Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Oáza relaxace nad vodní hladinou </small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Oáza relaxace nad vodní hladinou

Redakce | Pátek, 01. srpen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Veřejné lázně v Kastrup Sea Bath jsou jedním z řady velice inspirativních příkladů severské architektury. Hravým způsobem snoubí funkčnost a estetiku – chrání před větrem z širého moře a poskytují bezpečnou prosluněnou náruč všem milovníkům vodních hrátek. Zároveň jsou neobyčejnou skulpturou, která svým zvlněným tvarem přitahuje pozornost už z dálky. Autoři si přesto vystačili s jednoduchým tvarem a materiálovým řešením, kterému vládne dřevo.

7439 B6Tuto originální stavbu najdeme na pobřeží ostrova Amager, v jedné z městských částí dánského hlavního města Kodaně s názvem Kastrup. Jeho autory jsou architekti Fredrik Pettersson a Göran Wihl z dánského architektonického studia White.

7439 C9Projekt se skládá z hlavní budovy na vodě, nové pláže a provozní budovy s toaletami a šatnami pro hendikepované. Dřevěné molo vede návštěvníka ke kruhové stavbě, ta se postupně zvedá nad mořskou hladinou a končí v pěti metrech skokanskou věží. Kruhovitý tvar se otevírá směrem k pláži a zve kolemjdoucí dovnitř. Je vytvořen úkryt před větrem a prostor pro nepřeberné množství aktivit. Podél mola vede dlouhá lavička, která poskytuje dostatek volného místa pro odpočinek.

7439 F7Lázně jsou navrženy jako poněkud netradiční rámec pro nejrůznější sportovní aktivity. Je zde prostor pro klidné večerní koupání stejně jako pro cvičení a hry. Všechny platformy dohromady tvoří 870 metrů čtverečních dřevěné terasy, 70 metrů čtverečních je pak zázemí šaten a 90 metrů čtverečních provozní budova na pevnině.

Kopenhamn Kastrup104Účel nočního osvětlení je kromě zajištění funkčnosti a bezpečnosti návštěvníků také dramatický zážitek z místa v průběhu noci, zejména v zimním období mimo sezónu. Je navrženo tak, aby zdůraznilo sochařský a architektonický návrh. Molo pak zvýrazňují dvě řady bodových světel technologie LED.

Kopenhamn Badbrygga Kastrup126Kopenhamn Badbrygga Kastrup133Kopenhamn Badbrygga Kastrup141

 

Připravila Lucie Němcová

Foto Åke E:son Lindma

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop