevěných vodovodních řadů.
Za správnou odpověď se vítězkou tentokrát stala paní Hana Matoušková. Blahopřejeme.
Zdroj fotografií a informací Publikace Poselství dřeva z nakladatelství Golempress a Internetový časopis Oko.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…